Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 26 marca, 20.00

...

26.03.2010 | aktual.: 26.03.2010 20:23

26.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Frekwencja w prawyborach prezydenckich PO wyniosła 47,47 proc. - poinformowała w piątek wieczorem Hanna Gronkiewicz-Waltz, kierująca komisją prawyborczą. W prawyborach zagłosowało ponad 21 tys. członków Platformy.

- Sześciu zastępców będzie miał od 31 marca Prokurator Generalny Andrzej Seremet. W piątek minister sprawiedliwości podpisał - na wniosek Seremeta - nowy regulamin prokuratury. Nie ujawniono nazwisk zastępców. Pierwszy ma je poznać prezydent.

- Premier Donald Tusk powiedział w piątek w Brukseli, że jeśli hazardowa komisja śledcza zdecyduje o przeprowadzeniu konfrontacji między nim a b. szefem CBA Mariuszem Kamińskim, to on oczywiście jest do niej gotowy.

- Posłowie z komisji śledczej badającej tzw. aferę hazardową zakończyli pierwszą turę pytań do b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Nie są jednak zgodni w opiniach co do znaczenia tych zeznań dla dalszych prac komisji.

- Senatorowie nie poparli poprawki zakazującej palenia w miejscach publicznych. Zdecydowali natomiast, że pomieszczenia do palenia będą mogły być tworzone tylko w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, w których są dwie sale konsumpcyjne.

- Wdrożenie systemu szkolenia wojskowego, kompletowanie Narodowych Sił Rezerwy, kontynuacja reformy polityki żywnościowej oraz rozpoczęcie wypłat świadczeń mieszkaniowych dla żołnierzy to - zdaniem szefa MON - najważniejsze zadania dla wojska i MON w tym roku.

- Wiele jednostek wojskowych czeka w najbliższym czasie reorganizacja. Kierownictwo MON argumentuje, że zmiany są podyktowane korzyściami, jakie przyniosą - będzie to m.in. usprawnienie procesów szkolenia i dowodzenia oraz oszczędności.

- W marcu pozytywnie o pracy premiera Donalda Tuska wypowiedziało się 46 proc. Polaków; tyle samo było niezadowolonych. Działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego dobrze oceniło 27 proc.; 66 proc. było zdania przeciwnego - wynika z sondażu TNS OBOP przesłanego PAP.

- Warszawska Kolej Dojazdowa kupiła od bydgoskiej Pesy 14 elektrycznych pociągów za prawie 282 mln zł. Pierwszy pociąg wyjedzie na tory pod koniec 2011 r., a ostatni zostanie dostarczony w 2012 r. Umowę podpisano w piątek w Grodzisku Mazowieckim.

- 3,6 mln zł kosztowało powoływanie i odwoływanie kolejnych zarządów regionalnych rozgłośni Polskiego Radia w latach 2006-2008 - podała Najwyższa Izba Kontroli. W przypadku rozgłośni w Gdańsku i Warszawie kontrola zakończyła się wnioskami do prokuratury.

- Wieża do ćwiczeń z ratownictwa wysokościowego, tor treningowy dla psów - te i inne udogodnienia są w strażnicy wybudowanej m.in. dla ratowników z mazowieckiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej. To m.in. strażacy z tej grupy pomagali ofiarom kataklizmu na Haiti.

- Bogusław Ziętek został ponownie przewodniczącym znanego z radykalnych akcji - zwłaszcza w górnictwie - Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80". Na siedmioletnią kadencję wybrali go w piątek uczestnicy krajowego zjazdu delegatów, odbywającego się w Rudzie Śląskiej.

- Sąd Okręgowy w Szczecinie oddalił w piątek powództwo mieszkańca Świnoujścia, który domagał się od gminy i miasta Świnoujście zdjęcia krzyży wiszących w magistracie. Sąd uznał, że obecność tych symboli religijnych nie narusza dóbr osobistych pozywającego.

- Dostęp do informacji publicznej i prawne aspekty korzystania z nowoczesnych technologii - to niektóre z tematów drugiego dnia Kongresu Praw Obywatelskich, który od czwartku trwa w Warszawie.(PAP)

mln/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)