Wydarzenia z kraju w skrócie, sobota-niedziela, 16‑17 października
...
17.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie.
- Idziemy wygrać te wybory, żeby dalej zmieniać Polskę - oświadczył podczas sobotniej konwencji wyborczej Platformy Obywatelskiej w Zabrzu wiceszef tej partii, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.
- PiS przedstawiło w sobotę propozycje programowe dla samorządów. Partia chce m.in. powołania samorządowej służby cywilnej i powiatowych rzeczników praw pacjentów. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia podkreślił, że w Polsce potrzebny jest zrównoważony rozwój i "wyrównywanie szans" różnych regionów.
- W Gorzowie Wielkopolskim z udziałem przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego odbyła się inauguracja miejskiej kampanii wyborczej tej partii. Zaprezentowano program wyborczy i kandydatów na radnych.
- Poszukiwany od piątku były wiceminister transportu Eugeniusz Wróbel został zamordowany, sprawcą tej zbrodni jest jego syn - potwierdziła w niedzielę oficjalnie prokuratura, która przedstawiła zatrzymanemu mężczyźnie zarzut zabójstwa.
- W pierwszym miesiącu sprawowania urzędu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wpłynęło do niego ponad 5 tys. listów. Najczęściej poruszaną kwestią była sprawa krzyża, który jeszcze do niedawna znajdował się przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu.
- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna nie sądzi, że powinny być wyciągnięte "jakieś konsekwencje" w stosunku do ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego w związku ze sprawą odsłuchania przez niego nagrań w Instytucie Ekspertyz Sądowych.
- Ministerstwo Sprawiedliwości kończy prace nad ustawą dotyczącą systemu dozoru elektronicznego chuliganów stadionowych i skazanych za pedofilię. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2012 r. Szczegóły rozwiązań resort ma zaprezentować w ciągu kilku tygodni.
- Jeden Polak, Paweł Wakarecy, znalazł się w finale XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Lista 10 finalistów została ogłoszona w sobotę w Warszawie. Nazwisko laureata konkursu poznamy w środę.
- 9 listopada Trybunał Konstytucyjny zbada zgodność z prawem zakazywania przez sądy publikacji prasowej - do końca procesu w danej sprawie. Tzw. zabezpieczenie powództwa w sprawach przeciw mediom zaskarżył b. Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.
- Publikacje "Gazety Polskiej" i "Naszego Dziennika" o tym, że funkcjonariusz BOR Jacek Surówka, który zginął w katastrofie smoleńskiej, miał dzwonić do żony po rozbiciu się samolotu, naruszyły podstawową zasadę rzetelnego dziennikarstwa tj zasadę prawdy - oceniła Rada Etyki Mediów.
- W kościele św. Łukasza w Drzewicy (Łódzkie) zakończyło się nabożeństwo żałobne odprawione w intencji ofiar wtorkowego wypadku drogowego, w którym zginęło 18 osób. W nabożeństwie uczestniczył m.in. wicepremier Waldemar Pawlak.
- W Muzeum Narodowym w Poznaniu w niedzielę, po dziesięciu latach przerwy, zaprezentowano obraz Claude'a Moneta "Plaża w Pourville". Jedyne w polskich zbiorach dzieło tego artysty zostało skradzione w 2000 roku.(PAP)
ana/