Wreszcie jest! Polsko-rosyjskie porozumienie w sprawie gazu

Polska i Rosja porozumiały się w sprawie umowy gazowej - dowiedziała się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa. Na razie żadna ze stron tego nie potwierdza. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że oświadczenie w tej sprawie ma być opublikowane jutro.

Wreszcie jest! Polsko-rosyjskie porozumienie w sprawie gazu
Źródło zdjęć: © AFP | DENIS SINYAKOV

Polska i Rosja porozumiały się w sprawie umowy gazowej - dowiedziała się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa. Na razie żadna ze stron tego nie potwierdza.

Chodzi o długoterminową umowę, która przedłuża zwiększone dostawy gazu do Polski o kilkanaście lat. Porozumienie zostało zawarte na korzystnych dla Polski warunkach.

Jedną z kwestii spornych była sprawa EuroPolGazu, czyli operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Chodziło między innymi o sprawę opłat za przesył gazu przez nasz kraj, a także zaległości strony rosyjskiej z tym związanych. Głównymi udziałowcami EuroPolGazu są PGNiG i Gazprom. Podczas ostatniego posiedzenia rady nadzorczej EuroPolGazu zawieszono na 3 miesiące dotychczasowe władze, a na ich miejsce powołano czasowo nowe - w skład zarządu weszli między innymi prezes PGNiG Michał Szubski i wiceszef Gazpromu Aleksander Miedwiediew.

Według informacji, które pojawiały się do tej pory, Rosja ma zwiększyć dostawy gazu do Polski do 10 miliardów 300 milionów metrów sześciennych surowca rocznie - podaje IAR. "Rzeczpospolita" dodaje, że porozumienie zawiera zapis, że Polska będzie mogła w dowolnym momencie zmniejszyć zakup gazu o 15 proc. i to bez konsekwencji finansowych.

"Rzeczpospolita" pisze również, że Gazprom nie spłaci zaległości za tranzyt gazu przez Polskę, ale PGNiG w zamian dostanie upust w cenie gazu. Gazeta zaznacza, że żadna ze stron nie zdradza, ile gazu będziemy kupować ani jak duże będzie to dyskonto, przypuszcza jednak, że chodzi przynajmniej o 80 mln dolarów.

Rozmowy toczyły się w Moskwie. Objęte były ścisłą tajemnicą, by nie zaszkodzić ich przebiegowi. Sprawa zapewnienia zwiększonych dostaw gazu do Polski ciągnęła się od kilku miesięcy, kilkakrotnie informowano nas o bliskim zakończeniu negocjacji.

W związku z mrozami PGNiG zmniejszył dostawy gazu dla zakładów chemicznych Police. Następny w kolejności miał być PKN Orlen. Wicepremier Waldemar Pawlak poinformował, że we wtorek zużyto w Polsce rekordową ilość gazu - około 70 milionów metrów sześciennych.

IAR, Rzeczpospolita

gazpromumowa gazowarosja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)