Trwa ładowanie...
d2dgzdm

Wyborowa kończy produkcję w zakładzie w Poznaniu

Zarząd spółki Wyborowa S.A. postanowił zakończyć z dniem 21 stycznia br. produkcję w zakładzie przy ul. Komandoria w Poznaniu i przenieść ją do Zielonej Góry. Decyzja ta została podjęta ze względu na ograniczenia prawne oraz względy ekonomiczne.

Share
d2dgzdm

- Ograniczenia prawne wynikają z przyjętego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Malta w Poznaniu, a względy ekonomiczne związane są z trudną sytuacją przemysłu spirytusowego w Polsce utrzymującą się przez ostatnich kilka lat - poinformował w niedzielę PAP wiceprezes zarządu spółki Andrzej Szumowski.

- W 2002 roku Rada Miasta Poznania przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Malta w Poznaniu, na którym zlokalizowany jest zakład produkcyjny przy ulicy Komandoria. Ustala on, że w ciągu 15 lat od daty jego przyjęcia, teren zakładów produkcyjnych Wyborowa S.A. zostanie przekształcony na tereny usług rekreacyjno-sportowych - dodał.

Jak wyjaśnił, w konsekwencji spółka musi zaprzestać działalności produkcyjnej na tym terenie. Jednocześnie plan zagospodarowania uniemożliwia jej dokonywanie inwestycji i modernizacji w zakładzie niezbędnych do prowadzenia działalności.

d2dgzdm

Szumowski dodał, że decyzja dotycząca konsolidacji działalności rozlewniczej w jednym zakładzie produkcyjnym była podyktowana także względami ekonomicznymi. Spółka chce w ten sposób dostosować swą działalność do zmieniających się potrzeb rynku i utrzymać konkurencyjność.

PAP nie udało się uzyskać w niedzielę komentarza od przedstawicieli władz Poznania.

W zakładzie przy ul. Komandoria w Poznaniu pracuje prawie 90 osób. W poniedziałek rozpoczynają się indywidualne rozmowy z pracownikami.

Spółka podała, że w celu zachowania istniejących miejsc pracy, zatrudnionym zaproponowana została kontynuacja zatrudnienia w zakładzie przy ulicy Janikowskiej w Poznaniu oraz w zakładzie w Zielonej Górze.

d2dgzdm

Pracownicy, którzy nie będą zainteresowani propozycją przejścia do zakładu w Zielonej Górze, będą mogli skorzystać z przygotowanego przez spółkę programu odpraw.

Jak poinformował Szumowski, decyzja zarządu nie ma wpływu na zakres działalności oraz sytuację pracowników obecnie zatrudnionych w zakładzie rektyfikacji w Poznaniu przy ulicy Janikowskiej. "Wyborowa S.A. utrzyma produkcję spirytusu dla wszystkich swoich marek w tym zakładzie, kontynuując tradycję produkcji wódek w Poznaniu" - podał Szumowski.

Wyborowa S.A. to jeden z czołowych producentów napojów spirytusowych w Polsce. Jej najbardziej znane marki to Wódka Wyborowa, Luksusowa i Pan Tadeusz.

Działalność rozlewnicza prowadzona była dotychczas w dwóch zakładach: w Zielonej Górze przy ulicy Jedności oraz w Poznaniu przy ulicy Komandoria. W tej drugiej lokalizacji wódka produkowana była od roku 1927, początkowo w ramach Państwowego Monopolu Spirytusowego.

d2dgzdm

Podziel się opinią

Share
d2dgzdm
d2dgzdm