Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 12 maja, 20.00

...

12.05.2011 | aktual.: 12.05.2011 20:38

12.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk, który odwiedził w czwartek tereny popowodziowe w okolicach Sandomierza, ocenił, że ludzie są tam "raczej zadowoleni z poziomu pomocy materialnej". Zapowiedział też dalszą pomoc rządu przy odbudowie zalanych terenów, budowie nowych wałów i zbiorników retencyjnych.

- Premier Donald Tusk - który wizytował w czwartek tereny popowodziowe w Bieruniu (woj. śląskie) - zadeklarował, że zrobi wszystko, aby Sejm przyjął tzw. ustawę powodziową.

- Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że koalicyjne PO i PSL będą szukać okręgów, gdzie możliwe będzie wystawienie wspólnych kandydatów do Senatu. Nie wykluczył popierania przez PO w wyborach senackich kandydatów niezależnych, takich jak Włodzimierz Cimoszewicz.

- Po trwającej nieprzerwanie blisko tydzień akcji, w czwartek rano zastępy ratownicze odnalazły 34-letniego ratownika górniczego zaginionego pod ziemią w kopalni "Krupiński". Lekarz stwierdził jego zgon. Ciało pracownika przewieziono już na powierzchnię.

- Usunięcie z ustawy refundacyjnej kontrowersyjnego zapisu dotyczącego przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. zysku z refundacji leków - to założenie senackiej poprawki, którą w czwartek przyjął Sejm.

- Problem braku bezpieczeństwa na polskich stadionach jest realny; wskazuje to UEFA w swoich raportach i to jest zagrożeniem dla Euro 2012 - powiedział w czwartek w Sejmie minister sportu Adam Giersz.

- Bezpieczeństwo na stadionach to priorytet rządu - zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister SWiA Adam Rapacki. Przyznał, że rząd nie jest obecnie usatysfakcjonowany poziomem bezpieczeństwa na meczach, stąd konieczność zmian. Działania rządu skrytykowała opozycja.

- Policja chce, by do końca sezonu 2010/2011 mecze piłkarskie odbywały się bez udziały przyjezdnych kibiców. Na takie rozwiązanie zgodził się w czwartek PZPN. Trwa wyjaśnianie, co z meczami ekstraklasy - tymi rozgrywkami nie zarządza PZPN, tylko oddzielna spółka.

- Policja zatrzymała już w sumie 38 pseudokibiców, którzy mieli związek z burdami na stadionie w Bydgoszczy, podczas finału Pucharu Polski pomiędzy Legią Warszawa a Lechem Poznań - poinformował PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

- 13 krajom UE, których przedstawiciele spotkali się w czwartek w Warszawie, zależy na tym, by w dyskusji o wieloletniej perspektywie finansowej Unii donośny był głos tych państw, które chcą ambitnego budżetu - powiedział PAP minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w czwartek PAP, że wśród ofiar środowego trzęsienia ziemi w Hiszpanii nie ma Polaków.

- Senat w czwartek przed godz. 10 zakończył posiedzenie. Wcześniej w głosowaniu senatorowie m.in. poparli ustawę o utworzeniu nowego Systemu Informacji Oświatowej (SIO).

- Program "Solidarność pokoleń 50+" przynosi dobre efekty, zwiększył się m.in. przeciętny wiek przechodzenia na emeryturę i wskaźnik zatrudnienia osób pomiędzy 55. a 64. rokiem życia - powiedziała w czwartek w Sejmie minister pracy Jolanta Fedak.

- Prywatne akty oskarżenia o zniesławienie w mediach osób homoseksualnych wobec wiceprezydenta Radomia Ryszarda Fałka i radomskiego radnego PiS Sławomira Adamca skierował do sądu, będący gejem, prawnik Stowarzyszenia "Pracownia Różnorodności".

- Popieramy wprowadzenie nowego środka karnego, który byłby stosowany wobec skazanych za okrucieństwo wobec zwiarząt i polegałby na zakazie ich posiadania - powiedział w czwartek wiceminister sprawiedliwości Piotr Kluz. Dodał, że zakaz mógłby być także dożywotni.

- Prawo UE - i tym samym czwartkowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości w sprawie pisowni nazwisk w dokumentach litewskich - nie zajmuje się prawami mniejszości narodowych - oświadczył rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

- Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej dekadzie maja, na PO głosowałoby 37 proc. badanych (o 6 pkt proc. więcej niż w kwietniu); na PiS 21 proc.(spadek o 2 pkt proc.); na SLD 12 proc. (bez zmian w porównaniu z kwietniem) - wynika z sondażu CBOS.

