Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 2 lutego, 20.00
...
02.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Rządowy projekt zmian związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych utrzymuje silną pozycję Otwartych Funduszy Emerytalnych na naszym rynku kapitałowym - uważa minister skarbu Aleksander Grad.
- Sejmowa obrony negatywnie zaopiniowała w środę wniosek PiS o udzielenie votum nieufności ministrowi obrony Bogdanowi Klichowi.
- Kluby PiS, SLD i PSL skrytykowały w środowej debacie projekt ustawy autorstwa PO dotyczący fundacji politycznych. Bubel, gniot, próba obejścia przepisów o finansowaniu partii - w ten sposób o projekcie wypowiadali się posłowie PiS i SLD. PJN chce dalszych prac nad projektem.
- Rada Nadzorcza Poczty Polskiej zdecydowała w środę, że od 1 marca 2011 r. prezesem Poczty będzie Jerzy Jóźkowiak. Rada uzupełniła też skład zarządu.
- Umorzenie składek nadpłaconych Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych po 10 latach zakłada omawiana w Sejmie nowelizacja czterech ustaw. Przed głosowaniami zmian, nowelizacja trafi jeszcze do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.
- Szef SLD Grzegorz Napieralski zwrócił się w środę do premiera Donalda Tuska, by wyjaśnił sprawę braku odpowiedzi ze strony ministra finansów Jacka Rostowskiego do Komisji Europejskiej w sprawie planu reformy finansów publicznych.
- BBN i Rada Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej zamierzają utworzyć forum stałej współpracy - powiedział w środę PAP szef BBN Stanisław Koziej.
- W ostatnich dniach stycznia odnotowano 13 kolejnych zgonów z powodu grypy - poinformował Państwowy Zakład Higieny. Od początku roku PZH odnotował zgony 32 osób, u których wykryto tę chorobę.
- Podczas warszawskiej konferencji "Solidarność z Białorusią" zadeklarowano przekazanie na rzecz wsparcia białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego 340 mln zł; 75 proc tej kwoty będzie pochodziło ze źródeł europejskich - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.
- Czterokrotnie - do poziomu 15,6 mln euro - Komisja Europejska zwiększy wsparcie dla białoruskiego społeczeństwa - zadeklarował w środę w Warszawie unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Stefan Fule. Ma to zapobiec odizolowaniu Białorusinów od Europy.
- Metro Warszawskie podpisało w środę umowę z konsorcjum Siemensa i Newagu na dostawę 35 pociągów Inspiro. Kontrakt wart jest ponad 1 mld zł. Pierwsze z nowych składów mają trafić do stolicy w czwartym kwartale 2012 r., a ostatnie - rok później.
- Ściana wydobywcza w kopalni Piast w Bieruniu - w rejonie której w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do silnych wstrząsów - będzie nadal eksploatowana, ale zmniejszone zostanie tempo prac.
- Poseł niezrzeszony Ludwik Dorn nie pojawił się na środowym posiedzeniu Komisji Etyki Poselskiej. Komisja miała - na wniosek marszałka Sejmu - "przeanalizować" zachowania Dorna podczas głosowań sejmowych na ostatnim posiedzeniu izby w grudniu ub.r.
- Proces Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. - "Słowika" dotyczący zabójstwa Marka Papały nie zostanie zawieszony. Sprawa nie wróci też do prokuratury - postanowił w środę warszawski sąd, oddalając wniosek obrońców oskarżonych.
- Naruszeniem wolności prasy nazwała w swoim stanowisku KRRiT wyrok poznańskiego sądu w sprawie blogera Łukasza Kasprowicza. Został on skazany na zakaz wykonywania zawodu dziennikarza przez rok za wpisy dotyczące działalności burmistrz Mosiny (Wielkopolskie).
- Gotowa jest opinia biegłych, sporządzona po ekshumacji szczątków Stanisława Pyjasa. Została już wysłana do krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który bada sprawę jego śmieci - podał PAP w środę szef pionu śledczego krakowskiego IPN prok. Piotr Piątek.
- Ukraiński Charków stał się w środę oficjalnie miastem partnerskim Warszawy. Umowę w tej sprawie podpisali prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz i sekretarz charkowskiej rady miasta Oleksandr Nowak. Umowa ma zacieśnić współpracę obu miast m.in. w sprawie Euro 2012.
- Do 12 lutego nadawcy, reklamodawcy i związki twórców mogą zgłaszać uwagi do projektu ustawy o radiofonii i telewizji, który przedstawiono w środę na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu. Zakazuje on product placement i określa, że filmy mogą być przerywane programami co 30 minut.
- Sejmowa komisja ds. zmian w konstytucji zwróci się do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o opinię na temat zgłoszonego przez PO projektu zmian w ustawie zasadniczej, który - zdaniem części posłów i ekspertów - znacznie osłabia pozycję głowy państwa.
- Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotka się w czwartek w Krakowie z prokuratorem generalnym USA Erikiem Holderem. Jeden z tematów rozmów to sprawa ekstradycji z USA do Polski Edwarda Mazura - twierdzi źródło PAP w resorcie sprawiedliwości.
- Wystawę arcydzieł ze zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, w tym słynną "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci - jedno z najsłynniejszych dzieł w polskich zbiorach - można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie jeszcze do 13 lutego.
- Chińskie władze weterynaryjne wyraziły zgodę na eksport polskiego drobiu na tamtejszy rynek. Prawo do sprzedaży tych produktów w Chinach otrzymało 5 firm - poinformowało w środę polskie ministerstwo rolnictwa.
- Stołeczny Ratusz szacuje, że ok. 60-70 proc. warszawskich dzieci w wieku szkolnym w czasie ferii nigdzie nie wyjeżdża. Z myślą o nich przygotowano szereg atrakcji w ramach akcji "Zima w mieście", która rozpocznie się 14 lutego balem karnawałowym w hali "Arena-Ursynów".(PAP)
zdz/ ana/