Trwa ładowanie...

Wszystkich Świętych. Parafia publikuje cennik

50 złotych - tyle kosztuje modlitwa za zmarłego w poznańskiej parafii. "Jak w markecie" - komentują wierni.

Parafia w Poznaniu zamieściła cennik modlitwy za zmarłych.Parafia w Poznaniu zamieściła cennik modlitwy za zmarłych.Źródło: Pixabay
dz7zajt
dz7zajt

Wypominki roczne - czyli odczytanie nazwisk zmarłych w czasie mszy świętej i modlitwa za niego kosztuje dokładnie 50 złotych - taką informację zamieścił proboszcz parafii na poznańskiej Wildze.

Wierni nie kryją oburzenia i uważają, że podawanie tego typu cenników, zwłaszcza w trudnym okresie pandemii, to skandal.

– Wiadomo, że w czasach koronawirusa Kościół też ma problemy finansowe. Ale podawanie kwot na ambonie to nieporozumienie. Naprawdę duchowni nie mogą mieć wyczucia? – pyta jeden z parafian w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". - Czy jeśli nie zapłacimy "pięciu dych", to nikt się za zmarłych nie pomodli? - dodaje.

Koronawirus. Zamknięte cmentarze 1 listopada? Piotr Mueller o zaleceniach rządu

Oficjalny cennik modlitwy pojawił się w poznańskim kościele już w zeszłym roku. Wtedy proboszcz tłumaczył reporterom "Wyborczej", że inne parafie też mają cenniki. Teraz nie chciał rozmawiać.

dz7zajt

- Z punktu widzenia duszpasterskiego podawanie konkretnych kwot za wymienianki, zwane też wypominkami, czyli modlitwę za zmarłych, nie powinno mieć miejsca. Podstawą utrzymania Kościoła są przecież dobrowolne ofiary składane np. przy okazji wymienianek, a nie za nie. Nie może być tutaj mowy o jakichkolwiek pozorach transakcji. Wierni zazwyczaj rozumieją zresztą, że obowiązek materialnego wspierania Kościoła powinien być proporcjonalny do ich zamożności – mówił "Wyborczej" rok temu Ks. Maciej Szczepaniak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dz7zajt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz7zajt