ycipk-2c72ht

Wraca temat składek ZUS na umowy zlecenia. Pomysł jest przewidziany w budżecie państwa

Od przyszłego roku zatrudniony na umowie zlecenie zapłaci pełną składkę ZUS – przynajmniej tego chce rząd. Pracownik odłoży więcej dzięki temu na emeryturę, ale otrzyma obecnie mniejsze wynagrodzenie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiceminister Stanisław Szwed zapewniał, że rząd przygotuje nowy projekt kodeksu pracy.
Wiceminister Stanisław Szwed zapewniał, że rząd przygotuje nowy projekt kodeksu pracy. (WP.PL)
ycipk-2c72ht

W projekcie budżetu na 2020 roku jest przewidziane pełne oskładkowanie umów zleceń. Według szacunków rządzących, do kasy państwa spłynie z tego tytułu 3 mld złotych. Oznacza to, że odpowiedniej ustawy regulującej nowe zasady trzeba się spodziewać jeszcze w tym roku.

– Resort pracy chciałby przygotować nowy kodeks pracy – zapewniał tuż przed wyborami wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed, cytowany przez "Fakt".

Obecnie zatrudnieni na umowę zlecenie płacą ZUS do wysokości minimalnego wynagrodzenia, które w 2019 roku wynosi 2250 złotych brutto. Po zmianach nie będzie takiego limitu naliczania składek – pracownik zapłaci je od całości wynagrodzenia.

ycipk-2c72ht

Zobacz "Czy to się opłaca": Testowali nowe smaki chipsów. "Powinny mi wyjść oczy z orbit"

"Fakt" wylicza, że zarabiający obecnie 2500 złotych brutto, przed zmianami „na rękę” mieli 1871 złotych. Po pełnym oskładkowaniu kwota ta zmniejszyłaby się o 63 złote do 1808 złotych.

ycipk-2c72ht

Natomiast osoby z pensją w wysokości 3000 złotych brutto muszą liczyć się z tym, że miesięczne wynagrodzenie, które otrzymają na konto, będzie mniejsze o 89 złotych i osiągnie pułap 2157 złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2c72ht

ycipk-2c72ht
ycipk-2c72ht