Wstrzymano rozruch technologiczny w fabryce IKEA

Wstrzymano rozruch technologiczny w fabryce IKEA
AFP/John Moore

07.11.2011 16:30, aktual.: 07.11.2011 16:42

Z powodu chemicznego skażenia wody w rzece Białej w okolicach trzech wsi w gminie Bielsk Podlaski wojewódzki inspektor ochrony środowiska wstrzymał rozruch technologiczny w fabryce IKEA w Koszkach w gminie Orla.

Jak powiedział w poniedziałek PAP wojewódzki inspektor ochrony środowiska Grażyna Żyła-Pietkiewicz, fabryka wstrzymała rozruch już w sobotę. Odcięto m.in. odpływ kanałem ścieków z fabryki tak, by nie miały dojścia do rzeki. Trwają ustalenia źródła zanieczyszczenia.

Decyzja inspektoratu o wstrzymaniu rozruchu została przekazana fabryce w poniedziałek. Rozruch ma być wstrzymany do czasu ustalenia przyczyn skażenia i jego likwidacji. Ustalono, że w rzece znajdują się substancje chemiczne, które - jak zaznaczyła inspektor - prawdopodobnie pochodzą z zakładu.

Według Żyły-Pietkiewicz, informację o skażeniu rzeki inspektorat otrzymał 1 listopada. Próbki pobrane z wody do badań potwierdziły, że to skażenie chemiczne. Wykryto substancje - pochodne terpenów.

Nie jest znana skala skażenia. W poniedziałek na kolejne badania pojechali na miejsce inspektorzy ochrony środowiska. Badali wodę w rzece Białej, a także w rzekach Orlanka i Narew. Wyniki badań mają być znane do końca tygodnia. Według inspektor Grażyny Żyły-Pietkiewicz, sytuacja stabilizuje się, nic nie wskazuje, aby się pogarszała. Nie przebywa śniętych ryb. Dotychczas zebrano z rzeki około 50 kg takich ryb.

O skażeniu rzeki są powiadomieni mieszkańcy wsi Kozły, Rajki i Lewki w gminie Bielsk Podlaski. Poinformowano, że ludziom i zwierzętom nie wolno pić wody z tej rzeki, ani z pobliskich rybnych stawów hodowlanych. O sprawie jest również poinformowane Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Spółka Swedspan, należąca do koncernu IKEA, zbudowała fabrykę ultracienkich płyt meblowych UT-HDF w gminie Orla w Koszkach w 2010 r. Rozruch technologiczny w tej fabryce trwa od połowy czerwca 2011 r.

Przedstawiciele firmy poinformowali w poniedziałek PAP, że w sprawie fabryki w Koszkach komunikat zostanie wydany prawdopodobnie we wtorek.

Inwestycja w ocenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych była największą w 2010 roku inwestycją zagraniczną w Polsce. Jej wartość, to 140 mln euro (627,2 mln zł), z czego z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka pochodzi 145,7 mln zł. Docelowo - do połowy 2012 roku - ma tu pracować 250 osób.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także