Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 16 maja, 17.00

...

16.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- W maju pozytywnie pracę prezydenta Bronisława Komorowskiego oceniło 57 proc. badanych, zaś negatywnie 22 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Z kolei funkcjonowanie Sejmu podoba się 23 proc., źle działalność tej izby parlamentu ocenia 62 proc. ankietowanych.

- Wiele wieżowców w Polsce nie ma zapewnionych dojazdów dla straży pożarnej, a na drogach ewakuacyjnych występują utrudnienia. To stwarza zagrożenie dla życia ludzi - wynika z raportu NIK, który w poniedziałek otrzymała PAP.

- Na prawie 30 mld euro wyceniany jest w całej UE rynek ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego, który w Polsce ma uregulować nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej. MSWiA chce, by Sejm zmienił prawo jeszcze w tej kadencji.

- Podczas prac ziemnych w centrum Płocka (Mazowieckie) doszło w poniedziałek do uszkodzenia instalacji gazowej i wycieku gazu. Obecnie trwa naprawa gazociągu. Ewakuowani wcześniej okoliczni mieszkańcy - w sumie 25 osób - powrócili już do swych domów.

- B. rektor uniwersytetu i b. senator, prof. Stanisław Nicieja; b. szef opolskiego NFZ Kazimierz Łukawiecki, i b. prezydent Kędzierzyna-Koźla Wiesław Fąfara to kandydaci SLD do Senatu - powiedział w poniedziałek PAP szef SLD na Opolszczyźnie Tomasz Garbowski.

- W Tatrach powyżej 1800 m. n. p. m spadł świeży śnieg. Na Kasprowym Wierchu leży niemal pół metra białego puchu, a termometry na szczycie wskazują 3 stopnie mrozu. Ratownicy TOPR w poniedziałek ogłosili drugi stopień zagrożenia lawinowego.

- Mamy do czynienia z prowokacją i kłamstwem - tak prezydencki minister Jaromir Sokołowski skomentował w poniedziałek pojawienie się tablicy na obelisku pod Strzałkowem informującej po rosyjsku o "brutalnym zamęczeniu w polskich +obozach śmierci+" czerwonoarmistów.

- Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza w kontekście wydobycia gazu łupkowego, współpraca wojskowa i promocja demokracji - o tym będą rozmawiać w przyszłym tygodniu w Warszawie prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych: Bronisław Komorowski i Barack Obama.

- Aby zwiększyć frekwencję wyborczą należy m.in. szczególnie zadbać o osoby, które mają utrudniony udział w wyborach, jak niepełnosprawni, a także o udział młodzieży - podkreślali uczestnicy konferencji "Obywatele i wybory" zorganizowanej w poniedziałek przez Kancelarię Prezydenta.

- 19 proc. obywateli korzysta w Polsce z usług prawnika, notariusza, adwokata czy radcy prawnego. 81 proc. w ogóle znajduje się poza rynkiem pomocy prawnej - poinformował w poniedziałek prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzej Zwara.

- Sesja Rady Miejskiej, na której przyjęta zostanie rezygnacja prezydenta Wałbrzycha Piotra Kruczkowskiego, odbędzie się w poniedziałek 23 maja o godz. 9. Wcześniej zapowiadano, że Rada zajmie się tą sprawą dopiero 7 czerwca.

- Minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, który przewodniczy polskiej komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej, leci w środę do Rosji. Wraz z ministrem sprawiedliwości weźmie udział w spotkaniu przedstawicieli UE i Rosji.

- Urzędnicy ze stołecznego ratusza, właściciele klubów nocnych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zastanawiali się w poniedziałek, jak prowadzić w klubach selekcję, by nie naruszała ona zasady równego traktowania.

- Nic nie wiem o tym, by premier Jarosław Kaczyński chciał zbierać "haki" na polityków - zeznał w poniedziałek b. wiceprokurator generalny Jerzy Engelking. Jest on kolejnym świadkiem w procesie wytoczonym przez Kaczyńskiego b. koalicjantowi Romanowi Giertychowi

- Do MSWiA wpłynęło odwołanie Lecha Poznań od decyzji wojewody wielkopolskiego o zamknięciu stadionu klubu na mecz z Górnikiem Zabrze. Decyzja była efektem burd, do jakich doszło 3 maja na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy, podczas meczu Lecha z Legią Warszawa. (PAP)

pif/ jtt/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)