Trwa ładowanie...
d2v71az

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w I spadł o 5 pkt mdm - IRG SGH

07.02. Warszawa (PAP) - Koniunktura w przemyśle przetwórczym w styczniu uległa dalszemu pogorszeniu, na skutek negatywnego oddziaływania czynników sezonowych. Wskaźnik koniunktury...

d2v71az
d2v71az

07.02. Warszawa (PAP) - Koniunktura w przemyśle przetwórczym w styczniu uległa dalszemu pogorszeniu, na skutek negatywnego oddziaływania czynników sezonowych. Wskaźnik koniunktury zmniejszył swoją wartość w stosunku do grudnia o 5 punktów - wynika z raportu Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. W skali roku wskaźnik wzrósł o ponad 10 pkt.

"Styczeń jest kolejnym miesiącem pogarszającej się koniunktury na skutek negatywnego oddziaływania czynników sezonowych. Jednak spadki wartości wskaźnika koniunktury są mniejsze niż w grudniu, co wskazuje na słabnącą siłę ich oddziaływania. Oddziaływanie czynników cyklicznych jest w dalszym ciągu pozytywne. Optymistyczne oczekiwania przedsiębiorstw pozwalają na przewidywanie poprawy koniunktury w nadchodzących miesiącach" - napisano w raporcie IRG SGH.

Raport informuje o zmniejszeniu się stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych do poziomu 70,5 proc.

"Pogorszenie koniunktury odnotowano w obu sektorach własnościowych, jednak w sektorze publicznym było ono większe. Jednocześnie w tym sektorze pojawiło się więcej sygnałów poprawy koniunktury w najbliższych miesiącach. Przedsiębiorstwa informują o spadku poziomu produkcji i portfela zamówień. Maleją także zamówienia eksportowe, ale znacznie wolniej. Zmniejszyło się również wykorzystanie mocy produkcyjnych. Obecnie wynosi ono 70,5 procent. Pogorszeniu koniunktury towarzyszy znaczący wzrost odsetka przedsiębiorstw, informujących o narastaniu uciążliwości barier działalności gospodarczej" - napisano.

Z raportu wynika, że przewidywania na przyszłość są optymistyczne.

"Przewidywania na najbliższą przyszłość są optymistycznie. Przedsiębiorstwa oczekują wzrostu produkcji, zamówień oraz zatrudnienia. Utrzymują się jednak obawy dotyczące pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstw oraz ogólnej kondycji gospodarki polskiej" - napisano w raporcie. (PAP)

fdu/ gor/

d2v71az
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v71az