Trwa ładowanie...
d272dlz
21-03-2017 14:25

Wrocław/ Magistrat powołał w swojej strukturze departament zrównoważonego rozwoju

W pierwszym dniu wiosny wrocławski magistrat w swej strukturze powołał departament zrównoważonego rozwoju. Ma on koordynować wszystkie działania służące ekologii. To element starań Wrocławia o sprawowanie w 2019 r. tytułu Zielonej Stolicy Europy.

d272dlz
d272dlz

Powołany w strukturze wrocławskiego magistratu departament zrównoważonego rozwoju zwany jest też "zielonym departamentem" i będzie się zajmował problematyką ochrony przyrody i klimatu, edukacją proekologiczną oraz rozwiązaniami transportowymi korzystnymi dla mieszkańców i otoczenia.

Dyrektor departamentu Agnieszka Cybulska-Małycha przedstawiła ramowy program dla działania zatytułowany "Miasto 3Z: zdrowe, zielone, zadowolone".

"Nasz departament będzie przede wszystkich koordynował wszelkie działania związane z ochroną przyrody i klimatu, edukacją ekologiczną najmłodszych. Równie istotny będzie bliski kontakt z mieszkańcami, by poznać oczekiwania wrocławian związane z poprawą jakości życia" - powiedziała dyrektor.

We Wrocławiu tereny zielone zajmują 58,5 proc., a w ostatnich kilku latach miastu przybyło 45 hektarów lasów, w których posadzono 15 tys. drzew i 270 tys. sadzonek. Plan na przyszłość zakłada, że rocznie będzie w mieście sadzonych minimum 3 tys. drzew. Do 2022 roku ma przybyć 14,5 km tras tramwajowych i 50 nowych tramwajów. Liczba nowych autobusów komunikacji miejskiej wzrośnie o ponad sto, a połowa z nich ma mieć napęd elektryczny.

d272dlz

W styczniu 2017 r. Wrocław złożył aplikację w staraniach o tytuł Zielnej Stolicy Europy w 2019 r. Rywalizuje z 14 innymi europejskimi miastami, w tym m.in. z Bolonią, Lizboną, Florencją, Oslo, Tallinem oraz Sewillą. W kwietniu Komisja Europejska ogłosi trójkę finalistów, zwycięzcę zaś w czerwcu.

Zielona Stolica Europy (ZSE) to tytuł przyznawany przez Komisję Europejską w uznaniu za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska przez miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców. Tytuł nadawany jest miastom, które prowadzą działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i angażują się w podniesienie standardów ekologicznych.

Ocenie podlegają prowadzone przez miasto działania w 12 obszarach. To:klimat, transport publiczny, zieleń w mieście, przyroda i bioróżnorodność, powietrze, hałas, odpady, gospodarka wodna, gospodarowanie ściekami, ekoinnowacje, gospodarka energetyczna i zarządzanie środowiskiem.

Tytuł ZSE ustanowiono w 2008, a jako pierwszy - w 2010 r. - sprawował go Sztokholm. Później Zielonymi Stolicami Europy były m.in.: hiszpańska Vitoria, francuskie Nantes, Kopenhaga, Bristol, Lublana.

W 2017 r. oficjalnie objęło go niemieckie Essen. Wrocław jest drugim polskim miastem, po Warszawie, które stara się o ten tytuł. Stolica złożyła aplikację na rok 2018, wygrało jednak holenderskie miasto Nijmegen.

d272dlz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d272dlz