Wrocławski samorząd przekaże udziały w EIT+ nieodpłatnie Skarbowi Państwa
O nieodpłatnym zbyciu na rzecz Skarbu Państwa wszystkich udziałów we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ zdecydowali w czwartek wrocławscy radni. Docelowo EIT+ ma się stać częścią tworzonego przez rząd Narodowego Instytutu Technologicznego.
Wrocławskie Centrum Badań EIT+ powstało w 2007 r. To spółka, która ma wspomagać na Dolnym Śląsku rozwój gospodarki opartej na wiedzy, poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji. Udziałowcami spółki jest pięć wrocławskich uczelni - Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny oraz miasto Wrocław, która ma większościowy pakiet udziałów warty prawie 77 mln zł.
EIT+ dysponuje w kampusie Pracze Odrzańskie nowoczesnymi laboratoriami badawczymi o powierzchni 20 tys. m kw. W samą infrastrukturę zainwestowano tam ponad 500 mln zł, w większości pozyskanych z funduszy europejskich. Zatrudnia ponad stu naukowców, którzy zrealizowali 70 projektów badawczych. Ich efektem było m.in. 51 zgłoszeń patentowych i 15 uzyskanych patentów.
W czwartek na sesji Rady Miejskiej Wrocławia wiceprezydent miasta Adam Grehl poinformował, że władze miasta podpisały w lutym tego roku list intencyjny z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego o nieodpłatnym zbyciu udziałów w EIT+ na rzecz Skarbu Państwa.
"Wiąże się to z ideą utworzenia przez rząd Narodowego Instytutu Technologicznego, którego częścią stanie się EIT+. Pozwoli to w pełni wykorzystać bazę materialną i osobową wrocławskiej placówki, która może być główną siedzibą NIT" - powiedział Grehl.
Wyjaśnił, że przedstawiciele MNiSW rozmawiają też z wrocławskimi uczelniami, by Skarb Państwa mógł przejąć sto procent udziałów w EIT+.
"Przed 10 laty naszym celem było wykreowanie nowoczesnego parku technologicznego i instytutu badawczego we Wrocławiu i to się udało. Obecnie to rządowe programy dotyczące rozwoju badań i innowacji są szansą dla takich podmiotów" - mówił Grehl.
Pytany przez radnych, czy samorząd nie mógł sprzedać swoich udziałów, Grehl podkreślił, że nie było takiej możliwości, m.in. dlatego, iż EIT+ powstało dzięki wsparciu unijnych funduszy.
Radni zdecydowali o nieodpłatnym zbyciu wszystkich udziałów na rzecz Skarbu Państwa i wystąpieniu samorządu ze spółki WCB EIT+. 30 zagłosowało za, jedna osoba była przeciw, a cztery się wstrzymały się od głosu.