Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 16 kwietnia, 17.00
...
16.04.2012 | aktual.: 16.04.2012 17:23
16.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Do Rosji nie trafią dokumenty uzyskane w IPN i dotyczące pilotów Tu-154 M, przekazany zostanie tylko wyciąg informacji z tych materiałów - poinformowała w poniedziałek Naczelna Prokuratura Wojskowa.
- Naczelna Prokuratura Wojskowa zaprzecza, by lustrowała pilotów Tu-154M i ich rodziny pod kątem związków z tajnymi służbami PRL, a chodziło tylko o dane z akt paszportowych. W poniedziałek IPN ujawnił zakres wniosku co do rodzin pilotów.
- Od piątku wpłynęło pięć sygnałów od pacjentów, którzy mieli problemy z dostępem do chemioterapii - poinformowała PAP rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska. Zaznaczyła, że wystąpiła do świadczeniodawców o wyjaśnienie tej sytuacji.
- ABW ujawniła w 2011 r. działalność dwóch Białorusinów, którzy realizowali zadania dla białoruskiego wywiadu wojskowego - poinformował szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego gen. Krzysztof Bondaryk, który w poniedziałek przedstawia raport Agencji za ubiegły rok.
- Agenci CBA weszli w poniedziałek rano do placówek sanepidu i inspektoratu sanitarnego w Kaliszu i Nisku w związku z nielegalną produkcją i obrotem szkodliwym dla zdrowia proszkiem jajecznym. Biuro działa na polecenie Prokuratury w Ostrowie Wielkopolskim.
- PiS złożyło wniosek o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych ws. projektu systemu INDECT autorstwa naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - poinformowały w poniedziałek posłanki partii Izabela Kloc i Barbara Bubula.
- W dwóch szpitalach pozostały jeszcze dwie osoby, które 3 marca zostały ranne w katastrofie kolejowej pod Szczekocinami - poinformowało PAP w poniedziałek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.
- Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w poniedziałek, że złoży do Sejmu projekt zmiany modelu sądownictwa administracyjnego, gdy tylko taki zostanie wypracowany. Zasugerował model tzw. reformatoryjny, w którym sądy mogą merytorycznie rozstrzygać sprawy.
- SLD złoży w Sejmie wniosek o referendum ws. reformy emerytalnej w dniu, kiedy do parlamentu trafi rządowy projekt ustawy zakładający podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia. Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński liczy, że nastąpi to w najbliższych dniach.
- Szef SLD Leszek Miller wystosował list do premiera Donalda Tuska w związku z konwencją Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, która wciąż czeka na polski podpis. Skrytykował w nim m.in. ostatnie wypowiedzi min. sprawiedliwości Jarosława Gowina nt. konwencji.
- CPI MSWiA unieważniło przetarg na "Dostawę niespersonalizowanych blankietów dowodów osobistych wyposażonych w mikroprocesor wraz z oprogramowaniem middleware zapewniającym komunikację z mikroprocesorem i wykonanie projektu technicznego dowodu osobistego" - podało Centrum Projektów Informatycznych.
- Leśnicy i przedstawiciele Fundacji Ekologicznej ARKA ułożyli wspólnie z dziećmi liczbę 500 000 000 z sadzonek drzew leśnych. Inauguracja kampanii "500 milionów drzew" odbyła się w poniedziałek na Placu Zamkowym w Warszawie.
- Kilkuset krakowskich taksówkarzy protestowało w poniedziałek przeciwko projektowi deregulacji ich zawodu, który ogłosił minister Jarosław Gowin. Kolumna taksówek powoli poruszała się głównymi ulicami miasta, co spowodowało duże utrudnienia w ruchu.
- Dwie kopalnie Kompanii Węglowej (KW) prowadziły działalność niezgodnie z określonymi w koncesjach warunkami, dotyczącymi ochrony powierzchni przed skutkami eksploatacji - uznała Najwyższa Izba Kontroli. Kompania nie zgadza się z taką oceną.
- Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie obchodzi w poniedziałek 21. urodziny. 16 kwietnia 1991 r. w dawnym Domu Partii odbyła się pierwsza sesja z udziałem siedmiu domów maklerskich, na której notowane były akcje pięciu spółek.
- Wykonawca odcinka C autostrady A2 Stryków-Konotopa firma Bogl a Krysl zakłada terminowe zakończenie inwestycji. Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki DSS, która należy do konsorcjum, nie będzie miał wpływu na tempo budowy.
- Wicepremier Waldemar Pawlak ocenił w poniedziałek, że wątpliwości czeskiej administracji dotyczące jakości polskiej żywności w związku z tzw. aferą solną zostały rozwiane. Dodał, że nie spodziewa się, by Czesi mieli zakazać importu polskiej żywności.
- Ok. 50-60 inżynierów chce zatrudnić firma Bombardier Transportation (ZWUS) Polska. Planuje ona zwiększyć moce wytwórcze, by produkowane w Polsce urządzenia automatyki kolejowej sprzedawać na całym świecie.
- W województwie lubelskim minionej zimy wymarzła połowa upraw pszenicy i 40 proc. upraw rzepaku, wynika ze wstępnych szacunków. Straty ocenia 176 komisji powołanych przez wojewodę w poszczególnych gminach regionu.
- Premier Donald Tusk udaje się we wtorek z dwudniową wizytą na Cypr. Głównymi tematami rozmów szefa rządu będą przygotowania do cypryjskiej prezydencji oraz przekazanie rządowi cypryjskiemu polskich doświadczeń z naszego przewodnictwa w Radzie UE.
- Łódzka prokuratura przedstawiła w poniedziałek 17-latkowi z Łodzi zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia posła Ruchu Palikota Roberta Biedronia. Do zdarzenia miało dojść w sobotę po Marszu Równości zorganizowanym w Łodzi przez Kampanię Przeciw Homofobii.
(PAP)
zdz/ asa/