Trwa ładowanie...
d1cvjjd

Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 7 kwietnia, 20.00

...

d1cvjjd
d1cvjjd

07.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę ws. zmian w systemie emerytalnym zmniejszającą składkę do OFE - poinformowała w czwartek PAP Kancelaria Prezydenta.

- Decyzję czy zaskarżyć zmiany w OFE do Trybunału Konstytucyjnego klub SLD podejmie w przyszłym tygodniu - poinformował w czwartek PAP rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita.

- Minister w kancelarii prezydenta Irena Wóycicka powiedziała, że Bronisław Komorowski podpisując ustawę dot. zmian w systemie emerytalnym uznał m.in., iż nie pogarsza ona sytuacji przyszłych emerytów, nie jest też sprzeczna z konstytucją.

d1cvjjd

- PJN przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o zmianach w OFE - poinformował PAP poseł PJN Jan Filip Libicki. Jak dodał, jego partia będzie apelować do innych klubów parlamentarnych o poparcie wniosku.

- PiS prawdopodobnie zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego podpisaną w czwartek przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawę w sprawie zmian w systemie emerytalnym, zmniejszającą składkę do OFE - zapowiedziała w rozmowie z PAP wiceszefowa PiS Beata Szydło.

- W wywiadzie dla PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński wspomina ostatnie słowa, jakie usłyszał od brata i zapowiada, że w kampanii wyborczej jego partia będzie podnosiła sprawę smoleńską. Mówi też o pomniku świetlnym ofiar katastrofy smoleńskiej, który mógłby stanąć przed Pałacem Prezydenckim.

- Podpisana w czwartek przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa o zmianach w systemie emerytalnym zmniejsza szanse na wyższe i bezpieczniejsze emerytury - napisał w czwartkowym oświadczeniu przesłanym PAP prof. Leszek Balcerowicz.

d1cvjjd

- Łapówkę w wysokości 400 tys. funtów brytyjskich miał przyjąć od przedstawiciela firmy Alstom b. wiceprezydent Warszawy Jacek Z. - uważa Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu, która postawiła Z. zarzut przyjęcia korzyści majątkowej. Grozi mu do 12 lat więzienia.

- Blisko połowa (48 proc.) pracodawców myśli przychylnie o zakładaniu żłobków czy klubów dziecięcych przy zakładach pracy - wynika z badań rządowego Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich (CRZL), przeprowadzonych w ramach projektu "Godzenie ról rodzinnych i zawodowych".

- Równorzędne traktowanie europejskich polityk - południowej i wschodniej - to wielkie wyzwanie dla polskiej prezydencji - mówił w czwartek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z przebywającym w Polsce premierem Grecji Jeorjosem Papandreu.

d1cvjjd

- Przed Sądem Rejonowym w Rudzie Śląskiej rozpoczął się w czwartek proces w sprawie korupcji w handlu węglem. Prokurator Radosław Wójcik odczytał zarzuty przeciwko dwóm byłym wiceprezesom spółek węglowych i mężczyźnie, który miał im wręczać łapówki.

- Dwie trzecie Polaków uważa, że katastrofa smoleńska nie została rzetelnie wyjaśniona; prawie tyle samo badanych wątpi, by były na to szanse w najbliższej przyszłości. W wyjaśnienie wierzy 21 proc. badanych - wynika z sondażu TNS OBOP.

- Śledztwo w sprawie tzw. afery hazardowej zostało umorzone - poinformowała w czwartek warszawska prokuratura. Prokuratorzy nie znaleźli wystarczających danych wskazujących na przestępstwo, w części wątków - jak wskazali - do przestępstw w ogóle nie doszło.

d1cvjjd

- Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) w najbliższym czasie rozpocznie kontrolę spisu powszechnego. Inspekcja była zaplanowana w ubiegłym roku, ale obejmie również pojawiające się ostatnio wątpliwości dot. szczelności systemu GUS.

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek nowelę, zgodnie z którą Ministerstwo Obrony Narodowej jest odpowiedzialne za planowanie i podział środków przekazanych Polsce w ramach programu inwestycyjnego NATO - tzw. NSIP.

