Trwa ładowanie...
d220bp7

Wybór technologii i partnerów do konsorcjum atomowego do X '10 - PGE

11.9.Krynica (PAP) - W październiku przyszłego roku PGE chce mieć wybraną technologię i partnerów do konsorcjum odpowiedzialnego za budowę pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce...

d220bp7
d220bp7

11.9.Krynica (PAP) - W październiku przyszłego roku PGE chce mieć wybraną technologię i partnerów do konsorcjum odpowiedzialnego za budowę pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce - powiedział PAP w piątek w Krynicy wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Topolnicki.

"W PGE rozpoczynają już prace grupy robocze odpowiedzialne za ustanowienie konsorcjum z wybranym partnerem" - dodał.

Rząd zakłada, że w 2020 roku zostanie uruchomiona pierwsza elektrownia atomowa w Polsce, po roku - dwóch latach kolejna. Za realizację inwestycji jest odpowiedzialna PGE. Spółka ma mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które wybuduje i będzie eksploatować elektrownie.

Rządowy harmonogram daje PGE czas od stycznia 2011 roku do końca 2013 roku na wybór ostatecznej lokalizacji elektrowni. Do końca 2010 roku zaplanowano utworzenie konsorcjum dla budowy pierwszej elektrowni, a w 2016 roku ma się rozpocząć sama budowa. PGE ma zamiar wybudować dwie elektrownie atomowe o łącznej mocy około 6000 MW, każda ma mieć co najmniej dwa reaktory.

d220bp7

"Harmonogram przyjęty przez rząd to są formalne kroki, pewne uwarunkowania prawne, które muszą zostać spełnione. Ale nie przeszkadza nam to działać szybciej niż legislacja" - zaznaczył Topolnicki.

Pytany przez PAP, czy kryzys nie zagraża znalezieniu inwestorów i zapewnieniu finansowania projektowi, odparł: "gdy ruszy konsorcjum, finansowanie tego projektu rozpocznie się dopiero w latach 2014-2015, do tego czasu sytuacja gospodarcza na świecie i w Polsce powinna się zmienić".

Dodał, że PGE jako firma cały czas rośnie, a za kilka dni zostaną zaprezentowane wyniki za I półrocze 2009 r., które to potwierdzą. Topolnicki nie chciał jednak ujawnić wysokości zysku spółki. "Jesteśmy bardzo zadowoleni" - zaznaczył.

Zdaniem Topolnickiego minione osiemnaście miesięcy były pozytywne dla spółki, a plan debiutu na giełdzie (zgodnie z obecnymi oczekiwaniami w czwartym kwartale bieżącego roku) - pod warunkiem sprzyjającej sytuacji na rynkach - pozostaje aktualny. (PAP)

jzi/ bos/ jbr/

d220bp7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d220bp7