WUG: zmniejsza się liczba wypadków spowodowanych tzw. czynnikiem ludzkim
Liczba wypadków górniczych spowodowanych tzw. czynnikiem ludzkim, czyli błędem pracownika, w ostatnich latach zmniejsza się - podał Wyższy Urząd Górniczy (WUG) w Katowicach. Zdaniem nadzoru górniczego to m.in. efekt szkoleń dot. bezpieczeństwa pracy w kopalni.
30.06.2016 17:05
Jak podała w czwartek rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk, jeszcze kilka lat temu tzw. czynnik ludzki, czyli błąd pracownika (szeroko rozumiany jako m.in. nieprzestrzeganie przepisów, zła organizacja robót, brak należytego przeglądu oraz naprawy maszyn i urządzeń czy nieadekwatna do faktycznego stanu zagrożeń ich profilaktyka) był przyczyną blisko 90 proc. górniczych tragedii, a w 2015 r. - ok. 76 proc.
"Efekty prowadzonej przez nas prewencji wypadkowej już są widoczne, choć do pełnego zadowolenia ciągle daleko. Zmiany mentalności, złych, ale utrwalonych nawyków i rutynowego działania zachodzą powoli" - podkreślił, cytowany w komunikacie, dyrektor Departamentu Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa WUG Krzysztof Król, który m.in. kieruje zespołem warunków pracy.
Działania prewencyjne, prowadzone od kilku lat we współpracy WUG z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, to głównie szkolenia organizowane dla różnych grup specjalistów zatrudnionych w kopalniach oraz opracowywanie materiałów szkoleniowych dla zakładów górniczych m.in. ulotek, broszur i filmów.
Do tej pory w latach 2009-2015 pracownicy WUG i ZUS przygotowali łącznie 41 szkoleń w formie seminariów. Ich tematyka wybierana była na podstawie bieżącej analizy przyczyn wypadków i niebezpiecznych zdarzeń w górnictwie. I tak przykładowo w ub. r. obejmowała ona m.in. "Odmetanowanie górotworu w kopalniach węgla kamiennego", "Wymagania dla przenośników taśmowych stosowanych do jazdy ludzi" oraz "Eksploatację urządzeń zabezpieczających w elektroenergetyce kopalnianej".
Oprócz szkoleń pracownicy WUG i ZUS opracowali i wydali kilkanaście broszur (m.in. "Zagrożenie tąpaniami", "Bezpieczne stosowanie materiałów chemicznych w górnictwie podziemnym"), kilkanaście ulotek szkoleniowych, kilka filmów szkoleniowych oraz kilka poradników dotyczących bezpieczeństwa i organizacji pracy. Materiały te są bezpłatne.
Obecnie trwa cykl szkoleń w zakresie podstawowych obowiązków i wymagań związanych z prowadzeniem prac w zakładach górniczych dla pracowników tzw. firm zewnętrznych. Dwa seminaria już się odbyły, a dwa kolejne zaplanowano na pierwszą połowę września.
Rzeczniczka poinformowała, że w tym roku urzędy planują jeszcze zorganizować seminaria dla konkretnych grup specjalistów z kopalń - osób z kierownictwa i dozoru ruchu, m.in. działu wentylacji podziemnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny. Realizowany ma być również 15-minutowy film szkoleniowy dotyczący zagrożenia tąpaniami i opadem skał ze stropu i ociosu w kopalniach węgla kamiennego i rud miedzi.
Według statystyk WUG w 2015 r. ogółem doszło do 2158 wypadków w górnictwie, w tym 19 było śmiertelnych, a 12 ciężkich. Liczba wypadków ogółem w górnictwie od dziewięciu lat z roku na rok maleje. Łącznie w tym czasie zmniejszyła się o około 33 proc., a w kopalniach węgla kamiennego o ponad 28 proc.
Ponadto w 2015 r. odnotowano znaczne zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych i ciężkich o około 50 proc. w porównaniu do 2014 r.