Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 3 czerwca, 20.00
...
03.06.2011 | aktual.: 03.06.2011 20:23
03.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- A2 prawdopodobnie nie będzie gotowa przed ME 2012 - uważają eksperci, z którymi rozmawiała w piątek PAP. Przyznają jednak, że może się to udać, o ile rząd zapłaci ewentualnemu nowemu wykonawcy znacznie więcej niż kontrakt zapewniał Chińczykom.
- Kampania promująca akcję "Szlachetna Paczka" i kampania "Jesteś sprawcą, jesteś ofiarą" pokazująca dramat sprawców wypadków drogowych, w których zginęli ludzie znalazły się wśród laureatów konkursu na najlepszą kampanię społeczną roku.
- 13 państw weźmie udział w rozpoczynających się w poniedziałek największych manewrach morskich na Bałtyku Baltops. Polska Marynarka Wojenna skierowała do udziału w tych ćwiczeniach fregatę rakietową, trałowce, okręt podwodny oraz śmigłowce.
- W środę poznański sąd ogłosi wyrok w procesie apelacyjnym blogera i dziennikarza Łukasza Kasprowicza, skazanego na zakaz wykonywania przez rok zawodu dziennikarza za wpisy dotyczące działalności burmistrz Mosiny w Wielkopolsce.
- O różnicach w ocenie liczby sowieckich jeńców zmarłych podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i o pogłębieniu badań nad warunkami panującymi w obozach jenieckich podczas I wojny światowej dyskutowali m.in. historycy podczas konferencji w łotewskiej Rydze.
- Trzy szpitale na Opolszczyźnie odwołały się od wyników konkursu na świadczenie usług ratowniczych. W ich rejonach konkurs wygrała prywatna firma - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka opolskiego oddziału NFZ Beata Cyganiuk.
- Zbyt szybka jazda jest najczęstszą przyczyną wypadków na drogach - alarmują organizatorzy kampanii: "Prędkość zabija! - włącz myślenie". Jednak szybka jazda sprawia przyjemność aż 45 proc. polskich kierowców - to najwyższy wskaźnik wśród obywateli UE.
- Radni Torunia zaapelowali do premiera o wprowadzenie bezpłatnych przejazdów wszystkich pojazdów przyszłą obwodnicą autostradową pomiędzy Czerniewicami i Lubiczem. Argumentują, że w przeciwnym razie kierowcy wybiorą drogę przez miasto, co spowoduje paraliż komunikacyjny.
- Aktorzy opolskiego teatru dramatycznego zaśpiewają piosenki z festiwalu opolskiego w pociągu do Berlina. Opolan zaproszono do projektu "Kraków-Berlin xprs" - wspólnego przedsięwzięcia Narodowego Starego Teatru z Krakowa i berlińskiego Maxim Gorki Theater.
- Obecny stan funduszy nie pozwala na finansowanie procedury in vitro. Stoimy przed wyborem, czy finansować chemioterapię nowotworową, czy procedury in vitro - powiedziała w piątek w Krakowie minister zdrowia Ewa Kopacz.
- Politycy SLD zaapelowali w piątek do liderów PO, by Sejm jeszcze w tej kadencji uchwalił ustawy o in vitro i związkach partnerskich. In vitro, bez refundacji - do wyborów; związki partnerskie zaraz po - odpowiada poseł Platformy Krzysztof Tyszkiewicz.
- Chińskie konsorcjum COVEC jest gotowe zrezygnować z budowy odcinka autostrady A2 między Strykowem a Konotopą - poinformował PAP Andrzej Maciejewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jednocześnie wykonawca prosi jeszcze o rozmowy.
- Członkowie PiS złożyli w piątek w warszawskim ratuszu wniosek w sprawie referendum. Chcą by warszawiacy wypowiedzieli się nt. prywatyzacji SPEC-u, podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej, podwyżek cen za wodę i za odprowadzanie ścieków, a także opłat za żłobki.
