Wskaźnik PMI Polska spadł do 43,7 pkt

Wskaźnik PMI RBS Polska w październiku 2008 r. spadł do 43,7 wobec 44,9 pkt w IX 2008 i jest to najniższy poziom w historii badań.

03.11.2008 | aktual.: 03.11.2008 10:37

Wskaźnik PMI RBS Polska w październiku 2008 r. spadł do 43,7 wobec 44,9 pkt w IX 2008 i jest to najniższy poziom w historii badań - wynika z badań Markit Economics, realizowanych na zlecenie Royal Bank of Scotland Group. Wcześniej w poniedziałek TVN CNBC błędnie podał wartość wskaźnika PMI RBS na poziomie 43,5.

"Najnowsze badania menagerów logistyki RBS/Markit wykazały, iż w październiku warunki gospodarcze w sektorze produkcyjnym w Polsce pogorszyły się w najszybszym tempie, co najmniej od dekady. Ilość przychodzących nowych zamówień w sektorze spadła w rekordowym tempie badań, powodując dalszy wyraźny spadek produkcji oraz zatrudnienia. Tymczasem słabsza inflacjogenna presja doprowadziła do najszybszego spadku cen od ponad trzech lat" - napisano w komunikacie z badań.

Cztery pozostałe komponenty (produkcja, zatrudnienie, czas dostaw i zapasy pozycji zakupionych) także pozostały w trendzie spadkowym.

"Pogarszający się rynek krajowy, a także osłabienie rynków eksportowych, wynikające z obecnego finansowego kryzysu zostało odzwierciedlone przez wyraźny spadek nowych zamówień. W październiku, mimo osłabnięcia złotówki w stosunku do euro i dolara, nowe zamówienia eksportowe spadły w rekordowym tempie badań" - napisano.

Z badań wynika, że mimo iż w październiku producenci zmniejszyli zaległości w rekordowym tempie badań, duży spadek nowych zamówień spowodował wyraźne zmniejszenie produkcji, która spada nieprzerwanie od czerwca.

"Dowodem na pogarszającą się sytuację w gospodarce był rekordowy spadek zakupionych środków produkcji. W październiku zatrudnienie w sektorze przemysłowym spadło przez szósty miesiąc z rzędu. Ponadto tempo utraty miejsc pracy przyspieszyło do najszybszego od grudnia 2002 roku" - napisano.

W obliczu spadającego popytu i jako część programu naprawczego firmy redukowały zatrudnienie.

W październiku najnowsze dane z badań wskazały na niewielki wzrost średnich kosztów produkcji. (PAP)

map/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansepmikoniunktura
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)