Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 17 listopada, 20.00

...

17.11.2011 | aktual.: 17.11.2011 20:23

17.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Związki zawodowe działające w Presspublice, wydawcy m.in. "Rzeczpospolitej", otrzymały w czwartek zawiadomienie o planowanych zwolnieniach grupowych. Pracę ma stracić do 120 osób - powiedział PAP przewodniczący komisji zakładowej "Solidarności" Piotr Kościński.

- W piątek w południe premier Donald Tusk wygłosi w Sejmie expose. Szef rządu nie chciał zdradzić, o czym będzie w nim mówił. Zapewnił tylko, że piątkowe wystąpienie będzie radykalnie krótsze od tego sprzed czterech lat, które wtedy trwało aż 3,5 godziny.

- Dziesięciu nowych ministrów znalazło się w rządzie, którego skład przedstawił w czwartek premier Donald Tusk. W nowym rządzie Waldemar Pawlak zostanie wicepremierem, ministrem gospodarki. Radosław Sikorski będzie nadal ministrem spraw zagranicznych, Jacek Rostowski - finansów, Elżbieta Bieńkowska - rozwoju regionalnego, Tomasz Siemoniak - obrony narodowej, Marek Sawicki - rolnictwa, Barbara Kudrycka - nauki, a Bogdan Zdrojewski - kultury. Do rządu weszli ponadto: Jarosław Gowin, który zastąpi Krzysztofa Kwiatkowskiego na stanowisku ministra sprawiedliwości; Sławomir Nowak, który zostanie nowym ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej; Jacek Cichocki - szefem MSW (ma też nadzorować służby specjalne); Bartosz Arłukowicz, który pokieruje resortem zdrowia; Joanna Mucha, która będzie ministrem sportu; Marcin Korolec zostanie ministrem środowiska; Władysław Kosiniak-Kamysz - ministrem pracy i polityki społecznej; Michał Boni - ministrem administracji i cyfryzacji; Krystyna Szumilas ministrem
edukacji narodowej i Mikołaj Budzanowski - ministrem skarbu.

- Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu odbędzie się w sobotę - poinformowała w czwartek marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

- Prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w piątkowym posiedzeniu Sejmu, na którym premier Donald Tusk wygłosi expose. Wcześniej o godz. 10 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się zaprzysiężenie nowego rządu.

- Sejm wybrał w czwartek jednego zastępcę przewodniczącego Trybunału Stanu i 15 jego członków. Posłowie nie poparli kandydatur zgłoszonych przez PiS - Karola Karskiego i Zbigniewa Cichonia. Sejm poparł wszystkie kandydatury zaproponowane przez kluby PO, Ruch Palikota, PSL, SLD i Solidarną Polskę. Każda kandydatura głosowana była osobno. Wymaganej bezwzględnej większości nie uzyskali dwaj spośród pięciu kandydatów zgłoszonych przez PiS. Nowe kandydatury - jak poinformowała marszałek Sejmu Ewa Kopacz - mają być zgłaszane do piątku do godz. 18. Sejm wybiera 18 sędziów Trybunału - dwóch zastępców przewodniczącego i 16 członków.

- Sejm zdecydował w czwartek, że komisja ds. służb specjalnych, tak jak w poprzedniej kadencji, będzie liczyć dzięwięciu członków. Oznacza to, że klub Solidarna Polska - jako jedyny - nie będzie miał w niej swego przedstawiciela.

- Posłowie przegłosowali składy osobowe komisji. Jarosław Kaczyński jest członkiem komisji łączności z Polakami za granicą, Grzegorz Schetyna - komisji spraw zagranicznych, Dariusz Rosati komisji finansów publicznych, a Janusz Palikot komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

- Były marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna (PO) został w czwartek wybrany na stanowisko szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych. Jego zastępcami zostali Witold Waszczykowski (PiS), Tadeusz Iwiński (SLD) oraz Robert Tyszkiewicz (PO).

- Poseł PiS Bolesław Piecha został w czwartek ponownie wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia. Pełnił tę funkcję także w poprzedniej kadencji Sejmu.

- Sejm wybrał w czwartek rano 20 posłów sekretarzy, którzy pomagają marszałkowi i wicemarszałkom prowadzącym obrady izby. Posłowie sekretarze są wybierani spośród najmłodszych posłów.

- Poseł PO Marek Biernacki został w czwartek ponownie wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Pełnił tę funkcję także w poprzedniej kadencji Sejmu.

- Komisja ustawodawcza jednogłośnie wybrała w czwartek Wojciecha Szaramę (PiS) na swego przewodniczącego; Szarama przewodniczył komisji ustawodawczej także w poprzedniej kadencji Sejmu. Posłowie wybrali też jednego wiceprzewodniczącego, został nim Damian Raczkowski (PO).

- Klub Solidarna Polska złożył już w Sejmie wniosek o odwołanie Wandy Nowickiej (Ruch Palikota) z funkcji wicemarszałka. Sejm zajmie się wnioskiem na początku grudnia. Z kolei marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała na czwartkowym briefingu prasowym, że zgodnie z regulaminem Sejmu wniosek będzie rozpatrywany na kolejnym posiedzeniu Izby 8-9 grudnia.

- Wykluczeni z PiS europosłowie Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski i Tadeusz Cymański zwrócili się w czwartek do sądu koleżeńskiego PiS o zmianę terminu zaplanowanego na piątek posiedzenia. Sąd miałby podjąć decyzję ws. uchwały o wyrzuceniu ich z partii.

- PiS szykuje projekt ustawy ograniczającej uprawnienia emerytalne funkcjonariuszom komunistycznych służb specjalnych skazanym za działania przestępcze, wymierzone w opozycję demokratyczną - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do klubu PiS.

- Po raz kolejny do sądu I instancji wraca sprawa byłego szefa MSW 86-letniego Czesława Kiszczaka dotycząca przyczynienia się do śmierci dziewięciu górników z kopalni "Wujek" w 1981 r. W czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił apelacje prokuratury oraz górników i uchylił kwietniowy wyrok sądu okręgowego uniewinniający Kiszczaka. Oznacza to, że proces ten będzie się toczył już po raz piąty.(PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)