Trwa ładowanie...

Wspólnoty mieszkaniowe czeka rewolucja

130 tysięcy wspólnot mieszkaniowych czekają rewolucyjne zmiany - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Posłowie chcą, aby z dnia na dzień wspólnoty straciły podmiotowość prawną, a więc przestały być podmiotem praw i obowiązków. Będą jedynie stosunkiem współwłasności jej członków.

Wspólnoty mieszkaniowe czeka rewolucjaŹródło: AFP, fot: KAVEH ROSTAMKHANI
d2im2h0
d2im2h0

Ten kontrowersyjny pomysł zawiera projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przygotowany przez posłów PO. Dziś będzie go rozpatrywać sejm - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Eksperci ostrzegają - dodaje gazeta - że może się okazać, iż dochody z nieruchomości wspólnej będą rozliczane przez poszczególne osoby na zasadach PIT, a nie przez wspólnotę na zasadach CIT. Znaków zapytania jest więcej, bo brakuje przepisów przejściowych.

- Jeśli zmiany wejdą w życie, wspólnota nie będzie miała zdolności prawnej, nie będzie mogła nabywać i zaciągać zobowiązań. Nie będzie miała swojego majątku. Będzie jak spółka cywilna. Przestanie być ułomną osobą prawną. Prawa będą mogli nabywać tylko właściciele. Tak samo będzie przy zobowiązaniach - tłumaczy wiceprezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie Grzegorz Abramek.

Nie jest jasne, jakie będą skutki takich zmian. I czy dotkną one członków wspólnot.

d2im2h0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2im2h0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj