Trwa ładowanie...
d30bbnc

Wskaźnik Przyszłej Inflacji w XII obniżał się piąty miesiąc z rzędu - BIEC

13.12. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, w grudniu 2012 r. spadł do 80,8...

Share
d30bbnc

13.12. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, w grudniu 2012 r. spadł do 80,8 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2012 r. spadł o blisko 1 punkt i był to piąty kolejny miesiąc obniżania się jego wartości" - napisano w komunikacie BIEC.

"W ciągu ostatniego miesiąca tendencje dezinflacyjne wyraźnie wzmocniły się. Niższa aktywność gospodarki, ograniczanie inwestycji i stagnacja popytu nasilają walkę konkurencyjną między producentami i dostawcami, skłaniają firmy do ograniczania kosztów, a to z kolei hamuje wzrost cen" - dodano.

d30bbnc

Jak wynika z badania, spośród dziewięciu składowych sześć działało w kierunku ograniczenia tempa wzrostu cen a trzy w kierunku przyspieszonego wzrostu inflacji.

"Najsilniejszy wpływ na spadek wskaźnika miało w tym miesiącu ograniczanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Spadają ogólne koszty wytwarzania oraz jednostkowe koszty pracy. (...) Ponownie zmniejszyła się wśród przedsiębiorców skłonność do podnoszenia cen, choć podkreślić należy, iż począwszy od lipca br. oczekiwania co do kształtowania się cen wyrażane przez menedżerów przedsiębiorstw podlegają licznym wahaniom - tendencja do wolniejszego wzrostu cen lub ich redukcji nie ma wyraźnego przebiegu" - napisano.

"Ostatnie dane informują o wzroście cen importu. Wykazywały one tendencje dezinflacyjne od początku roku. Ostatnie osłabienie złotego, choć na razie na niewielką skalę może podrożyć import w najbliższych miesiącach. Nie powinno to jednak zasadniczo wpłynąć na poziom przyszłej inflacji" - dodano. (PAP)

mj/ asa/

d30bbnc

Podziel się opinią

Share
d30bbnc
d30bbnc