Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 11 maja, 17.00
...
11.05.2011 | aktual.: 11.05.2011 17:23
11.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Nadal nie przyniosły rezultatu poszukiwania 34-letniego ratownika górniczego, zaginionego w kopalni "Krupiński" podczas akcji ratowniczej po czwartkowym zapaleniu metanu.- poinformował PAP w środę rano dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego.
- Najwcześniej dopiero w przyszłym tygodniu poznamy listę kandydatów, którzy zgłosili się do konkursu na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - wynika z informacji, jakie PAP uzyskała wśród członków Rady IPN. Kandydaci mogą zgłaszać się jeszcze w czwartek.
- MSWiA oczekuje od klubów Ekstraklasy wywiązania się z obowiązku wdrożenia zintegrowanego systemu identyfikacji kibiców. Dotąd wprowadziło go tylko sześć klubów, to zdecydowanie za mało - powiedział PAP wiceszef MSWiA Adam Rapacki. Zapewnił, że policja nie wróci na stadiony.
- Policjanci z łódzkiego CBŚ odzyskali obraz Witkacego skradziony w 2005 roku z muzeum w Podkowie Leśnej. Według policji obraz "Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów" wart jest co najmniej 450 tysięcy złotych.
- Senacka komisja kultury i środków przekazu opowiedziała się w środę za odrzuceniem przez Senat sprawozdania KRRiT z działalności w 2010 r. Wniosek w tej sprawie złożyła wiceprzewodnicząca komisji Barbara Borys-Damięcka (PO).
- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przewidującą zakaz używania kolejnych substancji psychoaktywnych, m.in. pochodnych amfetaminy, które wchodzą w skład dopalaczy - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.
- Samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe - zakłada ustawa o działalności leczniczej, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
- Spinki do koszul wykonane ze srebra i krzemienia pasiastego, skórzane aktówki, drewniane bączki - ręcznie malowane zabawki - to upominki, które podczas polskiej prezydencji będą wręczane zagranicznym delegacjom.
- Bartosz Arłukowicz, nowy sekretarz stanu w KPRM, jest już oficjalnie członkiem klubu PO. W środę klub podjął przez aklamację uchwałę w tej sprawie; wcześniej zaproszenie dla Arłukowicza wystosowało prezydium klubu.
- Były premier Leszek Miller uważa, że odejście Bartosza Arłukowicza nie zaszkodzi SLD, może natomiast okazać się niekorzystne dla Platformy Obywatelskiej. Jest przekonany, że Arłukowicz będzie pełnił w rządzie funkcję "dekoracyjną".
- Szef SLD Grzegorz Napieralski powiedział w środę, że nie zastanawiał się jeszcze, czy w wyborach parlamentarnych będzie startował z listy w Warszawie czy w Szczecinie. Zapewnił, że nie boi się starcia ani z Donaldem Tuskiem, ani z Bartoszem Arłukowiczem.
- Premier Donald Tusk powiedział w środę, że jeśli nowy sekretarz stanu w kancelarii premiera Bartosz Arłukowicz będzie chciał kandydować w jesiennych wyborach parlamentarnych, osobiście zaproponuje mu pierwsze miejsce na liście PO w Szczecinie.
- Dyskusje o decentralizacji Polski i celowości samorządów są jałowe i szkodliwe, bo decentralizacja kraju jest faktem zapisanym w konstytucji - powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski podczas II Kongresu Regionów w Świdnicy (Dolnośląskie).
- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna przyjął w środę rezygnację Głównego Inspektora Pracy Tadeusza Zająca. Dzień wcześniej do Rady Ochrony Pracy trafił wniosek marszałka o opinię w sprawie odwołania Zająca z pełnionej funkcji; nie zawierał uzasadnienia.
- Sąd Najwyższy postuluje, by nie wszyscy prawnicy mogli przed nim występować - taki pomysł zgłosił w sprawozdaniu ze swej działalności w 2010 r. To rodzi obawę, że powstanie kasta wybranych prawników - ostrzega prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
- Król Szwecji Karol XVI Gustaw odznaczył marszałka Senatu Bogdana Borusewicza Królewskim Orderem Gwiazdy Polarnej. Jest to jedno z najwyższych odznaczeń Szwecji, które mogą dostać cudzoziemcy za zasługi cywilne.
pif/ jtt/