Wrocław/ List intencyjny ws. współpracy badawczej na rzecz sektora surowcowego

Wspólne projekty badawcze, starania o europejskie fundusze na ich wykonanie oraz pozyskiwanie nowoczesnej aparatury badawczej - to główne założenia podpisanego w piątek we Wrocławiu listu intencyjnego w sprawie współpracy badawczej na rzecz sektora surowcowego.

31.10.2014 14:00

List podpisali przedstawiciele KGHM Polska Miedź S.A., Centrum Badawczo-Rozwojowego KGHM Cuprum sp. z o.o., Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i samorządu Wrocławia.

Współpraca ma polegać na wspólnych projektach badawczych i pozyskiwaniu funduszy na ich wykonanie. Zakłada również pozyskiwanie nowoczesnej aparatury badawczej dla sektora surowców mineralnych, - a przede wszystkim na potrzeby KGHM.

Jak powiedział dziennikarzom wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl, list intencyjny "urzeczywistnia zbliżenie EIT+ z KGHM i jego naukowym zapleczem".

"Zainicjowaliśmy to porozumienie, ponieważ chcemy pomóc w budowie laboratoriów EIT+ oraz tworzyć silny ośrodek, który będzie oparty na współpracy jednostek nauki i przedsiębiorstw. KGHM i spółka KGHM Cuprum to flagowe firmy nie tylko w naszym regionie, dlatego porozumienie jest szczególnie obiecujące" - dodał Grehl.

Prezes KGHM Cuprum Monika Hardygóra podkreśliła, że potrzeby badawczo-rozwojowe KGHM są bardzo duże, również w związku z zagranicznymi inwestycjami.

"Dlatego jesteśmy bardzo otwarci na współpracę i ten list intencyjny jest tego dowodem. Już wcześniej poczyniliśmy pierwsze kroki w stronę współpracy z EIT+, ponieważ mamy już wspólne projekty zgłoszone na potrzeby KGHM" - dodała Hardygóra.

Jak powiedział prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ Jerzy Langer, porozumienie jest szczególnie ważne w kontekście budowy Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (KiC) w sektorze surowcowym, którego jedyny polski oddział miałby powstać we Wrocławiu. "Nasz list intencyjny jest jak weksel gwarantujący ulokowanie tego oddziału właśnie we Wrocławiu. To niezwykle ważny sygnał dla polskiego rządu i dla Unii Europejskiej, dla której wzmocnienie sektora surowcowego jest jednym z priorytetów" - podkreślił Langer.

KIC (Knowledge Innovation Communities), czyli Wspólnota Wiedzy i Innowacji, to część programu działań Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. Przewidziano w nim funkcjonowanie wspólnot wiedzy i innowacji w systemie gospodarczym UE. Dotychczas powstały dwie wspólnoty: klimatyczna i energetyczna, a kolejne zostaną powołane do 2018 r.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ to spółka, która ma wspomagać na Dolnym Śląsku rozwój gospodarki opartej na wiedzy, poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji. Udziałowcami spółki jest pięć wrocławskich uczelni - Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny oraz miasto Wrocław.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)