Trwa ładowanie...
d3m7pnv
d3m7pnv
finanse

Wskaźnik BIG wzrósł w majowym badaniu do 11,1 pkt. z 5,4 pkt. - InfoMonitor BIG

05.06. Warszawa (PAP) - Wskaźnik BIG, mierzący poziom bezpieczeństwa działalności gospodarczej, w majowym badaniu wzrósł do 11,12 pkt. z 5,35 pkt. w lutym - wynika z cyklicznego...
Share
d3m7pnv

05.06. Warszawa (PAP) - Wskaźnik BIG, mierzący poziom bezpieczeństwa działalności gospodarczej, w majowym badaniu wzrósł do 11,12 pkt. z 5,35 pkt. w lutym - wynika z cyklicznego raportu BIG, przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA. Zdaniem autorów w drugim półroczu wskaźnik ten się ustabilizuje, a jeśli Euro 2012 przyniesie pozytywne skutki gospodarcze dla firm, może nawet wzrosnąć.

"W ciągu ostatnich czterech miesięcy poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej wyrażony wskaźnikiem BIG wzrósł o 5,76 pkt. i wynosi obecnie 11,12 pkt. Tym samym indeks odrobił straty sezonowe z pierwszych miesięcy tego roku. Tylko w jednym z sześciu badanych sektorów nastąpiło nieznaczne pogorszenie nastrojów. Polskie firmy coraz lepiej oceniają zdolność kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań" - napisano w opublikowanym we wtorek komunikacie prasowym.

"Wskaźniki cząstkowe w poszczególnych sektorach również wzrosły. Tylko przedstawiciele sektora dostawców usług masowych ocenili sytuację nieznacznie gorzej niż trzy miesiące temu. Pozostałych pięć badanych grup wypowiedziało się optymistycznie. Potwierdza to zawarte w poprzednim badaniu przewidywanie dotyczące rozwoju sytuacji w całym roku. Ankietowani w lutym wyraźnie wskazali pozytywne oczekiwania" - dodano.

d3m7pnv

Z badania wynika, że 55 proc. ankietowanych firm uważa, że zjawisko nieterminowego regulowania należności wśród firm z ich branży występuje często.

"Aż 55 proc. polskich firm uważa, że zjawisko nieterminowego regulowania należności wśród firm z ich branży występuje często. W ciągu trzech miesięcy grupa negatywnie oceniających sytuację zmniejszyła się o 3 pkt. proc. Tym samym po blisko 10 miesiącach spadków, w tej kategorii odnotowano poprawę opinii" - napisano.

Zdaniem Mariusza Hildebranda, prezesa zarządu BIG InfoMonitor, w drugim półroczu wskaźnik BIG się ustabilizuje, a jeśli Euro 2012 przyniesie pozytywne skutki gospodarcze dla firm, może nawet wzrosnąć.

"Można oczekiwać, że po połowie roku będzie czekała nas stabilizacja. Jednak jeśli wyniki gospodarcze firm się poprawią, na co mogą mieć wpływ zwiększone zamówienia w związku z mistrzostwami Euro 2012, to wskaźnik BIG może nawet wzrosnąć" - powiedział na konferencji Hildebrand. (PAP)

mj/ ana/

d3m7pnv

Podziel się opinią

Share
d3m7pnv
d3m7pnv