Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 22 marca, 20.00
...
22.03.2012 | aktual.: 22.03.2012 21:08
22.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w czwartek po zakończeniu posiedzenia Komisji Trójstronnej, że teraz przychodzi etap wyciągania wniosków z konsultacji dotyczących podniesienia wieku emerytalnego. Nie sprecyzował, kiedy projektem zajmie się rząd.
- Związkowcy, którzy uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Trójstronnej, relacjonowali, że premier Donald Tusk powiedział, że projekt reformy emerytalnej nie jest ostateczny.
- Prezydent Niemiec Joachim Gauck będzie przebywał z wizytą w Polsce w dniach 26-27 marca - powiedziała w czwartek PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Będzie to pierwsza wizyta zagraniczna nowego prezydenta Niemiec.
- Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uważa, że koalicja rządowa PO-PSL będzie nadal funkcjonować, ale - jak zaznaczył - jednym z warunków tego jest zmiana stanowiska ludowców w sprawie reformy systemu emerytalnego. Gowin wykluczył koalicję PO z Ruchem Palikota.
- Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak (PSL) poinformował dziennikarzy, że premier Donald Tusk nie rozmawiał w czwartek z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem o emeryturach.
- 63 proc. badanych dobrze ocenia działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego, a 24 proc. źle. Z kolei działalność Sejmu podoba się 23 proc. respondentów, a krytycznie ocenia ją 61 proc. - wynika z marcowego sondażu CBOS, przekazanego w czwartek PAP.
- Polacy mają lepsze niż kilka miesięcy temu zdanie o działalności związków zawodowych, gorzej postrzegają ZUS i OFE - wynika z opublikowanego w czwartek badania CBOS. Niezmiennie dobrze oceniamy działalność NBP i warszawskiej giełdy, a spółek kolejowych - źle.
- Liczba faktycznej ludności Polski wynosiła w ub.r. 38,5 mln osób. W porównaniu z wynikami spisu z 2002 r. liczba ta zwiększyła się o 271 tys. osób (0,71 proc.), przy czym przyrost ten dotyczył wyłącznie kobiet; liczba mężczyzn zmniejszyła się.
- Wśród 38,5 mln mieszkańców Polski 35,3 mln deklaruje jednorodną, polską tożsamość narodową. Śląską tożsamość narodową zadeklarowało w sumie 809 tys. osób, a kaszubską 228 tys. - wynika ze wstępnych danych ubiegłorocznego Narodowego Spisu Powszechnego.
- Odbyły się pierwsze rozmowy z mniejszymi Kościołami w sprawie finansowania ubezpieczeń duchownych - dowiedziała się PAP w MAC. Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do rządu wynika, że spotkanie z przedstawicielami Kościoła katolickiego ma odbyć się 3 kwietnia.
- Większość Polaków dobrze ocenia działalność Kościoła katolickiego, wojska i policji. Krytycznie badani wypowiadają się o działalności NFZ, pogorszyły się opinie o działalności prokuratur i IPN - wynika z sondażu CBOS.
- Szef MAC Michał Boni powołał na stanowisko dyrektora Centrum Projektów Informatycznych Agnieszkę Boboli, a na zastępcę dyrektora CPI Tomasza Jeruzalskiego - poinformował w czwartek PAP rzecznik MAC Artur Koziołek.
- Klub parlamentarny PiS zawiadomił w czwartek prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na podżeganiu do bezprawnego, zamierzonego uwalniania GMO do środowiska przez jedną z firm - poinformował Jan Szyszko (PiS). Przedstawiciele firmy nie skomentowali sprawy.
- Prawomocne jest już umorzenie wątku śledztwa, dotyczącego zabezpieczenia śladów i dowodów w domu Barbary Blidy po jej samobójczej śmierci. W czwartek Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich nie uwzględnił zażalenia rodziny Blidy w tej sprawie.
- W środę siedem związków zawodowych reprezentujących funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej poinformowało o powołaniu Ogólnokrajowego Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego. Chodzi o włączenie Służby Celnej do systemu emerytur mundurowych.
- Zakończyły się prace nad wzorcem kompleksowej umowy na sprzedaż energii elektrycznej gospodarstwom domowym, która umożliwi płacenie jednego rachunku za sprzedaż energii i jej dystrybucję - poinformował w czwartek Urząd Regulacji Energetyki a(URE).
- Były hokeista NHL i jedyny Polak, który zdobył Puchar Stanleya, Krzysztof Oliwa jest poszukiwany listem gończym wydanym przez Prokuraturę Rejonową Łódź-Widzew. Śledczy zarzucają mu współudział w usiłowaniu wyłudzenia 34 tys. zł kredytu z jednego z banków w Łodzi.
- Nadzór budowlany wyda zgodę na dopuszczenie do użytkowania drogowej części warszawskiego mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Decyzja w tej sprawie zostanie podpisana jeszcze w czwartek lub w piątek rano - poinformowała PAP rzecznik wojewody mazowieckiego Ivetta Biały.(PAP)
amp/ osz/