Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 11 lipca, 20.00
...
11.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Stephen D. Mull ma zostać ambasadorem USA w Polsce - poinformowała w środę amerykańska ambasada w Warszawie. Mull zastąpi na tym stanowisku Lee Feinsteina.
- Ponad 1,5 tys. budynków, w tym znaczna większość mieszkalnych, zostało zniszczonych podczas burz, gradobicia i powodzi pod koniec czerwca i w lipcu - poinformowało w środę Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Są pierwsze decyzje ws. pomocy finansowej dla gmin.
- Trybunał Konstytucyjny uznał w środę za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Przepisy te w większości stracą moc po upływie 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.
- Sejm dopiero po wakacjach będzie procedować nad ustawami ws. in vitro - powiedziała w środę rano marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Jak podkreśliła, na wtorkowym posiedzeniu klubu PO nie zapadły żadne wiążące decyzje w tej sprawie.
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Agencja Rozwoju Przemysłu podpisały w środę umowę w sprawie finansowania prac badawczych w polskich przedsiębiorstwach, które będą rozwijały technologie eksploatacji gazu łupkowego.
- Jest już przygotowane ponowienie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego nowelizacji przepisów o ustroju sądów; jeszcze w lipcu ma być podjęta uchwała w tej sprawie - powiedział w środę PAP przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Antoni Górski.
- Cztery projekty ustaw dotyczących związków partnerskich znajdą się w porządku przyszłego posiedzenia Sejmu - zapowiedziała w środę marszałek Sejmu Ewa Kopacz.
- Sąd nakazał prokuraturze wszcząć postępowanie ws. domniemanego niedopełnienia obowiązków przez b. minister zdrowia Ewę Kopacz. Miałoby to polegać na dopuszczeniu do refundowania leczenia lamiwudyną, która - według chorych - w dłuższej perspektywie ma szkodzić.
- Sejm uczcił w środę minutą ciszy pamięć ofiar "bestialsko pomordowanych latem 1943 roku na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej".
- Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga zawiadomiła szefa MSW Jacka Cichockiego o uchybieniach w działaniach BOR oraz szefa tej formacji gen. Mariana Janickiego w związku z ochroną prezydenta i premiera podczas wizyt w Smoleńsku w kwietniu 2010 r.
- Nawałnice przechodzące w lipcu nad woj. śląskim uszkodziły w regionie 110 budynków mieszkalnych w 16 gminach. Poszkodowani mieszkańcy mogą ubiegać się o 6-tysięczne zasiłki, a gminy o środki na naprawę wyrządzonych szkód.
- Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała w środę kandydaturę b. prezesa IPN prof. Leona Kieresa na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Od głosu wstrzymało się tylko dwoje posłów RP.
- Samorządy z woj. śląskiego otrzymały 14,5 mln zł na odbudowę infrastruktury zniszczonej przez powodzie w latach 2010-2011. Promesy gwarantujące środki wręczył w środę samorządowcom z 27 gmin i powiatów wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.
- PSL chce wprowadzenia ulgi podatkowej na zakup podręczników. Według ludowców taka ulga wpłynęłaby pozytywnie na wzrost sprzedaży książek. Politycy PO nie zgadzają się na takie rozwiązanie, bo - jak argumentują - spowoduje ono negatywne skutki dla budżetu.
- Artur Dębski (Ruch Palikota) skierował w środę pismo do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, w którym zrzeka się immunitetu poselskiego. Ma to związek z publikacją "Rzeczpospolitej" na temat oskarżeń o przestępstwo gospodarcze wobec wiceszefa Ruchu.
- Znany z wód geotermalnych i leczniczych Uniejów koło Łodzi oficjalnie otrzymał status uzdrowiska. Tym samym stał się 45. uzdrowiskiem w Polsce; pierwszym termalnym. Nie jest wykluczone, że wkrótce wyróżniać go będzie nazwa Uniejów Termalny.
- Posłanka PiS Anna Sobecka zrzekła się immunitetu w związku z wnioskiem policji, która chce pociągnąć ją do odpowiedzialności karnej za zapłacenie - jak osoba nieuprawniona - grzywny za dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka.
- Za tydzień sąd rodzinny w Bytomiu ma ogłosić decyzję w sprawie wydania niemieckiej rodzinie zastępczej dwojga dzieci z Bytomia, o co wnioskuje Hanowerski urząd ds. dzieci i młodzieży (Jugendamt). W środę sąd przesłuchał świadków w tej sprawie.
- Lotnisko w Modlinie otrzymało od Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat lotniska użytku publicznego - poinformowała rzeczniczka ULC Katarzyna Krasnodębska. Aby port mógł przyjmować samoloty rejsowe, potrzebny jest jeszcze m.in. wpis do Rejestru Lotnisk.
- Janusz Filipiak, prezes zarządu spółki Comarch zarobił w ubiegłym roku prawie 12 mln zł, to najwięcej wśród szefów firm, które są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych - wynika z rankingu PwC na temat zarobków zarządów największych spółek giełdowych.
- W związku z olimpiadą w Londynie Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu w czwartek serię monet "Polska reprezentacja olimpijska - Londyn 2012" - poinformował w środę w komunikacie bank centralny.
- PSL świętuje 117 lat ruchu ludowego. Jesteśmy najstarszą partią polityczną w Polsce i jedną z najstarszych w Europie; z tradycją, z naszą historią i dorobkiem kroczymy w nowoczesność - chwalą się politycy Stronnictwa.
- Policjanci z rzeszowskiego Centralnego Biura Śledczego rozbili grupę trudniącą się produkcją oraz wprowadzaniem na rynek krajów skandynawskich podrabianego płynu do płukania tkanin -poinformował w środę rzecznik podkarpackiej policji Paweł Międlar.
(PAP)
zdz/ asa/