Wydarzenia z kraju w skrócie, sobota-poniedziałek 7 kwietnia - 9 kwietnia
...
09.04.2012 | aktual.: 09.04.2012 20:23
09.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Pod koniec kwietnia dwudniową wizytę w Warszawie złoży premier Chińskiej Republiki Ludowej Wen Jiabao. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta chińskiego szefa rządu w demokratycznej Polsce - poinformował PAP wiceszef MSZ Jerzy Pomianowski.
- PSL przygotowuje się do wyborów prezesa. Partia rozpoczęła już wyłanianie delegatów na jesienny kongres. Faworytem jest obecny prezes Waldemar Pawlak, ale politycy Stronnictwa przyznają, że jego zwycięstwo nie jest oczywiste - do rywalizacji mogą się włączyć młodzi.
- Konieczne jest zwiększenie demokratycznej kontroli nad prokuraturą, bo jej autonomia poszła w Polsce za daleko - powiedział PAP minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Ocenił też, że polska procedura stanowienia prawa wymaga zmian.
- Wskazanie miejsca pod budowę pomnika ku czci ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, uroczystości w Katyniu i otwarcie agencji konsularnej MSZ ponownie w Smoleńsku to główne punkty programu wizyty delegacji rządowej w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej.
- Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma podjąć decyzję w sprawie przystąpienia Polski do Partnerstwa na Rzecz Otwartego Rządu, którego celem jest m.in. zwiększanie przejrzystości działań władzy i walka z korupcją.
- Na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu Senat zajmie się m.in. projektem uchwały sprzeciwiającej się przeniesieniu środków na Polonię z Izby Wyższej do MSZ, a także umową o małym ruchu granicznym z obwodem kaliningradzkim.
- W środę SLD przeprowadza się do nowej siedziby przy ul. Złotej w Warszawie. Budynek przy ul. Rozbrat, gdzie Sojusz urzędował od lat, został sprzedany w czerwcu zeszłego roku. Od tego czasu SLD wynajmował tam jeszcze pomieszczenia od firmy, która kupiła nieruchomość.
- Solidarna Polska tuż po świętach wielkanocnych zapowiada wiosenną ofensywę programową. Politycy ugrupowania planują dotrzeć do wyborców ze swoim postulatami m.in. dzięki internetowi i bezpośrednim spotkaniom z mieszkańcami miast.
- Dwa silne wstrząsy na pokładzie samolotu - na lewym skrzydle i wewnątrz kadłuba, a nie zderzenia z brzozą były - w ocenie parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej - przyczyną wypadku samolotu prezydenckiego 10 kwietnia 2010 r.
- Samorząd województwa podlaskiego i dyrektorzy ok. 30 placówek służby zdrowia w regionie chcą powołać towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych. Ma być alternatywą dla firm ubezpieczeniowych, które żądają od szpitali wysokich składek, na płacenie których szpitali nie stać.
- Przygotowując się do Euro 2012, służby muszą brać pod uwagę różnego rodzaju zagrożenia; sytuacją kryzysową może być nie tylko ewentualny zamach, ale też np. mgła na lotnisku, powódź czy katastrofa kolejowa - ocenia wiceszef policji nadinsp. Krzysztof Gajewski.
- Samorządy gmin leżących nad Zalewem Wiślanym chcą, by nadzalewowe porty zostały włączone do listy przejść granicznych obsługujących mały ruch graniczny na podstawie umowy z obwodem kalinigradzkim.
- Kościół nie jest własnością jego pasterzy. Kościół to sprawa nas wszystkich - mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w Katedrze Wawelskiej.
- Kołowy transporter opancerzony Rosomak wzbudził zainteresowanie na targach w Indiach; kraj ten przygotowuje się do zakupu nowego pojazdu tej kategorii - powiedział PAP wiceminister obrony Marcin Idzik.
- Kościół nie żąda żadnych przywilejów, ale normalności w pełnieniu swojej misji. Nie można zdejmować krzyża, to znak Polski - podkreślił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź w orędziu wielkanocnym wyemitowanym w sobotę w programie pierwszym TVP. (PAP)
map/