30.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- PiS zaskarżył nowelę ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej do Trybunału Konstytucyjnego - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe klubu Prawa i Sprawiedliwości.
- Szef klubu PO Grzegorz Schetyna powiedział, że Platforma zebrała już dużo powyżej 100 tys. podpisów pod kandydaturą Bronisława Komorowskiego. Według informacji PAP, Platforma zebrała już około 500 tys. podpisów; zostaną one złożone do PKW na początku przyszłego tygodnia.
- Działacze PSL zebrali już ponad 120 tys. podpisów pod kandydaturą szefa ugrupowania Waldemara Pawlaka. Stronnictwo złożyło też pierwszą propozycję programową: by prezydent włączył do pracy w swojej kancelarii przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych.
- PiS zebrało już 100 tys. podpisów pod kandydaturą Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta. "Dla nas zebranie 100 tys. to jeden dzień" - mówił w piątek wiceprezes partii Adam Lipiński. Szefowa sztabu Kaczyńskiego powiedziała, że jego bratanica chce się zaangażować w kampanię.
- Komitety wyborcze m.in. Andrzeja Olechowskiego, Marka Jurka i Janusza Korwin-Mikkego zebrały już około połowy z wymaganych do rejestracji kandydata 100 tys. podpisów. Termin złożenia podpisów w Państwowej Komisji Wyborczej mija 6 maja.
- Kandydat SLD na prezydenta Grzegorz Napieralski zaproponował w piątek w Szczecinie, by wszystkie komitety uczestniczące w kampanii prezydenckiej ograniczyły swe wydatki w niej do 5 mln zł.
- Do piątku do PKW wpłynęło 8 zawiadomień o powstaniu komitetów wyborczych w wyborach uzupełniających do Senatu, które odbędą się w Katowicach, Płocku oraz Krośnie - poinformował PAP ekspert PKW Lech Gajzler. Zawiadomienia można składać jeszcze do 4 maja.
- Samorządowcy PiS mają zakaz podejmowania inicjatyw mających na celu upamiętnianie ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku przez nadawanie ich imienia placom, ulicom i skwerom. Decyzję w tej sprawie podjął szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński.
- Nowe przepisy, dotyczące koordynacji zabezpieczenia społecznego na terenie Unii Europejskiej, wchodzą w życie od 1 maja - poinformował ZUS. Wprowadzają one do polskiego ustawodawstwa rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.
- Ocena sytuacji w kraju, gospodarki i perspektyw materialnych ankietowanych w kwietniu jest lepsza niż przed miesiącem, choć nadal prawie połowa pytanych uważa, że sprawy idą w złym kierunku - wynika z sondażu TNS OBOP.
- Obecność naszego kraju w UE popiera 86 proc. ankietowanych w pierwszej połowie kwietnia przez CBOS, 9 proc. określa się jako jej przeciwnicy, a 5 proc. jest niezdecydowanych w tej kwestii. W sobotę przypada szósta rocznica akcesji Polski do UE.
- Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski podpisał decyzje dotyczące lokalizacji przebudowy dworca kolejowego Warszawa Wschodnia - poinformował w piątek mazowiecki urząd wojewódzki. Podpisanie decyzji lokalizacyjnych poprzedza wydanie pozwolenia na budowę.
- Z okazji święta Konstytucji 3 maja parlament otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. Chętni będą mogli przejść się sejmowymi korytarzami, zobaczyć salę plenarną, w której odbywają się posiedzenia plenarne, odwiedzić gabinety marszałków Sejmu i Senatu oraz salę prasową.
- Tegoroczne obchody 3 maja, z powodu niedawnej tragicznej katastrofy prezydenckiego samolotu, odbędą się bez wręczenia nominacji generalskich, nie będzie też festynu i przemarszu grup w strojach historycznych.(PAP)
mln/ jtt/