Wydarzenia z kraju w skrócie, sobota-niedziela, 29‑30 maja

...

30.05.2010 | aktual.: 31.05.2010 07:08

30.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

Senat odrzucił sprawozdanie z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2009 r. Przeciwko dokumentowi głosowali senatorowie PO, za jego przyjęciem było PiS. Decyzja Senatu otwiera drogę do skrócenia kadencji KRRiT w obecnym składzie.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski nie wykluczył, że już na najbliższym posiedzeniu Sejm odbędzie się głosowanie nad sprawozdaniem z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Senator Maciej Klima (PiS) został w piątek wybrany nowym przewodniczącym senackiej komisji obrony narodowej. Zastąpił Stanisława Zająca (PiS), który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Senat poparł w piątek wieczorem ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustawa wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, wzmacnia ochronę ofiar przemocy, kładzie nacisk na profilaktykę.

Polska Grupa Energetyczna wraz z amerykańsko-japońskimi oraz francuskimi firmami bada możliwość wybudowania w ich technologii pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. W lipcu powstaną raporty z prac tych grup.

Generał Jerzy Biziewski został nowym dowódcą 2. Korpusu Zmechanizowanego. W sobotę w Krakowie, w siedzibie korpusu, nominację wręczył mu minister obrony Bogdan Klich. Biziewski zastąpił na stanowisku gen. Zbigniewa Głowienkę - obecnie Dowódcę Wojsk Lądowych.

Przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Borys Gryzłow wyraził nadzieję, że rozmieszczenie baterii rakiet Patriot w Morągu, 70 km od granic Rosji, nie będzie miało ciągu dalszego.

Doprecyzowanie definicji korupcji w ramach działalności gospodarczej oraz wprowadzenie przepisów, regulujących zakres i warunki gromadzenia przez CBA danych osobowych, zakłada projekt nowelizacji ustawy o Biurze, który we wtorek rozpatrywać będzie rząd.

Apel Jarosława Kaczyńskiego o zakończenie "wojny polsko-polskiej", przesłanie Bronisława Komorowskiego do rolników, krytyka działań ws. powodzi ze strony Grzegorza Napieralskiego - to najważniejsze wydarzenia prezydenckiej kampanii wyborczej z weekendu.

Komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej Johannes Hahn przyleciał w niedzielę do Polski. Z pokładu helikoptera oglądał tereny dotknięte przez powódź na południu Polski podczas przelotu z podkrakowskich Balic na lotnisko Muchowiec w Katowicach. "Oczekuję wniosku Polski o wsparcie z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej po ustaleniu całkowitej wielkości strat" - powiedział w niedzielę w Katowicach Johannes Hahn.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, Konstantin Kosaczow opowiedział się za jak najszybszym opublikowaniem nagrań z czarnych skrzynek polskiego Tu-154M, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział w niedzielę, że po zapoznaniu się przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego ze stenogramami rozmów z kabiny prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem, materiał ten zostanie przedstawiony opinii publicznej.

Minister spraw wewnętrznych i administracji RP Jerzy Miller w niedzielę wieczorem przyleciał do Moskwy, gdzie w poniedziałek otrzyma nagrania z rejestratorów pokładowych polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154M, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem.

Podczas wizyty w przyszłym tygodniu w Polsce ministra sprawiedliwości Rosji Aleksandra Konowałowa szefowie resortów sprawiedliwości Polski i Rosji mają podpisać w Łodzi memorandum, które ma dać początek bliższej współpracy prawnej w sprawach karnych i cywilnych.

Sytuacja powodziowa w województwie śląskim stabilizuje się, poziom wód systematycznie się obniża. Synoptycy jednak zapowiadają dalsze opady w ciągu najbliższej doby - poinformowało w sobotę Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu w ciągu najbliższej doby w zlewni Warty przewidywany jest dalszy wzrost stanów wody w strefie stanów wysokich - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

IMiGW informuje, że w ciągu najbliższej doby w ujściowym odcinku Wisły (poniżej Tczewa) stany wody nadal będą się utrzymywać powyżej stanu alarmowego (Przegalina, Gdańska Głowa) i powyżej stanu ostrzegawczego (Gdańsk Świbno) z niewielką tendencją spadkową.

W ciągu najbliższej doby przekroczenia stanów alarmowych w dalszym ciągu utrzymywać się będą na Pilicy w Sulejowie i na Bzurze w Łowiczu - podaje IMiGW.

W związku z występującymi opadami deszczu o charakterze burzowym w Łódzkiem możliwe są w ciągu najbliższej doby wzrosty stanów wody na dopływach Warty i Prosny.

Stabilizuje się sytuacja powodziowa wzdłuż Wisły i w górnym biegu Warty i Odry. Fala kulminacyjna dotarła do Poznania, nadal zalane są też znaczne obszary na terenie woj. świętokrzyskiego, lubelskiego i mazowieckiego. W sumie w żywiole zginęły dotąd 22 osoby. (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)