- Premier Donald Tusk udaje się w piątek z jednodniową wizytą do Austrii. Z kanclerzem Wernerem Faymannem będzie rozmawiał m.in. o priorytetach polskiej prezydencji, otwarciu austriackiego rynku pracy, kryzysie gospodarczym oraz polityce energetycznej.

d1cvjjd

- W męskim monasterze w Supraślu koło Białegostoku, jednym z najważniejszych w kraju cerkiewnych klasztorów, odbyły się w czwartek uroczystości prawosławnego święta Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. To patronalne święto tego klasztoru.

- Na inauguracyjnym posiedzeniu zebrała się w czwartek nowo utworzona Rada Instytutu Pamięci Narodowej. Zgodnie z prawem pierwsze posiedzenie Rady zwołał p.o. prezes IPN Franciszek Gryciuk. W pierwszej kolejności wybrano jej przewodniczącego - został nim prof. Andrzej Paczkowski.

- 12 kwietnia Rada Instytutu Pamięci Narodowej ogłosi konkurs na nowego prezesa IPN - dowiedziała się PAP w IPN. Wakat na tym stanowisku trwa już blisko rok po śmierci Janusza Kurtyki 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.

d1cvjjd

- Urząd do Spraw Cudzoziemców planuje zmniejszenie liczby ośrodków dla cudzoziemców z 13 do 10. Jest to spowodowane - jak tłumaczy rzecznik urzędu Ewa Piechota - spadkiem liczby cudzoziemców ubiegających się o status uchodźcy.

- Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy wystąpiło z Konferencji Mediów Polskich - organizacji skupiającej część największych nadawców oraz organizacji dziennikarskich. Powodem był wybór Rady Etyki Mediów VI kadencji, którego dokonano bez udziału KSD.

- Prezydent Bronisław Komorowski wystosował w czwartek list do premiera Donalda Tuska, w którym przedstawił swoje wątpliwości natury konstytucyjnej w sprawie rządowej ustawy o refundacji leków - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Prezydenta.

- Gen. Wojciech Jaruzelski, u którego zdiagnozowano chłoniaka, otrzymał chemioterapię i został wypisany ze szpitala. Dwa razy w tygodniu będzie przyjeżdżał na konsultację - poinformował PAP rzecznik prasowy Wojskowego Instytutu Medycznego płk Piotr Dąbrowiecki.

- Sąd Gospodarczy w Gdańsku ogłosił w czwartek tzw. upadłość likwidacyjną Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Zakład stracił płynność finansową. Ze względu na trudną sytuację przez prawie półtora roku spółka była w tzw. upadłości układowej.

- Wykonaliśmy większość wniosków Rosji o pomoc prawną w sprawie katastrofy smoleńskiej, w tym cztery w całości - podaje Naczelna Prokuratura Wojskowa. To odpowiedź na stanowisko Rosji, że Polska nie odpowiedziała na większość rosyjskich wniosków.

- Biuro Informacji Kredytowej udostępniło w marcu 2011 roku 2,69 mln raportów kredytowych i monitorujących, czyli o 9 proc. więcej niż rok wcześniej - poinformowało w czwartek PAP Biuro Informacji Kredytowej.

- Szef MON Bogdan Klich zamierza pozwać do sądu Edmunda Klicha za jego słowa o naciskach wywieranych w trakcie badania katastrofy smoleńskiej.

- KRRiT bada, czy w Radiu Maryja ukazały się treści dyskryminujące ze względu na narodowość. Chodzi o wywiad z Janem Kobylańskim, prezesem USOPAŁ. Rada rozpatrzy też skargę na program TVP2, "Tomasz Lis na żywo", w którym relacjonowano zjazd USOPAŁ w Urugwaju.

- Park i skwer w Zakopanem zyskały w czwartek imiona Lecha Kaczyńskiego i ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. W ten sposób radni Zakopanego uczcili zbliżającą się pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej. (PAP)

zdz/ jtt/

d1cvjjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cvjjd