Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 16 listopada, 17.00

...

16.11.2011 | aktual.: 16.11.2011 17:23

16.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- W czwartek rano prezydent Bronisław Komorowski spotka się z premierem Donaldem Tuskiem - poinformowała PAP dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. O czwartkowym spotkaniu na Twitterze napisał też w środę rano rzecznik rządu Paweł Graś.

- W piątek w południe premier Donald Tusk przedstawi w Sejmie swoje expose. Po nim będzie ogłoszona około 2-godzinna przerwa, by kluby mogły przygotować się do 4-godzinnej debaty. Na koniec odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla Rady Ministrów.

- Radosław Sikorski i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton napisali list do ministrów spraw zagranicznych krajów UE, w którym zachęcają do przyłączania się do Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji. Ten projekt naszej prezydencji może ruszyć już wkrótce.

- Zaległości Polaków z tytułu nieopłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego sięgają około 2 mld zł. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła przypomnieć dłużnikom o ich zaległościach. Zgodnie z ordynacją podatkową przedawniają się one dopiero po pięciu latach.

- Biegli analizujący autentyczność podpisów na deklaracjach członkowskich gorzowskich struktur PO stwierdzili, że na części z nich znajdują się podrobione podpisy. Prokuratura zajmująca się sprawą tzw. martwych dusz przesłuchała już ok. 200 osób.

- Naczelna Rada Lekarska rozpoczęła ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod petycją w sprawie zmiany przepisów dot. leków refundowanych. NRL domaga się m.in. zniesienia kar finansowych za wypisywanie recept nieubezpieczonym pacjentom.

- Na łamach tygodnika "Fakty i Mity", jego redaktor naczelny Roman Kotliński prowadzi brudną kampanię wymierzoną w dobre imię Moniki Olejnik - dziennikarki TVN 24 i Radia Zet - uważają autorzy listu otwartego w obronie Olejnik, przesłanego w środę PAP.

- Polityka rodzinna nie może być traktowana jako źródło oszczędności, potrzebne są rozwiązania systemowe, dające rodzinom poczucie bezpieczeństwa - powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski podczas debaty "Jak wspierać rodzicielstwo w Polsce?".

- Ponad dwie trzecie Polaków (68 proc.) dobrze ocenia działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego, a tylko co szósty badany (16 proc.) ma przeciwne zdanie na ten temat - wynika z listopadowego sondażu CBOS przekazanego w środę PAP.

- W czwartek, w przeddzień sejmowego expose, premier Donald Tusk ma się spotkać z prezydentem Bronisławem Komorowskim, aby przedstawić mu skład nowego rządu. Niektórzy politycy PO oczekują, że po tym spotkaniu także opinia publiczna pozna nazwiska przyszłych ministrów.

- Nie było nacisków na prokuratorów zajmujących się sprawą Barbary Blidy - wynika z postanowienia Sądu Rejonowego Katowice-Wschód. Sąd nie uwzględnił zażalenia rodziny byłej minister budownictwa na umorzenie tej części śledztwa.

- Na piątek Sąd Koleżeński PiS wyznaczył termin posiedzenia w sprawie wykluczonych z PiS europosłów Zbigniewa Ziobry, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy. Europosłowie chcą, by sąd uchylił decyzję Komitetu Politycznego PiS o wyrzuceniu ich z partii.

- 41 proc. Polaków chciałoby głębokich zmian w rządzie, 26 proc. uważa, że powinny one być umiarkowane - wynika z sondażu TNS OBOP, w którym zapytano ankietowanych, jakie zmiany w składzie Rady Ministrów uznaliby za najlepsze.

- Szef MSZ Radosław Sikorski uważa, że wciąż jest szansa na parafowanie w grudniu umowy stowarzyszeniowej między UE i Ukrainą. Zastrzegł przy tym, że dużo w tej sprawie zależy od tego, co zrobi Kijów.

- Trybunał Konstytucyjny może orzekać o zgodności rozporządzeń unijnych z konstytucją RP - orzekł w środę Trybunał. Po raz pierwszy w historii rozpatrywał wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów prawa Unii Europejskiej.

- Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował w środę, że szuka w budżecie swojego resortu środków na wsparcie Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji. Jak podkreślił, jego ustanowienie byłoby "trwaniem polskiej prezydencji przez wiele lat".

- Możliwość zorganizowania jednogodzinnego protestu lub strajku ostrzegawczego lekarzy woj. śląskiego m.in. z powodu braku zgody na podział funduszu zapasowego przez NFZ zapowiedział w środę Region Śląski Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

- Świętokrzyscy posłowie PiS zaapelowali w środę do pełnomocnik partii w regionie posłanki Beaty Kempy, aby złożyła mandat parlamentarzystki, który uzyskała w ostatnich wyborach jako liderka ugrupowania w województwie.

- Radni PiS w starachowickiej radzie miasta apelują do radnych pozostałych klubów o poparcie ich wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania podejrzanego o korupcję prezydenta Starachowic Wojciecha Bernatowicza.

- Ustanowienie aresztu domowego, Rejestru Utraconych Dóbr Kultury oraz tzw. służebności przesyłu dot. udostępniania gruntów dla rozbudowy infrastruktury zakładają projekty 3 noweli nieuchwalonych przez parlament minionej kadencji, które resort sprawiedliwości ponownie skierował do rządu.

- Stadionowi chuligani od przyszłego roku mogliby także zostać objęci Systemem Dozoru Elektronicznego - zakłada resort sprawiedliwości. Są też propozycje innych zmian mających poprawić funkcjonowanie systemu.

- Szef świnoujskich struktur Ruchu Palikota Lesław Maciejewski skierował do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skargę w sprawie krzyży w tamtejszym magistracie. Domaga się ich zdjęcia oraz 10 tys. euro zadośćuczynienia za naruszenie jego dóbr osobistych.

- Strażnicy gminni będą uprawnieni do karania grzywną w drodze mandatu karnego handlujących poza dozwolonymi miejscami - głosi rozporządzenie ministrów spraw wewnętrznych oraz sprawiedliwości. W środę podpisał je minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. (PAP)

zdz/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)