Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 25 stycznia, 17.00
...
25.01.2010 | aktual.: 25.01.2010 17:23
25.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- W dalszym ciągu przewiduje się silne mrozy dla województwa lubelskiego. W nocy z poniedziałku na wtorek temperatura może spaść do -27 st., w dzień temperatura maksymalna może osiągnąć wartość od -15 do -13 st. - informuje IMiGW.
- W nocy z poniedziałku na wtorek w województwie podlaskim temperatury sięgną do -26 st. Może występować zagrożenie życia - ostrzega Instytut.
- Były szef klubu PO Zbigniew Chlebowski poinformował PAP w poniedziałek, że będzie wnioskował o przedłużenie zawieszenia swojego członkostwa w partii i w klubie Platformy do czasu zakończenia prac sejmowej komisji hazardowej.
- Krakowski sąd zwrócił się do prokuratury o uzupełnienie wniosku w sprawie wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) dla podejrzanego z zlecenie kradzieży w Auschwitz Szweda Andersa Hoegstroema - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie Rafał Lisak.
- Dziennikarze "Rzeczpospolitej" zeznawali w poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w procesie o ochronę dóbr osobistych, który prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu wytoczył biznesmen Sławomir Julke. Zeznający dziennikarze Piotr Kubiak i Piotr Nisztor, którzy pisali o aferze, powołując się na tajemnicę dziennikarską i śledztwa dziennikarskiego, odmówili odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. tego, czy Julke przekazał im nagranie rozmowy oraz skąd mieli nagranie. Odmówili też odpowiedzi na pytanie o to, kto w gazecie wybrał odpowiedni fragment nagrania do publikacji.
- Prokuratura Okręgowa w Poznaniu ponownie zbada sprawę sterylizacji Wioletty Szwak. Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił w poniedziałek decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w tej sprawie i przekazał prokuratorowi sprawę do dalszego prowadzenia.
- Polacy należą do największych przeciwników euro wśród narodów UE - wynika z przedstawionego w poniedziałek na konferencji prasowej badania Eurobarometr 72, zrealizowanego na zlecenie Komisji Europejskiej.
- Powołanie europejskiego forum na rzecz praw człowieka ogłosi w środę podczas sympozjum w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
- Premier Donald Tusk uczestniczył w poniedziałek w pokazie projektu "Bohater mojego środowiska", autorstwa Bartka Błaszczyka i Piotra Kierzka - uczniów klasy II Gimnazjum nr 24 w Gdyni. To właśnie szefowi rządu uczniowie zadedykowali swoją prezentację. Tusk przekonywał młodych ludzi, że nie ma rzeczy niemożliwych i warto jest wierzyć we własne siły.
- Prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką spotkali się w poniedziałek z dziećmi - małymi bohaterami, które w niebezpiecznych sytuacjach wykazały się odwagą i uratowały życie m.in. swoim bliskim.
- Szef Stronnictwa Demokratycznego Paweł Piskorski usłyszał w poniedziałek w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej zarzut użycia sfałszowanego dokumentu; chodzi o posłużenie się w 2001 r. w Urzędzie Skarbowym umową sprzedaży przedmiotów antykwarycznych z 1997 r; za ten czyn grozi do 5 lat więzienia; Piskorski nie przyznał się do postawionego mu zarzutu.
- Sprawozdania finansowe komitetów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego PO, PiS, SLD-UP, PSL zostały przyjęte przez Państwową Komisję Wyborczą bez zastrzeżeń - poinformował PAP dyrektor zespołu kontroli finansowania partii politycznych Krajowego Biura Wyborczego Krzysztof Lorentz.
- Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w poniedziałek rozwiązania, które mają rozszerzyć dostęp do szybkiego internetu. PiS proponuje m.in. wprowadzenie rządowych pożyczek i ulg podatkowych na zakup komputerów oraz obowiązku budowy sieci internetowej przez samorządy.
- Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział w poniedziałek, że zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami premier Donald Tusk jeszcze zimą ogłosi decyzję o tym, czy będzie startował w wyborach prezydenckich czy nie. "Myślę, że jest to kwestia kilku tygodni" - mówił Graś w Polsat News.
- Ponad 5 mln zł zebrały dotychczas Caritas Polska, Polska Akcja Humanitarna i UNICEF dla poszkodowanych na Haiti w ramach akcji sms-owej i wpłat na konto. Pieniądze zbierają też w całym kraju wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża. Zakupione za nie zostaną artykuły pierwszej pomocy, koce, antybiotyki i leki; w przyszłości - odbudowywana będzie infrastruktura drogowa i wodno-kanalizacyjna na Haiti.
- W poniedziałek na warszawskim Mokotowie ostrzelano, najprawdopodobniej z broni śrutowej tramwaj linii 4 - powiedział PAP rzecznik Tramwajów Warszawskich Michał Powałka. Policja nie potwierdza, by uszkodzenia powstały w wyniku ostrzału.
- Na 25 lat więzienia skazał w poniedziałek warszawski sąd mężczyznę oskarżonego o wyrzucenie noworodka przez okno jednej z kamienic na warszawskiej Pradze - dowiedziała się PAP w sądzie.
- Jak poinformował w poniedziałek wiceszef prokuratury Dariusz Bebyn, w akcie oskarżenia zarzucono lekarzowi niedopełnienie obowiązków przez nieudzielenie pomocy, wskutek czego chory został narażony na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.
- Wydobycie śmierci z "grobowej ciszy" i przyjrzenie jej się z bliska - taki jest cel interdyscyplinarnego festiwalu "Deathroom. Śmierć fest", który we wtorek rozpocznie się w nowohuckim Teatrze Łaźnia Nowa. (PAP)
mln/ asa/