Wspólne rozliczenie małżonków może uratować przed wyższym podatkiem

Małżonkowie, którzy w zeznaniu podatkowym za 2012 r. chcą rozliczyć wspólnie swoje dochody muszą spełnić kilka warunków. Przede wszystkim muszą być w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.

Wspólne rozliczenie małżonków może uratować przed wyższym podatkiem
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

09.04.2013 | aktual.: 19.06.2016 13:20

Żaden z małżonków nie może także osiągać dochodów opodatkowanych na zasadach szczególnych, np. w formie liniowej i oboje muszą złożyć wniosek o wspólne opodatkowanie. Konieczne jest również złożenie zeznania podatkowego w terminie. Jeśli deklaracja zostanie złożona po 30 kwietnia, wtedy wspólne rozliczenie nie będzie możliwe.

- Wspólne opodatkowanie małżonków sprawdzi się przede wszystkim w takim przypadku, kiedy jeden z małżonków uzyskał znacznie wyższy dochód niż drugi małżonek i jego dochody przekroczą pierwszy próg skali podatkowej, czyli 85 528 zł. Wówczas nadwyżka jest opodatkowana już wyższą stawką 32 proc. Oznacza to, że jeżeli w przypadku wspólnego opodatkowania te dochody złączymy ze znacznie niższymi dochodami drugiego małżonka, cała nadwyżka może niejako wrócić do pierwszej skali podatkowej - wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Katarzyna Rola-Stężycka, kierownik zespołu analiz podatkowych firmy Tax Care.

Wynika to ze specyfiki wspólnego opodatkowania małżonków.

- Przy wspólnym rozliczeniu małżonkowie najpierw odliczają od swojego dochodu dopuszczalne w ustawie odliczenia, na przykład dokonane darowizny czy też ulgę internetową, następnie sumują swoje dochody i od tej łącznej kwoty obliczają podatek, przy zastosowaniu właściwej stawki - tłumaczy Rola-Stężycka.

Ta stawka to 18 proc., jeśli połowa z tych zsumowanych dochodów jest niższa niż 85 528 zł, czyli wysokość pierwszego progu podatkowego.

Podstawowym warunkiem dla skorzystania z możliwości wspólnego rozliczenia swoich dochodów łącznie z małżonkiem jest fakt pozostawania w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy (od 1.01 do 31.12) i istnienie pomiędzy małżonkami w całym tym roku wspólności majątkowej małżeńskiej. Ponadto, aby mieć prawo rozliczenia się w ten sposób, małżonkowie nie mogą być opodatkowani na zasadach szczególnych.

- Żaden z małżonków nie może być opodatkowany podatkiem liniowym, czyli przy zastosowaniu 19-procentowej stawki albo jedną ze zryczałtowanych form opodatkowania, czyli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa. Trzeba pamiętać, że nie skorzysta się już z tego preferencyjnego rozliczenia w sytuacji, kiedy zeznanie zostanie złożone po terminie. Nawet jednodniowe opóźnienie wyklucza już możliwość wspólnego rozliczenia - reasumuje ekspertka.

W sytuacji, gdy oboje małżonkowie złożyli deklaracje oddzielnie - do końca kwietnia mogą złożyć korektę zeznań i rozliczyć się jeszcze raz, tym razem wspólnie.

Małżonkowie, którzy chcą rozliczyć wspólnie swoje dochody składają wniosek, którym jest w praktyce właściwa rubryka w zeznaniu podatkowym PIT-37. Co ważne, z prawa do wspólnego rozliczenia swoich dochodów można także korzystać, jeżeli małżonek zmarł. Wniosek o wspólne opodatkowanie może złożyć podatnik, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego. Wspólnie ze zmarłym małżonkiem można też rozliczyć się w sytuacji, gdy związek trwał przez cały rok podatkowy, a współmałżonek umarł już po nowym roku, ale przed złożeniem zeznania podatkowego.

Źródło artykułu:Newseria
rozliczenie pitrozliczenie podatkupodatnicy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)