Trwa ładowanie...

Wspólnoty mieszkaniowe czeka rewolucja

130 tysięcy wspólnot mieszkaniowych czekają rewolucyjne zmiany - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Posłowie chcą, aby z dnia na dzień wspólnoty straciły podmiotowość prawną, a więc przestały być podmiotem praw i obowiązków. Będą jedynie stosunkiem współwłasności jej członków.

Share
Wspólnoty mieszkaniowe czeka rewolucjaŹródło: AFP, fot: KAVEH ROSTAMKHANI
dob1kcp

Ten kontrowersyjny pomysł zawiera projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przygotowany przez posłów PO. Dziś będzie go rozpatrywać sejm - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Eksperci ostrzegają - dodaje gazeta - że może się okazać, iż dochody z nieruchomości wspólnej będą rozliczane przez poszczególne osoby na zasadach PIT, a nie przez wspólnotę na zasadach CIT. Znaków zapytania jest więcej, bo brakuje przepisów przejściowych.

- Jeśli zmiany wejdą w życie, wspólnota nie będzie miała zdolności prawnej, nie będzie mogła nabywać i zaciągać zobowiązań. Nie będzie miała swojego majątku. Będzie jak spółka cywilna. Przestanie być ułomną osobą prawną. Prawa będą mogli nabywać tylko właściciele. Tak samo będzie przy zobowiązaniach - tłumaczy wiceprezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie Grzegorz Abramek.

Nie jest jasne, jakie będą skutki takich zmian. I czy dotkną one członków wspólnot.

dob1kcp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dob1kcp
dob1kcp