Trwa ładowanie...
d2jb9p8
wydarzenia

Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 12 stycznia, 17.00

...

Share
d2jb9p8

12.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał w środę z szefem MSWiA Jerzym Millerem i poprosił go o ocenę sytuacji zaistniałej po opublikowaniu raportu MAK w sprawie katastrofy smoleńskiej - dowiedziała się tego dnia PAP w Kancelarii Prezydenta.

- Nie polemizujemy z zarzutami stawianymi przez Rosję stronie polskiej co do katastofy smoleńskiej - mówi szef MSWiA Jerzy Miler. Dodaje, że obie strony były równie nieprzygotowane do lotu - zarówno 7, jak i 10 kwietnia 2010 r.

d2jb9p8

- Szef MSWiA Jerzy Miller powiedział, że nie jest w stanie na razie określić konkretnej daty zakończenia prac polskiej komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej. Dodał, że kilka tygodni potrwają jeszcze badania laboratoryjne zapisów czarnych skrzynek.

- Planowana na czwartek i piątek wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego na Słowacji została przełożona na późniejszy termin; powodem takiej decyzji jest infekcja górnych dróg oddechowych, którą przechodzi prezydent - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.

- SLD i szefowie trzech central związkowych: OPZZ, NSZZ "Solidarność" i FZZ domagają się, by rząd przed wprowadzeniem zmian w systemie emerytalnym, przeprowadził w tej sprawie debatę.

- Jak informuje IMGW, w ciągu najbliższej doby w dorzeczu środkowej i dolnej Wisły jest przewidywany dalszy wzrost i wahanie poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych.

d2jb9p8

- Liczne nieprawidłowości i naruszenia przepisów przyczyniły się do wypadku w kopalni Jas-Mos, gdzie w sierpniu zeszłego roku zginęło dwóch górników. Nie było natomiast błędów w kopalni Rydułtowy, gdzie w październiku stracił życie inny górnik - ustalił nadzór górniczy.

- Ok. 41 tys. miejsc w placówkach dla najmłodszych dzieci przybyć ma w ciągu trzech lat dzięki tzw. ustawie żłobkowej i towarzyszącemu jej programowi wspomagającemu samorządy w tworzeniu tych placówek - zapowiada minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

- Prezydencki doradca Henryk Wujec będzie reprezentował Bronisława Komorowskiego podczas czwartkowych obchodów Dnia Obrońców Wolności na Litwie - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.

- Minister rolnictwa Marek Sawicki przestrzegł w środę weterynarzy przed kontynuowaniem protestu. W przeciwnym przypadku resort nie zrewaloryzuje im stawek za usługi oraz przygotuje takie rozwiązania, które umożliwią rezygnację z pracy prywatnych weterynarzy.

d2jb9p8

- Likwidację od 1 marca Komisji Majątkowej przewiduje nowelizacja ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, do której w środę Senat nie wprowadził poprawek. Za ustawą było 59 senatorów, przeciw - 27, jeden wstrzymał się od głosu.

- Krakowski sąd w wydziale rodzinnym będzie wyjaśniał okoliczności powstania zamieszczonego w internecie filmu, w którym trzylatek znęca się nad kotem. Autorem nagrania był jego brat, 15-letni gimnazjalista z Krakowa.

- Dwa oddziały kardiologiczne w Gdańsku, które nie podpisały kontraktów na usługi w 2011r. nie będą zlikwidowane - zapewnili w środę dziennikarzy przedstawiciele pomorskiego oddziału NFZ oraz samorządu województwa, który jest właścicielem obu szpitali.

- Zakończono budowę prowizorycznej drogi, którą można dojechać do kilkudziesięciu mieszkańców na górze Prusów w Milówce na Żywiecczyźnie, których z końcem lata osuwisko odcięło od świata - poinformowano w środę PAP w starostwie w Żywcu (Śląskie).

d2jb9p8

- W czerwcu ulicami Warszawy przejdzie kolejna Parada Równości. W tym roku przygotowuje ją specjalny Komitet Organizacyjny, który zapowiada zmiany w przebiegu imprezy. Parada ma być nie tylko świętem tolerancji, ale i wydarzeniem artystycznym.

- Prawnicy wojewody podlaskiego sprawdzą, czy zatrudnienie przez prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego swego zięcia na stanowisku doradcy, jest zgodne z prawem. Wojewoda uważa, że nawet jeśli jest to zgodne z prawem, to jest nieetyczne.

- Sąd Okręgowy w Świdnicy (Dolnośląskie) oddalił w środę protest wyborczy złożony przez jednego z kandydatów na prezydenta Wałbrzycha Patryka Wilda (niezależny), który domagał się unieważnienia wyborów samorządowych w tym mieście.

- Wydział do walki z pseudokibicami powstanie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Ma się zajmować rozpracowywaniem środowisk pseudokibiców i zapobiegać starciom między nimi. To efekt ostatniej bójki pseudokibiców pod Poddębicami, w której zginął 24-latek.

- Sąd Okręgowy w Poznaniu zasądził 75 milionów złotych odszkodowania dla poznańskiej parafii rzymskokatolickiej za grunty przejęte od Kościoła w czasach PRL. (PAP)

zdz/ asa/

d2jb9p8

Podziel się opinią

Share
d2jb9p8
d2jb9p8