Trwa ładowanie...
d1cgb55

Wskaźnik PMI dla Polski w lipcu '12 wyniósł 49,7 pkt. vs 48,0 pkt. w czerwcu '12

01.08. Warszawa (PAP) - Główny wskaźnik PMI wzrósł z czerwcowego poziomu 48,0, najniższego od trzydziestu pięciu miesięcy, odnotowując w lipcu wartość 49,7 - podał w poniedziałek w...

Share
d1cgb55

01.08. Warszawa (PAP) - Główny wskaźnik PMI wzrósł z czerwcowego poziomu 48,0, najniższego od trzydziestu pięciu miesięcy, odnotowując w lipcu wartość 49,7 - podał w poniedziałek w komunikacie HSBC. Zdaniem analityków HSBC wskaźnik ten zasygnalizował czwarte z rzędu pogorszenie warunków w polskim sektorze przemysłowym, jednak tempo spadku w lipcu było stosunkowo niewielkie - najsłabsze w czteromiesięcznym okresie.

"Najnowsze dane z badań polskiego sektora przemysłowego przeprowadzonych przez Markit dla HSBC wskazały na względne ustabilizowanie warunków gospodarczych, jakim musieli sprostać polscy producenci w lipcu. Liczba nowych zamówień spadła w najsłabszym tempie od marca, z kolei wielkość produkcji w porównaniu do czerwca zmalała tylko nieznacznie. Firmy zwiększyły zatrudnienie w najszybszym tempie od lutego 2011 roku" - napisano w komentarzu.

Z raportu wynika, że liczba nowych zamówień odebranych przez polskich producentów zmalała w lipcu szósty miesiąc z rzędu. Tempo tego spadku uległo osłabieniu w stosunku do czerwca, kiedy odnotowało najszybszy spadek od trzech lat i było najwolniejsze od marca.

"Słaby popyt z rynków międzynarodowych, który uzasadniano kryzysem w Eurolandzie, ponownie wpływał na ogólną liczbę nowych zamówień. Liczba nowych zamówień eksportowych spadła po raz dwunasty w ciągu ostatnich czternastu miesięcy, a tempo tego spadku nadal pozostało wyraźne, pomimo że było najsłabsze od kwietnia" - napisano.

d1cgb55

Długotrwały spadek liczby nowych zamówień wpłynął na ponowne zmniejszenie wielkości produkcji, niemniej jednak tempo spadku wielkości produkcji uległo spowolnieniu i było stosunkowo niewielkie.

"Finalizowanie rozpoczętych kontraktów nadal wspierało produkcję w lipcu, a zaległości produkcyjne spadły w drugim najszybszym tempie od ponad trzech lat" - napisano.

Zdaniem autorów raportu głównym pozytywnym sygnałem z najnowszych badań był szybszy wzrost zatrudnienia w polskim sektorze przemysłowym. Liczba miejsc pracy wzrosła czwarty miesiąc z rzędu, w tempie najszybszym od lutego 2011 roku.

"Zgodnie z trendem w obszarze liczby nowych zamówień, ilość środków produkcji zakupionych przez polskich producentów spadła w lipcu szósty miesiąc z rzędu. Niemniej jednak, tempo tego spadku wyraźnie zwolniło w porównaniu do czerwcowego trzyletniego rekordu" - napisano.

W lipcu dane z badań PMI po raz pierwszy od trzech lat zasygnalizowały spadek kosztów produkcji w sektorze. Część firm uzasadniała mniejszą presję kosztową spadkiem cen produktów ropopochodnych. Z kolei ceny wyrobów gotowych w polskim sektorze przemysłowym spadły po raz pierwszy od marca 2010 roku. Firmy informowały o obniżaniu cen w wyniku presji konkurencyjnej. (PAP)

mak/ asa/

d1cgb55

Podziel się opinią

Share
d1cgb55
d1cgb55