07.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Z dotychczasowych ustaleń wynika, że załoga prezydenckiego tupolewa nie zgłaszała żadnych technicznych problemów; żadne z urządzeń samolotu nie wykazywało usterek do chwili zderzenia samolotu z ziemią - poinformował w piątek prokurator generalny Andrzej Seremet.
- Katastrofa pod Smoleńskiem to wynik zaniedbań systemowych w lotnictwie wojskowym - uważa przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Edmund Klich, akredytowany ze strony polskiej przy rosyjskiej komisji badającej okoliczności wypadku.
- Nie ma podstaw prawnych do przejęcia przez stronę polską ścigania karnego w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem - podał w piątek rzecznik Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk.
- Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski spotkał się w piątek w Sejmie z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem w sprawie śledztwa dotyczącego katastrofy lotniczej koło Smoleńska. Na ten temat będzie także rozmawiał z szefem MSWiA Jerzym Millerem.
- Badany w Polsce rejestrator samolotu Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem, został już przekazany wraz z analizą do Rosji - poinformował w piątek prokurator generalny Andrzej Seremet.
- Konwencja chicagowska zapewnia sprawną procedurą wyjaśniającą w przypadku katastrof lotniczych oraz jawność wyników postępowania - oświadczyło w piątek Centrum Informacyjne Rządu. Według CIR, takich procedur nie określa polsko-rosyjska umowa z 1993 r.
- Prokuratura powinna możliwie szeroko przedstawiać obywatelom informacje o postępowaniu prowadzonym ws. katastrofy pod Smoleńskiem, tymczasem przekazuje jedynie bardzo skąpe informacje, co rodzi spekulacje medialne i domysły - uważa zastępca RPO Stanisław Trociuk.
- Mam poczucie, że mogę podjąć się tej misji - powiedział w piątek ubiegający się o prezydenturę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z warszawskim społecznym komitetem wspierającym jego start w wyborach prezydenckich.
- Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski powołał w piątek gen. Mieczysława Cieniucha na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
- Marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski udaje się w sobotę z dwudniową wizytą do Moskwy. Spotka się z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, weźmie udział w obchodach 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami oraz wręczy odznaczenia obywatelom rosyjskim.
- Andrzej Dera (PiS) będzie pracował w hazardowej komisji śledczej. Zastąpił klubowego kolegę Zbigniewa Wassermanna, zmarłego tragicznie w katastrofie samolotowej koło Smoleńska. O powołaniu Dery w skład komisji zdecydował w piątek Sejm.
- Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała Bogusława Ziętka (Sierpień 80) jako kandydata w wyborach prezydenckich - poinformował w piątek przewodniczący PKW Stefan Jaworski.
- Irena Lipowicz jest kandydatką PO na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował w piątek PAP szef klubu PO Grzegorz Schetyna. Rzecznika Praw Obywatelskich wybiera Sejm. Kluby sejmowe mają czas na zgłaszanie kandydatów na to stanowisko do 11 maja.
- Kornel Morawiecki, który zamierza walczyć o prezydenturę, powiedział w piątek, że chce zaproponować Polakom swoją wizję Polski w Europie jako poważnego partnera i przewodnika w rozwoju wspólnoty. "Mam wizję Polski nowoczesnej i solidarnej zarazem" - mówił.
- 12 maja Sąd Okręgowy w Warszawie zbada prawdziwość oświadczenia lustracyjnego Bronisława Komorowskiego, a 13 maja - Jarosława Kaczyńskiego. Pion lustracyjny IPN wniesie o uznanie prawdziwości ich oświadczeń - powiedział PAP prok. Jarosław Skrok z IPN.
- Kandydata PSL na prezydenta Waldemar Pawlak jest gotów do debat przedwyborczych - zadeklarował w piątek szef klubu ludowców Stanisław Żelichowski. PSL podziękował swoim sympatykom za to, że udało się zebrać 426 tys. podpisów poparcia dla kandydatury Pawlaka.
- Gen. Wojciech Jaruzelski poparł kandydaturę szefa SLD Grzegorza Napieralskiego w wyborach prezydenckich. Jaruzelski i Napieralski spotkali się w piątek wczesnym popołudniem w Sejmie.
- Elżbieta Zakrzewska złożyła w piątek rano ślubowanie poselskie. Objęła mandat po Jerzym Szmajdzińskim (SLD), tragicznie zmarłym w katastrofie lotniczej koło Smoleńska.
- 10 maja, miesiąc po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędą się uroczystości upamiętniające tę tragedię. Tego dnia odprawione zostaną w Warszawie także msze w intencji ofiar wypadku.
- Trwają pierwsze procesy wytaczane przez b. funkcjonariuszy SB, którym obniżono uprzywilejowane emerytury. Takich spraw w Sądzie Okręgowym w Warszawie jest już ok. 6,4 tys. W piątek sąd zaczął kolejną, którą odroczono do lipca.
- Powalone drzewa i zniszczony budynek mieszkalny to skutki trąby powietrznej, która przeszła w piątek po południu nad Sępopolem w powiecie bartoszyckim (Warmińsko-mazurskie). W Olsztynie po intensywnych opadach deszczu zalanych jest kilkanaście garaży i piwnic.
- Gen. Wojciech Jaruzelski udaje się w sobotę razem z marszałkiem Sejmu, pełniącym obowiązki prezydenta, Bronisławem Komorowskim do Moskwy na niedzielne obchody 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.
- Rusza restrukturyzacja TVP. Na początek zarząd zdecydował o zwolnieniach grupowych, w kolejce czeka kilkadziesiąt innych decyzji. Wszystko ze względu na "bardzo trudną sytuację ekonomiczno-finansową" TVP, która ubiegły rok zakończyła ponad 205 mln zł straty.
- Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest pomocnym narzędziem dla policjantów, dotychczasowe rozwiązania nie były bowiem precyzyjne i dawały duże pole do interpretacji - ocenił w rozmowie z PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.
- Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, którą w czwartek uchwalił Sejm, ingeruje w prawo rodziców do wyboru metod wychowawczych, daje też urzędnikom prawo do wkraczania w sferę prywatną - uważa szefowa Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" Joanna Krupska.
- Historyk, prof. Wojciech Materski uważa, że wywiad prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa na temat Katynia to ważna deklaracja, ale - jak zaznaczył - ma wątpliwości, czy można ją uważać za rzeczywistą zapowiedź zmiany polityki historycznej Rosjan.
- Słowa prezydenta Rosji, że Katyń jest przykładem fałszowania historii i należy odtajnić archiwalne dokumenty są ważne, ale entuzjazm należy zachować na realne kroki ze strony rosyjskiej - uważa publicystka zajmująca się tematyką rosyjską Krystyna Kurczab-Redlich.
- Był człowiekiem skrzydlatych słów - tak o Wojciechu Siemionie, jednym z najpopularniejszych aktorów teatralnych i filmowych, mówił podczas pogrzebowej mszy św. jego przyjaciel, bp Józef Zawitkowski.
- Krówki i gadżety dostaną podróżni, którzy w piątki i soboty, od maja do połowy lipca br., kupią bilety na pociągi PKP Intercity na wybranych dworcach w całej Polsce. Firma chce zachęcać pasażerów, żeby na wakacje wybrali się pociągiem. (PAP)
mln/ asa/