Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 19 lipca, 20.00

...

19.07.2012 | aktual.: 19.07.2012 20:23

19.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do siedziby spółki zbożowej Elewarr - powiedział PAP w czwartek rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. Biuro sprawdzi sposób zarządzania majątkiem i koszty związane z kierowaniem spółką. Elewarr nie komentuje sprawy.

- CBA przed tzw. aferą taśmową prowadziło kontrole w sprawie nieprawidłowości w spółkach związanych z ministerstwem rolnictwa i planowało kolejne; jeszcze w czwartek premier otrzyma raport w tej sprawie - poinformował szef MSW Jacek Cichocki.

- Firmy hazardowe mają podstawę do ubiegania się o odszkodowania za ograniczenie ich działalności - wynika z czwartkowego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jednak to polskie sądy muszą ustalić, czy ich roszczenia są słuszne.

- Resort finansów będzie analizować konsekwencje wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości, ale nie zamierza zmieniać polityki dotyczącej gry na automatach o niskich wygranych - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

- Sprawy w Polsce idą w złym kierunku - tak sądzi 67 proc. ankietowanych w lipcu przez TNS Polska. Odmiennego zdania jest 24 proc., 9 proc. nie ma opinii na ten temat.

- Poparcie dla rządu Donalda Tuska deklaruje 32 proc. badanych, 38 proc. respondentów jest mu przeciwnych; obojętny stosunek do obecnej Rady Ministrów wyraziło 28 proc. ankietowanych - wynika z najnowszego lipcowego sondażu CBOS.

- B. minister sprawiedliwości Andrzej Czuma został doradcą obecnego szefa tego resortu Jarosława Gowina - dowiedziała się PAP w biurze prasowym ministerstwa.

- Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział w czwartek w Zabrzu zmiany w finansowaniu leczenia onkologicznego, dostępie do świadczeń medycznych oraz poszerzeniu rynku dostaw leków onkologicznych.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo potępiło środowy zamach terrorystyczny w Bułgarii na obywateli Izraela. Złożyło też wyrazy głębokiego współczucia rannym i rodzinom ofiar, władzom Bułgarii i Izraela oraz wszystkim, którzy ucierpieli w wyniku zamachu.

- Sąd Okręgowy w Warszawie przedłużył o kolejne trzy miesiące areszt dla Igora M., pseud. Patyk, i Mariusz M., podejrzanych o zabójstwo gen. Marka Papały. Obu grozi dożywocie. Śledztwo w tej sprawie zostało przedłużone do końca tego roku.

- Wojsko wypełnia zalecenia sformułowane po katastrofie smoleńskiej, zadania postawione na ubiegły rok zostały wykonane, trwa realizacja kolejnych - poinformował w czwartek wiceminister obrony Czesław Mroczek.

- Senackie komisje praw człowieka oraz samorządowa są za odrzuceniem prezydenckiej noweli Prawa o zgromadzeniach. Przyjęte przez Sejm zmiany pozwalają zakazać dwu lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

- PSL spłaciło już dwie raty swego długu wobec Skarbu Państwa i zamierza spłacać kolejne, chce jednak, by resort finansów złagodził warunki spłaty rozkładając ją na 10, a nie 5 lat - poinformował PAP sekretarz Naczelnego Komitetu wykonawczego PSL Józef Szczepańczyk.

- Urząd marszałkowski woj. śląskiego zakazał dwóm biurom podróży prowadzenia działalności organizatora turystyki na 3 lata - to wynik kontroli prowadzonych w br. w 30 biurach podróży działających w regionie. W przypadku tych obu biur nie było poszkodowanych.

- Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt pracuje nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt, która miałaby ograniczyć działanie nieuczciwych hodowców, wprowadzić obowiązek czipowania psów oraz podnieść wysokość grzywny za znęcanie się nad zwierzęciem.

- TVP bez reklam, samoopodatkowanie się prywatnych nadawców, stworzenie Funduszu Misji Publicznej - to niektóre z rozwiązań branych pod uwagę w ramach prac nad projektem nowej ustawy medialnej - powiedział w czwartek minister kultury Bogdan Zdrojewski.

- Warszawscy posłowie PO zaapelowali do Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, aby ten nie wyrejestrowywał ze swoich struktur Polonii Warszawa. "Handel licencjami jest nieetyczny" - podkreślił szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki. Politycy PO nie wykluczają zmian w prawie.

- Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak został wybrany wiceprzewodniczącym Komitetu Regionów UE - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka marszałka Anna Parzyńska-Paschke. Woźniak został członkiem prezydium komitetu po raz trzeci.

- Olsztyńscy radni zamierzają na piątkowej sesji przegłosować wycofanie uchwały o zakazie pływania motorówek i skuterów po największym i najpopularniejszym w mieście jeziorze - Krzywym. Próby ograniczenia swobody motorowodniaków na tym akwenie podejmowane są od lat.

(PAP)

zdz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)