- "Niwelowanie różnic - zwiększanie równości w dostępie do opieki medycznej" - to hasło obchodzonego w czwartek Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Dnia Położnych. Z tej okazji minister zdrowia podziękowała im za "poświęcenie, trud i pomoc niesioną pacjentom".

- Prok. Jarosław Duś, który był w grupie prowadzącej śledztwo ws. przecieku z akcji CBA w resorcie rolnictwa, w czwartek przed sejmową komisją śledczą ds. nacisków powiedział, że za zeznania, które złożył na jej posiedzeniu w 2009 roku, został przed miesiącem skazany przez sąd dyscyplinarny.

- PSL chce uczczenia przez Sejm pamięci ofiar zamachu majowego z 1926 r. W projekcie uchwały przedstawionej w 85. rocznicą tego wydarzenia ludowcy przypominają, że zginęło wówczas 379 osób, w tym 164 cywilów.

- Ambasador Danii w Polsce Thomas Ostrup Moller odznaczył w czwartek Andrzeja Preissa, konsula honorowego Danii w Szczecinie Orderem Dannebroga - jednym z najstarszych orderów świata, nadawanym za zasługi cywilne i wojskowe.

- TVP uhonorowała swego wieloletniego dziennikarza i korespondenta wojennego, który siedem lat temu zginął w Iraku. Waldemar Milewicz został upamiętniony tablicą, od czwartku jego imię nosi też część budynku TVP przy Placu Powstańców Warszawy, gdzie pracował.

- Setki muzeów, galerii i bibliotek w całej Polsce, a wśród nich po raz pierwszy TVP - w nocy z soboty na niedzielę odbędzie się ósma "Noc Muzeów". W TVP będzie się ona odbywać pod hasłem: "Noc z gwiazdami w TVP". Telewizja zaprasza od godz. 20 do 1 w nocy.

- Dyrektywa UE o transgranicznej opiece zdrowotnej da Polkom możliwość skutecznego egzekwowania prawa do legalnego przerywania ciąży, zgodnego z polską ustawą o planowaniu rodziny - uważa Wanda Nowicka z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

- Tegoroczna Parada Równości - zaplanowana na 11 czerwca - rozpocznie się przed Sejmem i zakończy na pl. Bankowym, czyli odwrotnie, niż to miało miejsce w ostatnich latach. Na placu Bankowym zorganizowane zostanie Miasteczko Równości, które będzie finałem imprezy.

- Planowane w tym roku podwyżki czynszów za mieszkania komunalne i przewidywane podwyżki opłat dla mieszkańców będą tematem nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa zwołanej na przyszłą środę.

- Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk powiedział w czwartek PAP, że w najbliższym czasie do inspekcji drogowej trafią pieniądze na zatrudnienie inspektorów, którzy będą kontrolować, czy kierowcy płacą e-myto. W tym roku ma być ok. 100 funkcjonariuszy.

- Klub PiS zapowiedział, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o Systemie Informacji Oświatowej (SIO). Zdaniem klubu ustawa narusza prawo do wolności i prywatności obywateli.

- Tylko 4,7 proc. osób dorosłych w Polsce kontynuuje naukę, zarówno w sposób formalny, jak i nieformalny, podczas gdy odsetek takich osób w UE wynosi 9,5 proc., a w krajach skandynawskich około 30 proc. - wynika z diagnozy towarzyszącej strategii "Europa 2020".

- Minister Skarbu Państwa zdecydował o postawieniu Państwowego Instytutu Wydawniczego w stan likwidacji. Dyrektor wydawnictwa Rafał Skąpski zapowiada sprzeciw. PIW, jedno z najbardziej zasłużonych polskich wydawnictw, świętuje w tym roku jubileusz 65-lecia swego istnienia.

- Przed Sądem Okręgowym w Sieradzu rozpoczął się w czwartek ponowny proces 38-letniego obecnie Gabriela Sz. oskarżonego o brutalne zamordowanie w 2004 roku swojej żony. Sprawca spowodował wypadek samochodowy, a później podpalił nieprzytomną kobietę.

- Przed Sądem Okręgowym w Sieradzu rozpoczął się w czwartek ponowny proces 38-letniego obecnie Gabriela Sz. oskarżonego o brutalne zamordowanie w 2004 roku swojej żony. Sprawca spowodował wypadek samochodowy, a później podpalił nieprzytomną kobietę.

- Głosami radnych PO Rada Warszawy zatwierdziła w czwartek zmniejszenie o 300 mln zł środków przewidzianych w tegorocznym budżecie miasta na budowę II linii metra. Władze miasta zapewniają, że nie oznacza to opóźnienia oddania podziemnej kolejki do użytku.(PAP)

zdz/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)