- W sobotę w Warszawie odbędzie się pierwszy kongres krajowy PJN. Ok. 300 delegatów wybierze prezesa partii. Politycy PJN nie chcą przesądzać, czy szefem ugrupowania zostanie obecna jego liderka Joanna Kluzik-Rostkowska. Wybory to wybory - mówią.
- Kuria Metropolitalna w Poznaniu nie chce komentować wyroku sądu apelacyjnego, który zdecydował o mniejszym odszkodowaniu od Skarbu Państwa za brak możliwości dysponowania dwoma budynkami w Poznaniu, bezprawnie zabranymi Kościołowi w 1956 roku.
- Prezydenccy prawnicy i GIODO uważają, że treść ustawy o Systemie Informacji Oświatowej nie budzi istotnych zastrzeżeń prawnych - poinformowała w piątek PAP prezydencka minister Irena Wóycicka. Dodała, że prezydent w najbliższym czasie podejmie decyzję w sprawie tej ustawy.
- Polscy mikrobiolodzy pojadą do berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha. Mają tam zdobywać doświadczenie przy badaniach próbek z bakterią Escherichia coli typu 0104 - dowiedziała się w piątek PAP w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.
- Krzysztof Kozłowski, Waldemar Kuczyński, Janusz Lewandowski, Janusz Onyszkiewicz, Izabella Cywińska-Michałowska, Andrzej Olechowski - to niektórzy odznaczeni w piątek za wybitne zasługi dla transformacji ustrojowej Polski i kształtowanie demokratycznych zasad państwa prawa.
- W 1981 r. oficer wojska ZSRR wywierał na polskich wojskowych naciski, by nie wykonywali rozkazów gen. Wojciecha Jaruzelskiego - zeznał w piątek świadek w procesie oskarżonych za wprowadzenie w grudniu 1981 r. stanu wojennego.
- W tym roku nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego kapituła przyznała prezesowi Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Jerzemu Koźmińskiemu. Uroczyste wręczenie odbędzie się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu w sobotę.
- Większość Polaków utożsamia się z nauczaniem Jana Pawła II - uważają autorzy opublikowanego w piątek badania CBOS i Centrum Myśli Jana Pawła II. W badaniu pytano Polaków o zagadnienia poruszane przez papieża 20 lat temu, podczas pierwszej pielgrzymki do wolnej Polski.
- Abolicja obejmie cudzoziemców, którzy przebywają w Polsce od grudnia 2007 roku - poinformował w piątek szef Urzędu ds. cudzoziemców Rafał Rogala. Uczestniczył on w piątek w konferencji z okazji 10-lecia urzędu.
- Kwestie związane z trybem działania Krajowej Rady Sądownictwa i postępowaniem przed Radą, które dotąd nie były regulowane na poziomie ustawowym, określa nowa ustawa o KRS, którą w piątek podpisał prezydent.
- Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi postępowanie dotyczące ujawnienia tajemnicy państwowej - powiedziała w piątek PAP rzecznik prasowy gdańskiej prokuratury, Grażyna Wawryniuk. Chodzi o przeciek do mediów ze śledztwa w sprawie domniemanych tajnych więzień CIA w Polsce.
- Skazany prawomocnym wyrokiem na trzy lata i osiem miesięcy więzienia b. poseł SLD Andrzej Pęczak jeszcze w czerwcu ma stawić się w łódzkim zakładzie karnym - dowiedziała się w piątek PAP w sądzie.
- Ogórki szklarniowe kosztują w handlu hurtowym nawet 40-50 groszy za kilogram, czyli tyle, ile normalnie dopiero w sierpniu. Mimo wyjątkowo niskich cen, nie ma na nie chętnych.
- Zarzut nieumyślnego doprowadzenia do katastrofy w ruchu lądowym i narażenia na utratę życia i zdrowia 38 osób, usłyszał kierowca autobusu, który w połowie maja br. zsunął się ze skarpy na warszawskim Mokotowie. Grozi mu do pięciu lat więzienia.
(PAP)
zdz/ asa/