Trwa ładowanie...
d2ize7w

Wskaźnik PMI dla Polski w XII spadł do 53,2 pkt. z 54,4 pkt. w XI - HSBC (opis)

...

Share
d2ize7w

02.01. Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI dla Polski w grudniu spadł do 53,2 pkt. z 54,4 pkt. w listopadzie - podał HSBC w komunikacie.

Jak napisali autorzy badania w komentarzu w grudniu tempo wzrostu produkcji i nowych zamówień oraz eksport pozostały silne, ale były słabsze niż w listopadzie.

Komentując grudniowe dane PMI, Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej, powiedziała:

"Dobre wieści są takie, że badanie PMI wskazuje na kontynuację poprawy koniunktury w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Złe wieści są takie, że tempo tej poprawy w grudniu nieco spowolniło. W sumie wskaźnik PMI wyniósł średnio 53,6 w 4 kw. 2013, co jest najwyższym odczytem od 1 kw. 2011. Jednocześnie wynik grudniowy był najsłabszym w ostatnim kwartale minionego roku. Indeks produkcji spadł w grudniu do poziomu z lipca, a indeks nowych zamówień był w grudniu najsłabszy od trzech miesięcy. Niemniej jednak indeks zatrudnienia wzrósł do 53.4, to drugi najwyższy poziom od maja 2007".

d2ize7w

"Wzrost nowych zamówień w eksporcie w grudniu był kontynuowany, ale tempo tego wzrostu było słabsze niż w ostatnich czterech miesiącach. Osłabiła się presja kosztowa w przemyśle. Ceny nakładów rosły w grudniu wolniej niż w minionych pięciu miesiącach, podczas gdy ceny produktów spadły trzynasty miesiąc z rzędu. Wzrostowy trend PMI wspiera nasze prognozy ożywienia gospodarczego w 2014 roku, ale obecnie wskazuje, że jest to ożywienie, któremu nie towarzyszy presja inflacyjna" - dodała. (PAP)

map/ jtt/

d2ize7w

Podziel się opinią

Share
d2ize7w
d2ize7w