Trwa ładowanie...
d3okhib

Wskaźnik BIG w dół do 13,37 pkt, możliwa dalsza korekta - InfoMonitor BIG

03.11. Warszawa (PAP) - W odczuciu przedsiębiorców przez ostatnie trzy miesiące nieznacznie zmalało bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wskaźnik BIG...

d3okhib
d3okhib

03.11. Warszawa (PAP) - W odczuciu przedsiębiorców przez ostatnie trzy miesiące nieznacznie zmalało bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wskaźnik BIG spadł w październiku do poziomu 13,37 pkt i jest niższy o 0,15 pkt w porównaniu z pomiarem lipcowym - wynika z 12 edycji Raportu BIG, przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA. Kolejne badanie może przynieść dalszą korektę wskaźnika.

"Wyniki badań z najnowszej edycji raportu wskazują na niewielką zmianę bezpieczeństwa gospodarczego w Polsce, w ciągu kwartału wskaźnik spadł o 1,1 proc., do poziomu 13,37 pkt. Oczekiwaliśmy, że w tym okresie będzie bardziej pozytywnie. Przyszłe wskaźniki mogą ulegać dalszej korekcie" - powiedział dziennikarzom Mariusz Hildenbrand, prezes BIG InfoMonitor, komentując wyniki badania.

W najnowszej edycji Raportu BIG wynika, że doszło do znaczących zmian wartości wskaźnika we wszystkich ankietowanych grupach firm.

"W największym stopniu za pogorszenie nastrojów wśród przedsiębiorców odpowiada sektor usług finansowych, gdzie zanotowano spadek wskaźnika BIG o ponad 77 proc. Wpłynęły na to przede wszystkim opinie o zmniejszeniu zdolności kontrahentów do regulowania terminowych zobowiązań (wzrost negatywnych opinii o 2 pkt. proc. do 74 proc. - PAP)" - poinformował Hildenbrand.

d3okhib

"Na przeciwnym biegunie znaleźli się przedstawiciele przedsiębiorców indywidualnych, wśród których zanotowaliśmy wzrost wartości wskaźnika bezpieczeństwa o ponad 95 proc., do poziomu 22,83 pkt" - dodał.

Z informacji podanych przez autorów raportu wynika, że 32 proc. polskich przedsiębiorców przewiduje poprawę sytuacji firmy w IV kwartale 2010 roku, w stosunku do 11 proc. firm prognozujących pogorszenie. Ponad połowa przedsiębiorstw zamierza wstrzymać się jednak z inwestycjami.

"Należy podkreślić, że na koniec 2010 roku 59 proc. przedsiębiorców nie planuje rozpoczynania nowych inwestycji, a jedynie co trzecia firma w Polsce chce rozpocząć inwestycje w przeciągu najbliższego kwartału. Jest to o tyle pozytywne, że do niedawna niewiele przedsiębiorstw deklarowało chęć realizacji nowych inwestycji" - powiedział prezes BIG InfoMonitor.

Wskaźnik BIG może przyjmować wartości z zakresu od minus 100 do 100. Wzrost jego wartości oznacza poprawę oceny bezpieczeństwa działalności gospodarczej, natomiast spadek - pogorszenie sytuacji. (PAP)

jow/ asa/

d3okhib
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3okhib