Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 5 marca, 17.00

...

05.03.2010 | aktual.: 05.03.2010 17:23

05.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prezydent Lech Kaczyński zdecydował, że prokuratorem generalnym będzie krakowski sędzia Andrzej Seremet. To pierwszy od 20 lat prokurator generalny niebędący jednocześnie ministrem sprawiedliwości.

- Przywrócenie w Kodeksie karnym zapisów dotyczących kar dla sprawców najokrutniejszych zabójstw, czyli odnoszących się do tzw. kwalifikowanych typów tego przestępstwa, przewiduje projekt, który w piątek posłowie skierowali do dalszych prac w sejmowej komisji.

- Posłowie skierowali w piątek do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej, zajmującej się zmianami w prawie wyborczym, projekt ustawy o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Do końca 2011 r., aby otrzymać "becikowe" wystarczy udowodnić co najmniej jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży - przewiduje nowela ustawy dotycząca zasad wypłacania "becikowego" przyjęta w piątek przez Sejm.

- Sejm uczcił w piątek 20. rocznicę odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce. W szczególności podkreślił rolę samorządowców, którzy doprowadzili do tego, że małe ojczyzny są stabilną podstawą demokratycznej Polski.

- Grupa parlamentarzystek PO poparła w piątek marszałka Bronisława Komorowskiego w prawyborach prezydenckich w Platformie.

- O wspólnej unijnej walucie, stosunkach bilateralnych i narciarstwie biegowym rozmawiali w piątek w Warszawie premier Donald Tusk i szef rządu Estonii Andrus Ansip. W weekend na Polanie Jakuszyckiej Ansip wystartuje w Biegu Piastów na dystansie 50 kilometrów.

- Szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz szef klubu PO Grzegorz Schetyna wezmą udział w sobotnim katowickim zjeździe "Młodych Demokratów", młodzieżówki Platformy.

- Kongres Prawa i Sprawiedliwości w niedzielę ma przyjąć uchwałę w sprawie poparcia Lecha Kaczyńskiego w tegorocznych wyborach prezydenckich. Jak wynika z informacji PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa partii, PiS zaapeluje do prezydenta o kandydowanie.

- Redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" i wydawca tego katolickiego tygodnika, czyli archidiecezja katowicka mają przeprosić na łamach tej gazety Alicję Tysiąc za naruszenie jej dóbr osobistych - postanowił w piątek Sąd Apelacyjny w Katowicach.

- "Super Express" ma przeprosić Tomasza i Hannę Lisów oraz zapłacić im 250 tys. zł zadośćuczynienia za bezprawne i zawinione naruszenie ich dóbr osobistych - orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie. Gazeta będzie apelować.

- Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił w piątek wniosek Ryszarda Boguckiego, oskarżonego o współudział w zabójstwie b. szefa policji gen. Marka Papały, o zmianę składu sędziowskiego. Sędzia rozpatrujący wniosek nie podzielił argumentu o braku bezstronności.

- Świadkowie zeznający w piątek w procesie w sprawie zabójstwa b. szefa policji Marka Papały nie rozpoznali w oskarżonym Ryszardzie Boguckim osoby, którą widzieli w dniu zabójstwa w pobliżu miejsca, gdzie je popełniono.

- Z powodu usprawiedliwionej nieobecności Czesława Kiszczaka, w piątek spadł z wokandy proces odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego. Ostatnia rozprawa w tym procesie odbyła się w grudniu 2009 r.

- Rozprawa, na której sąd w Sztokholmie zdecyduje, czy podejrzany o podżeganie do kradzieży napisu z Auschwitz Szwed Anders Hoegstroem zostanie przekazany stronie polskiej, odbędzie się dopiero w przyszły czwartek.

- Kolejną skargę przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skierowało 21 krewnych ofiar zbrodni katyńskiej - poinformował PAP w piątek pełnomocnik skarżących dr Ireneusz Kamiński.

- Były poseł SLD Jerzy Dziewulski zeznał w piątek przed sejmową komisją śledczą, że osobiście informował Ryszarda Kalisza i Andrzeja Brachmańskiego o sprawie Krzysztofa Olewnika.

- Sejmowa komisja śledcza ds. nacisków w piątek na posiedzeniu zamkniętym rozpoczęła przesłuchanie Ludwika Dorna (koło Polska Plus).

- Hazardowa komisja śledcza rozpoczęła w piątek rano posiedzenie, w czasie którego posłowie przesłuchają byłego prezesa Polskiego Monopolu Loteryjnego Ryszarda Naleszkiewicza.

- Posłowie PiS z hazardowej komisji śledczej Beata Kempa i Zbigniew Wassermann złożyli w piątek wniosek o wezwanie przed komisję ministra skarbu Aleksandra Grada.

- Centralne Biuro Antykorupcyjne skontroluje Urząd Miasta w Szczecinie - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka prezydenta Szczecina Celina Skrobisz. Jest to rutynowa i zapowiadana wcześniej kontrola - podkreśliła.

- Kongres Prawa i Sprawiedliwości w niedzielę przyjąć ma uchwałę w sprawie poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. PiS ma zaapelować do prezydenta o kandydowanie - wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze kierownictwa partii. Hasłem kongresu będzie "Polska 2020".

- Resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna do 85 proc. akcji spółki Azoty - Adipol w Chorzowie, jednej z najstarszych firm branży chemicznej w Polsce - poinformował w piątek resort skarb. Oferty można składać do 14 kwietnia.

- Pierwsze grupy Żydów z całego świata przybywają w piątek do Leżajska (Podkarpacie), aby wziąć udział w uroczystościach z okazji 224. rocznicy śmierci cadyka Elimelecha Weissbluma. Jak powiedział PAP Henryk Ślanda z Fundacji Chasydów Leżajsk - Polska kolejne grupy będą przybywać do zachodu słońca w piątek, czyli do szabasu, w czasie którego nie wolno się im przemieszczać. W czasie szabasu w Leżajsku będzie ok. 600 chasydów. Część pielgrzymów przybędzie również po szabasie, czyli po zmroku w sobotę oraz w niedzielę. Łącznie spodziewanych jest około trzech-czterech tysięcy chasydów z Europy, USA, Kanady i Izraela.

- W Lubuskiem utrzymuje się wysoki stan rzek. Odra przekracza stany alarmowe na wszystkich wodowskazach. Warta przybiera, poziom alarmowy notowany jest w Gorzowie Wlkp. i Kostrzynie nad Odrą - poinformowało PAP Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody lubuskiego. (PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)