Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 15 czerwca, 20.00
...
15.06.2011 | aktual.: 16.06.2011 08:53
15.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Prezydent i premier zgodnie zapewniali po środowym posiedzeniu Rady Gabinetowej, że jednym z atutów polskiej prezydencji będzie jedność i wzajemne wspieranie się poszczególnych organów władzy państwowej. Wiceszef MSZ podkreślił, że Polska jest dobrze przygotowana do prezydencji.
- Prezentacji programu wyborczego PO można spodziewać się we wrześniu - zapowiada w wywiadzie dla PAP Radosław Sikorski. Wiceszef PO zdradza, że namawiał Pawła Poncyljusza (PJN) do przejścia do Platformy i przyznaje, że chciałby dalej piastować urząd szefa MSZ.
- Ofiarami wypadku, do jakiego doszło w środę rano w miejscowości Chrzczonowice (Łódzkie), są pracownicy firmy ochroniarskiej, którzy jechali do pracy. W wyniku zderzenia tira z busem zginęło osiem osób, a dziewięć trafiło do szpitala, m.in. kierowca tira.
- Premier Donald Tusk w imieniu swojego rządu, a także prezydenta Bronisława Komorowskiego, złożył kondolencje rodzinom ofiar tragicznego wypadku w miejscowości Chrzczonowice (Łódzkie), w którym zginęło osiem osób.
- Funkcjonariusze służb mundurowych powinni mieć prawo do emerytury po 25 latach służby bez względu na wiek - taką propozycję związkowcy przedstawili w środę ministrowi Michałowi Boniemu. To krok do przodu - ocenia Boni.
- Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski uważa, że w tej kadencji Sejmu nie jest już możliwe zakończenie procedury związanej z postawieniem przed Trybunałem Stanu b. premiera Jarosława Kaczyńskiego i b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro ws. śmierci Barbary Blidy.
- PO, PiS i PJN są przeciwne organizowaniu referendum ws. budowy elektrowni atomowej w Polsce, co zaproponował SLD. Zdaniem PSL nie ma obecnie powodu do pospiesznego przeprowadzania referendum, ale - zdaniem ludowców - społeczeństwo musi mieć możliwość zabierania głosu w tego rodzaju sprawach.
- Do kilkunastu bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej zwrócono się o przekazanie próbek DNA, gdyż próbki pobrane w Moskwie w 2010 r. okazały się "niewystarczające" - podała Naczelna Prokuratutra Wojskowa.
- Janusz Piechociński będzie startował z pierwszego miejsca listy PSL w okręgu podwarszawskim - powiedział w środę PAP szef ludowców Waldemar Pawlak. Zapowiedział, że w samej stolicy "będzie niespodzianka", jeśli chodzi o "jedynkę" na liście PSL.
- Premier Donald Tusk ocenił w środę, że prezydencja będzie próbą sprawności wszystkich instytucji państwowych. Podkreślił, że prezydent Bronisław Komorowski "zaoferował pełne wsparcie ze swojej strony na czas prezydencji".
- Senat zgodził się w środę na wybór Łukasza Kamińskiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W tajnym głosowaniu poparło go 79 senatorów, trzech było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.
- Z oficjalną wizytą do Warszawy przyjedzie w czwartek prezydent Szwajcarii Micheline Calmy-Rey. Wizyta związana jest z rozpoczynającą się 1 lipca polską prezydencją. Prezydenci Polski i Szwajcarii mają mówić też m.in. o sytuacji w Afryce Płn. i na Kaukazie.
- Rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej (ORA) w Gdańsku ma złożyć w czwartek do sądu dyscyplinarnego wniosek o ukaranie Marcina Dubienieckiego, męża Marty Kaczyńskiej. Sprawa dotyczy niestosownych wypowiedzi adwokata dla mediów.
