Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 28 kwietnia, 17.00
...
28.04.2011 | aktual.: 28.04.2011 17:23
28.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Sejm przyjął w czwartek ustawę o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, która ma zreformować system opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców i pomóc rodzinom, które mają kłopoty wychowawcze.
- Sejm przyjął w czwartek przez aklamację uchwałę w 25. rocznicę awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu. Posłowie opowiedzieli się za zwiększeniem działań na rzecz rozwoju społeczno-ekonomicznego i rewitalizacji obszarów dotkniętych skutkami katastrofy.
- Senat opowiedział się w czwartek za usunięciem z ustawy refundacyjnej zapisu dotyczącego przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. zysku z refundacji leków. Chodzi o tzw. podatek od refundacji leków.
- Klub Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział w czwartek, że jeśli minister skarbu państwa Aleksander Grad zgodzi się na sprzedaż Grupy Lotos spółce rosyjskiej, PiS doprowadzi do postawienia go przez Trybunałem Stanu.
- Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że zapisy Prawa geologicznego i górniczego mogą doprowadzić do tego, że złoża polskiego gazu łupkowego znajdą się w rękach osób, które "mają zupełnie inne interesy niż Polska". Główny geolog kraju zaprzecza zarzutom szefa PiS.
- Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że podczas czwartkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego nie usłyszał "żadnych argumentów mówiących o realnym zagrożeniu w związku z budową nowoczesnych elektrowni jądrowych w Europie, także w Polsce". - Kandydaturę prof. Andrzeja Wróbla do Trybunału Konstytucyjnego zgłosiły w czwartek w Sejmie kluby PO i SLD - poinformowali PAP przedstawiciele obu klubów.
- Senator Piotr Andrzejewski jest kandydatem PiS do Trybunału Konstytucyjnego - poinformował PAP w czwartek szef klubu tej partii Mariusz Błaszczak.
- Prokuratura Generalna, a nie MSZ odpowiada za treść przekazanej Rosjanom noty ws. pomocy w śledztwie smoleńskim - powiedział wiceszef MSZ Henryk Litwin.
- W piątek w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej odbędą się ostatnie przesłuchania świadków przy udziale rosyjskich śledczych, którzy przebywają w Polsce od połowy kwietnia - poinformował PAP w czwartek rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa.
- Prokuratorzy wojskowi wyjaśniający okoliczności katastrofy smoleńskiej przesłuchali szefa Biura Ochrony Rządu Mariana Janickiego - potwierdził w rozmowie z PAP rzecznik BOR Dariusz Aleksandrowicz.
- Zakończył się trzeci lot testowy Tu-154M o numerze bocznym 102 - poinformowała PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak. Eksperyment z udziałem członków komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej odbył się czwartek w rejonie lotniska wojskowego w Mirosławcu.
- Dowódca 13. Eskadry Lotnictwa Transportowego i kontroler zbliżania i precyzyjnego podejścia na lotnisku w Mirosławcu to dwie osoby, którym Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu przedstawiła zarzuty wz. z katastrofą samolotu wojskowego CASA w styczniu 2008 r.
- Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów nie uwzględnił w czwartek zażalenia Marty Kaczyńskiej na odmowę wszczęcia śledztwa w sprawie rzekomej inwigilacji b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w postępowaniu dotyczącym ujawnienia raportu ABW nt. incydentu w Gruzji w 2008 r.
- Do końca maja TVP i Polskie Radio mają przedstawić plany programowo-finansowe na 2012 r., czyli informację o tym, ile i jakich audycji wymagających finansowania z abonamentu zamierzają wyemitować - zakłada projekt rozporządzenia KRRiT. Krajowa Rada przyjęła projekt w czwartek, w życie wejdzie on po zatwierdzeniu przez Rządowe Centrum Legislacji.
- 68 ze 131 polskich biskupów, w tym całe prezydium Episkopatu i trzy czwarte biskupów diecezjalnych, weźmie udział w niedzielnych uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II. Pierwsi z nich - jak poinformowało w czwartek biuro Konferencji Episkopatu Polski - wyjechali już do Rzymu.
- Portret Jana Pawła II, który w niedzielę, w dniu beatyfikacji papieża, będzie odsłonięty na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej, jest gotowy. Powstał ze 105 tys. fotografii osób z Polski i zagranicy i jest odwzorowaniem portretu, który zawiśnie w tym dniu w Watykanie.
- Dopiero za miesiąc stołeczny sąd rozpozna apelację ws. zakazu stadionowego nałożonego na Piotra S., "Starucha" - nieformalnego przywódcę kibiców Legii Warszawa, skazanego za hasła obraźliwe dla właścicieli klubu. Powodem opóźnienia jest choroba obwinionego.
- Mazowiecka konserwator zabytków Barbara Jezierska została odwołana z funkcji. Wojewoda mazowiecki zarzuca jej m.in. chaotyczne działania i brak współpracy z nim. Jezierska uważa z kolei, że nie ma merytorycznych powodów jej dymisji.
- W jednym z domów w szczecińskiej dzielnicy Dąbie znaleziono w czwartek zwłoki trzech osób. Według nieoficjalnych informacji prawdopodobnie przyczyną śmierci małżeństwa i ich syna było zabójstwo.
- Prawdopodobnie uduszenie było przyczyną śmierci czterolatki w Istebnej na Śląsku Cieszyńskim. Jedna osoba została zatrzymana w związku ze sprawą - poinformowała w czwartek cieszyńska policja.
- Trzyletni chłopiec z Polski utonął w basenie na terenie kompleksu rekreacyjnego Tropical Islands, położonego ok. 60 km na południe od Berlina - poinformował w czwartek PAP rzecznik policji w powiecie Dahme-Spreewald, Jens Quitschke. Policja wszczęła śledztwo.
- Pisane w całości po śląsku ogłoszenia zachęcające mieszkańców Śląska do deklarowania w spisie powszechnym języka śląskiego publikuje w regionalnej prasie Towarzystwo Piastowania Śląskiej Mowy Danga.
- Politycy SLD zachęcali w czwartek młodych bezrobotnych, by wysyłali swoje CV premierowi Donaldowi Tuskowi i ministrowi finansów Jackowi Rostowskiemu. Akcja wysyłania CV ma rozpocząć się 1 maja.
- Turystę z Gdańska poszukiwanego w czwartek w Tatrach odnalazła policja w Zakopanem. Mężczyzna nie poinformował obsługi schroniska, że będzie nocował w Zakopanem - powiedział PAP rzecznik zakopiańskiej policji, Kazimierz Pietruch. (PAP)
amp/ asa/