Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 26 sierpnia, 17.00
...
26.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Samochód nie może być uważany za narzędzie przestępstwa i nie można go odbierać pijanemu kierowcy - uznał Rzecznik Praw Obywatelskich i wystąpił do Sądu Najwyższego o uchylenie wyroku, na mocy którego orzeczono przepadek samochodu pijanego kierowcy.
- W czwartek stołeczni radni zdecydują, czy po południowej stronie Pl. Powstańców Warszawy stanie pomnik Napoleona Bonaparte. Pomnik cesarza Francuzów stał w tym miejscu przed II wojną światową, a sam plac nosił jego imię.
- Do warszawiaków należy decyzja, czy w stolicy ma stanąć kolejny pomnik ofiar smoleńskiej katastrofy - uważa prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jej zdaniem sprawa ta powinna być rozstrzygnięta po wyborach samorządowych.
- Lech Wałęsa nie weźmie udziału w sobotnich uroczystościach upamiętniających podpisanie Porozumień Sierpniowych w Szczecinie. Były prezydent odwołał swój przyjazd - poinformowała PAP rzeczniczka zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego Gabriela Wiatr.
- Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) zapowiada, że pod koniec roku w jednym z powiatów ziemskich wielkopolski zostanie przetestowany prototyp e-recepty - poinformował w czwartek PAP dyrektor CSIOZ Leszek Sikorski.
- Ustawa antyaborcyjna jest nieskuteczna, w Polsce działa podziemie aborcyjne, a co roku kilkadziesiąt tysięcy Polek przerywa ciąże za granicą - przekonują organizatorzy wysłuchania obywatelskiego na temat turystyki aborcyjnej Polek, które rozpoczęło się w Sejmie.
- Politycy PSL zamierzają przeprowadzić 16 wojewódzkich debat na temat wykorzystywania środków UE. Pozwoli to - ich zdaniem - na przygotowanie naszego kraju do efektywniejszego wykorzystania pieniędzy z nowej perspektywy budżetowej Wspólnoty.
- Aż do Sądu Najwyższego trafiła sprawa oficera z misji w Afganistanie oskarżonego o niezgolenie brody. SN podtrzymał prawomocny wyrok uniewinniający go od zarzutu niewykonania rozkazu. Społeczna szkodliwość tego czynu była zerowa - stwierdził w czwartek SN.
- Jestem lojalnym wiceprezesem PiS, wspieram Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w czwartek PAP Zbigniew Ziobro komentując wypowiedź innego polityka Prawa i Sprawiedliwości Zbigniewa Girzyńskiego, że wyobraża on sobie Ziobrę jako prezesa PiS.
- Sąd w Lublinie, a nie w Warszawie będzie prowadzić proces, który Jarosław Kaczyński wytoczył posłowi PO Januszowi Palikotowi za jego słowa o "zmowie" prezesa PiS z b. szefem CBA Mariuszem Kamińskim i o "spreparowaniu" przez nich tzw. afery hazardowej.
- Wydatki miasta związane z sytuacją pod Pałacem Prezydenckim przekroczyły już 3 mln zł - poinformowała w czwartek, podczas sesji Rady Warszawy, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędu miasta Ewa Gawor.
- Dokumenty znalezione w szczątkach prezydenckiego tupolewa trafią do prokuratury wojskowej po zakończeniu prac przez polską komisję ustalającą przyczyny katastrofy - poinformował w czwartek PAP płk Jerzy Artymiak z Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
- Marszałkowie pięciu województw zachodniej Polski podpisali w Szczecinie porozumienie w sprawie wspólnych prac nad strategią i programem operacyjnym rozwoju Polski zachodniej. Liczą, że jego realizacja pomoże w staraniach o dodatkowe środki unijne na inwestycje.
- Prezydent Bronisław Komorowski odwiedzi w sobotę województwo łódzkie; weźmie udział w pikniku lotniczym z okazji Święta Lotnictwa w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W bazie stacjonuje 16 wielozadaniowych samolotów bojowych F-16.
- Imię Seana Lestera, Wysokiego Komisarza Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku nosi od czwartku jedna z sal Nowego Ratusza w Gdańsku. Odsłonięto w niej też pamiątkową tablicę przypominającą związki Irlandczyka z miastem.
- Przeprosin dla mieszkańców Poznania ze strony posła Janusza Palikota (PO) domaga się poznańskie Stowarzyszenie "Lepszy Świat". Palikot wezwał do wykluczenia Poznania z konkursu na Europejską Stolicę Kultury 2016. Palikota krytykują też jego koledzy partyjni.
- W kopalni Jas-Mos w Jastrzębiu Zdroju, gdzie blisko dwa tygodnie temu po wykolejeniu podziemnej kolejki zginęli dwaj górnicy, rozpoczęło się wydobywanie na powierzchnię jej uszkodzonych elementów. Zostaną one zbadane przez ekspertów, wyjaśniających przyczyny tragedii.
- Prezydent Lublina Adam Wasilewski (PO) nie będzie się ubiegał o wybór na kolejną kadencję. Jego zdaniem najlepszy na to stanowisko jest obecny wiceprezydent miasta, były wiceminister skarbu państwa Krzysztof Żuk.
- Fundacja na rzecz Rozwoju Dzieci "Bajka" stworzy wyspecjalizowane radio kierowane do dzieci nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie. W czwartek wygrała kolejny konkurs Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
- Udający lekarza 48-latek okradł trzech pacjentów szpitala w Mysłowicach. Mężczyzna, który przywiózł do szpitala swoją partnerkę, włożył lekarski fartuch i w przebraniu wchodził do szpitalnych sal. Był pijany - podała w czwartek śląska policja. (PAP)
zdz/ asa/