Trwa ładowanie...
d3kg2i1

Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 28 maja, 20.00

...
Share
d3kg2i1

28.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadza do polskiej procedury cywilnej protokoły elektroniczne z zapisem przebiegu rozpraw sądowych.

- Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o odbywaniu kary w systemie dozoru elektronicznego, dzięki której więcej skazanych będzie mogło ubiegać się o ten rodzaj kary.

d3kg2i1

- Od 5 czerwca komitety wyborcze mogą odpłatnie - a w mediach publicznych także nieodpłatnie - emitować audycje wyborcze. Wszystkie sztaby przygotowują filmy promujące swoich kandydatów. Jako pierwszy spot wyborczy zaprezentował w piątek Bronisław Komorowski (PO).

- Dotychczasowy zastępca dyrektora Kolegium ds. Służb Specjalnych Maciej Klepacz został zastępcą szefa CBA. Będzie odpowiadał za Zarządy: Postępowań Kontrolnych, Analiz i Ewidencji oraz Departament Prawny.

- Sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała w piątek wniosek ministra finansów o przesunięcie do 2 mld zł z rezerwy, tzw. unijnej, na pomoc dla powodzian. Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska poinformowała, że rząd ma teraz na pomoc 2,28 mld zł.

- W powiatach szczecińskim, gryfińskim i myśliborskim (Zachodniopomorskie) obowiązuje od piątku wprowadzony przez wojewodę alarm powodziowy. W stan gotowości postawiono wszystkie służby, trwa umacnianie wałów przy Odrze, w czym pomagają żołnierze.

d3kg2i1

- Sytuacja powodziowa stabilizuje się; nie ma ryzyka przerwania wałów ani na Wiśle, ani na Odrze - poinformował w piątek minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller. Zapewnił, że procedury przyznawania pomocy zostały maksymalnie uproszczone.

- W Małopolsce w związku z powodzią nie zanotowano wzrostu liczby zachorowań na choroby zakaźne i przypadków zatruć pokarmowych - poinformowała w piątek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie Anna Armatys.

- Ponad 400 rodzin z 11 gmin dotkniętych powodzią na Dolnym Śląsku złożyło wnioski o wypłatę zasiłków. W regionie trwa szacowanie strat spowodowanych powodzią, przybliżone dane będą znane w poniedziałek.

- Do Warty zgłoszono ponad 7,5 tys. szkód spowodowanych powodzią. Z szacunkowych danych Towarzystwa wynika, że szkody mogą przekroczyć 50 mln zł - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

d3kg2i1

- Dotknięte przez powódź gospodarstwa do 5 ha resort rolnictwa chce dofinansować zapomogą w wysokości 2 tys. zł, a gospodarstwa powyżej 5 ha - kwotą w wysokości 4 tys. zł. Uruchomi też dostawy pasz dla zwierząt hodowlanych z zalanych terenów.

- Wojsko przekaże dla powodzian kolejną transzę pomocy - 230 ton żywności m.in. konserwy, chleb, makaron, cukier i herbatę, a także pościel i odzież - poinformował w piątek SGWP. Przekazane wcześniej 23 tony produktów spożywczych zostały już rozdysponowane.

- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zapowiedział przekazanie 3,5 mln zł na pomoc niepełnosprawnym w ramach programu Powódź 2010. Maksymalna kwota pomocy dla jednej osoby nie może przekroczyć 2 tys. zł.

- Polacy na Białorusi zbierają pieniądze na pomoc dla osób poszkodowanych przez powódź w Polsce - poinformowała w piątek Andżelika Borys, prezes nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi (ZPB) na konferencji prasowej w Lublinie.

d3kg2i1

- Oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymają łącznie ponad 2,3 mld zł dodatkowych środków - zakłada projekt zmiany planu finansowego NFZ na 2010 r. Jest to możliwe dzięki zwiększeniu wpływów ze składki na ubezpieczenie zdrowotne.

- W sobotę w Zakopanem kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński przedstawi założenia swojego programu - powiedział w piątek PAP rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak.

- Szef SLD, kandydat tej partii na prezydenta Grzegorz Napieralski spotkał się w piątek z przewodniczącym komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy Konstiantinem Kosaczowem. Politycy rozmawiali o tym, co zrobić, by rozwijać stosunki polsko-rosyjskie.

- Sztab kandydata PO na prezydenta Bronisława Komorowskiego zaprezentował w piątek minutowy film biograficzny o kandydacie. Spot od 5 czerwca pojawi się w telewizji, a już od piątku ma być dostępny na portalach społecznościowych.

d3kg2i1

- Naczelny prokurator wojskowy płk Krzysztof Parulski poinformował w piątek PAP, że we wtorek prokuratura wyda komunikat w sprawie ewentualnego ujawnienia stenogramów rozmów w kokpicie prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem.

- Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie beczek z trującym cyjankiem kadmu, znalezionych dwa dni temu w Krakowie. Truciznę zbada Instytut Ekspertyz Sądowych - poinformowała w piątek PAP prok. Bogusława Marcinkowska.

- Przed wrocławskim sądem rozpoczął się w piątek ponowny proces b. dyrektora wrocławskiego ZOO Antoniego Gucwińskiego, którego Fundacja Viva, zajmująca się obroną zwierząt, oskarżyła o znęcanie się nad brunatnym niedźwiedziem Mago. (PAP)

amp/

d3kg2i1

Podziel się opinią

Share
d3kg2i1
d3kg2i1