Trwa ładowanie...
d3qxlot

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w XII wzrósł do 133,3 pkt. - BIEC

29.12. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w grudniu wzrósł po raz piąty z rzędu i wyniósł...

d3qxlot
d3qxlot

29.12. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w grudniu wzrósł po raz piąty z rzędu i wyniósł 133,3 pkt. - podał instytut BIEC.

"Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w grudniu wzrósł po raz piąty z rzędu, zaś od marca wykazuje silną tendencję do wzrostu. Lokalne dno wskaźnik zarejestrował w lutym br. Sygnały świadczące o ożywieniu gospodarczym umacniają się" - napisano w komentarzu.

Spośród ośmiu komponentów wskaźnika w tym miesiącu siedem przyczyniło się do jego wzrostu a jeden nieznacznie pogorszył się.

"W największym stopniu do wzrostu wskaźnika przyczyniła się poprawa wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw. To już drugi miesiąc gdy wydajność pracy jest coraz wyższa, przy stosunkowo niewielkiej redukcji zatrudnienia. Biorąc pod uwagę wpływ czynników sezonowych zatrudnienie nawet nieznacznie wzrosło. Jeśli produkcja będzie odbudowywać się w najbliższej przyszłości w tempie zbliżonym do tego z końca bieżącego roku, istnieje szansa, że bezrobocie nie wzrośnie znacznie w 2010 r." - napisano w komentarzu.

d3qxlot

Z badań BIEC wynika, że w ostatnich miesiącach tempo napływu nowych zamówień w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych uległo ograniczeniu.

"Dotyczy to zarówno zamówień przeznaczonych na rynek wewnętrzny, jak i zamówień eksportowych. Podkreślić jednak warto, że od kwietnia do sierpnia br. wzrost nowych zamówień był bardzo dynamiczny. Jednocześnie w magazynach przedsiębiorstw przybywa zapasów wyrobów gotowych. Można przypuszczać, iż przedsiębiorstwa odbudowują zapasy, które zostały zredukowane do niezbędnego minimum w okresie największego spowolnienia gospodarki" - dodano w komentarzu.

Z badań wynika, że zdecydowanie poprawiają się oceny perspektyw rozwojowych całej gospodarki, formułowane przez menedżerów przedsiębiorstw.

"Nieco gorzej oceniają oni stan finansów zarządzanych firm. Pogorszenie się tych ocen jest na razie jednorazowe i niewielkie i być może wynika ze spadku cen producentów PPI, który miał miejsce od lipca do września br." - napisano. (PAP)

zaj/ pam/

d3qxlot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qxlot