Wskaźnik Pengab w październiku spadł o 0,9 pkt do 30,9 pkt
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w październiku 2010 roku w stosunku do ostatniego wrześniowego pomiaru o 0,9 pkt i wyniósł 30,9 pkt. Spada optymizm bankowców, jeśli chodzi o akcję kredytową - poinformował w poniedziałek Związek Banków Polskich oraz Pentor.
18.10.2010 | aktual.: 18.10.2010 15:48
Wskaźnik prognoz spadł o 1,2 pkt do 37,3 pkt, natomiast wskaźnik ocen spadł o 0,6 pkt do 24,5 pkt. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wzrósł o 1,7 pkt - do 41 pkt.
Prezes Pentora Eugeniusz Śmiłowski powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że w listopadzie można się spodziewać lekkiej poprawy wskaźnika Pengab. - Aczkolwiek niepokoić może to, że w prognozach dotyczących rynków kredytowych jest duża ostrożność, a nawet dużo mniej optymizmu niż do tej pory - zaznaczył Śmiłowski.
Jego zdaniem bankowcy zawsze niedostatecznie dobrze wyceniają sytuację na rynkach kredytowych. - Ciągle się obawiają, że będzie gorzej, a oceny pokazują, że sytuacja jest zupełnie przyzwoita - powiedział. Dodał, że pesymizm bankowców dotyczący kredytów wynika głównie z obaw o wprowadzane nowe regulacje, a nie np. tego, w jakiej sytuacji dochodowej jest społeczeństwo.
Z badania wynika, że w październiku było większe zainteresowanie depozytami złotowymi bieżącymi, a wśród firm - także terminowymi. Nie doszło natomiast do spodziewanego wcześniej przez banki ożywienia na rynku depozytów walutowych. Spadła akcja kredytowa dla klientów indywidualnych, nie zmieniła się sytuacja w kredytach dla firm.
"Spadki objęły kredyty konsumenckie. Rynek kredytów mieszkaniowych był jeszcze stabilny, ale oczekuje się spadku popytu. Rynek kredytów walutowych pozostaje w stagnacji" - napisano w analizie ZBP i Pentora.
Zgodnie z wynikami sondażu, depozyty złotowe rosły w 41 proc. placówek bankowych, a spadały w 13 proc. Lokaty terminowe rosły łącznie w 40 proc. placówek, a spadały w 13 proc. Wzrostu stanu lokat a'vista ogółem spodziewa się 52 proc. placówek, a spadku 7 proc. Poprawy sytuacji w zakresie depozytów terminowych ogółem spodziewa się 49 proc. oddziałów, a pogorszenie przewiduje 10 proc.
Kredyty złotowe rosły w 63 proc. placówek, malały w 14 proc., a nie zmieniły się w 23 proc. Rozwoju akcji kredytowej ogółem spodziewa się 76 proc. placówek (o 7 pkt proc. mniej niż we wrześniu), a spadku oczekuje 2 proc. (spadek o 1 pkt).
Kredyty mieszkaniowe dla osób prywatnych wzrosły w 61 proc. placówek, a spadły w 6 proc. Wzrostu liczby kredytów mieszkaniowych spodziewa się 61 proc. placówek, spadku 3 proc., pozostałe nie przewidują zmian.
Bankowcy przewidują, że w 2010 r. (w okresie grudzień 2009 - grudzień 2010) inflacja wyniesie 3,53 proc., co oznacza wzrost o 0,05 pkt w porównaniu z inflacją przewidywaną we wrześniu. Przedstawiciele banków oczekują, że na koniec 2010 roku dolar będzie wyceniany na 2,97 zł, a euro na 3,96 zł.
Wskaźnik Pengab powstaje na podstawie ocen i prognoz dyrektorów placówek bankowych dotyczących m.in. stanów depozytów bankowych, oprocentowania kredytów oraz popytu na akcje i obligacje. Badania prowadzone są przez ośrodek Pentor na zlecenie Związku Banków Polskich. Pengab może przyjmować wartości od minus 100 do 100 punktów, podobnie jak wszystkie wskaźniki cząstkowe, na podstawie których jest konstruowany. Jego poziom i zmiany obrazują klimat koniunktury w placówkach bankowych w poszczególnych miesiącach i latach.
Październikowy sondaż przeprowadzono w dniach 7-13 b.m. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo wzięło udział 200 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.