- Lech Wałęsa będzie przebywał w szpitalu jeszcze tydzień lub nawet dwa. Lekarze potwierdzili, że były prezydent ma zapalenie płuc. Jego stan określają jako stabilny; według nich, nie stanowi on zagrożenia dla życia.
- Wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak zapewniła w środę, że żaden z posłów PJN nie zamierza odejść z klubu parlamentarnego. Dodała przy tym, że w chwili obecnej nie ma aż takiego znaczenia, czy ugrupowaniu uda się utrzymać klub, czy nie.
- Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej szacuje, że do 2020 r. Polska może mieć ok. 13 gigawatów mocy z farm wiatrowych, czyli 10 razy więcej niż obecnie. W środę z okazji Światowego Dnia Wiatru PSEW udzielało przed Sejmem informacji o energetyce wiatrowej.
- Zadaniem Polski - i takie też jest oczekiwanie instytucji europejskich - jest, by nasza prezydencja tchnęła ducha wspólnoty europejskiej w debatę o kryzysie finansowym i o budżecie europejskim - powiedział premier Donald Tusk na posiedzeniu Rady Gabinetowej.
- W Polsce panuje klimat woli współdziałania w kwestii tak istotnej, jak sukces polskiej prezydencji - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas środowego posiedzenia Rady Gabinetowej, poświęconego właśnie polskiemu przewodnictwu w Radzie UE.
- Przy tak wielkim wyzwaniu, jakim jest prowadzenie spraw UE, jedność instytucji w Polsce, wzajemne wspieranie się przedstawicieli najwyższych władz, jest absolutnie bezcenne - powiedział premier Donald Tusk po posiedzeniu Rady Gabinetowej ws. polskiego przewodnictwa w Radzie UE.
- Premier Donald Tusk powiedział w środę na posiedzeniu Rady Gabinetowej, że liczy na to, iż w czasie polskiej prezydencji zostanie podpisany traktat akcesyjny z Chorwacją oraz umowa stowarzyszeniowa i umowa o pogłębionej strefie wolnego handlu z Ukrainą.
- 1 lipca zostanie wprowadzony nowy system finansowania świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), podpisałem zarządzenie w tej sprawie - poinformował w środę prezes NFZ Jacek Paszkiewicz. Zmiany mają m.in. zachęcić lekarzy do zlecania badań.
- Pociągi przejeżdżające przez Czechy będą miały w czwartek zmienione rozkłady - będzie to spowodowane strajkiem w tym kraju. Pasażerowie muszą się liczyć z odwołaniem albo skróceniem trasy pociągów. W czwartek i piątek będą utrudnienia w części woj. śląskiego. Jak poinformował w środę rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Łańcucki, od północy z środy na czwartek do północy z czwartku na piątek koleje czeskie nie będą przyjmowały pociągów pasażerskich i towarowych.
- Do piątku z budynków muszą zniknąć reklamy wielkoformatowe, które zasłaniają okna mieszkań. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej, że będzie skrupulatnie egzekwował przestrzeganie nowych przepisów.
- Zarząd Dzielnicy Śródmieście zdecydował w środę, że najemcy lokali usługowo-handlowych na parterach budynków z wejściem od ul. Świętokrzyskiej zapłacą niższy czynsz, jeśli spadnie im obrót w związku budową II linii metra przy tej ulicy.
- 130 tys. zł zebrano na budowę nowego domu dla małżeństwa z Łodzi, które straciło poprzedni dom po tym, jak w ubiegłym roku wjechał w niego tir. Pieniądze zbierano w ramach akcji ZbudujChatke.pl.
- Blisko 700 cudzoziemców w ciągu ostatnich 2 lat wjechało do Polski po otrzymaniu wiz z prawem do pracy na podstawie fikcyjnych oświadczeń rodzeństwa z okolic Wyszogrodu (Mazowieckie), prowadzącego małe gospodarstwo rolne. Jego właścicielowi grozi do 5 lat więzienia.(PAP)
pif/ ana/