Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 22 września, 20.00
...
22.09.2010 | aktual.: 22.09.2010 20:23
22.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Kilka tysięcy związkowców reprezentujących pracowników sfery budżetowej protestowało w środę w Warszawie. Domagali się przede wszystkim wzrostu wynagrodzeń oraz rezygnacji z planowanych zwolnień. Demonstracja przebiegła spokojnie, spowodowała jednak utrudnienia w ruchu.
- Szef emigracyjnego rządu czeczeńskiego Ahmed Zakajew poinformował w środę w Londynie, że jest gotów przyjechać do Polski i odpowiedzieć na zarzuty prokuratury.
- Rozmowy z Rosją w sprawie umowy gazowej mają się odbyć w czwartek i piątek w Moskwie - poinformowała PAP w środę szefowa biura prasowego Ministerstwa Gospodarki Agnieszka Gapys.
- Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik powiedział PAP, że jako przedstawiciel Skarbu Państwa nie widzi przesłanek do odwołania Sebastiana Mikosza z funkcji prezesa Polskich Linii Lotniczych LOT.
- Aresztowany w środę Marek P. był pełnomocnikiem zakonów, a nie Kościoła - powiedział PAP wiceprzewodniczący Komisji Majątkowej ze strony kościelnej, mec. Krzysztof Wąsowski.
- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział, że jego rolą - jako marszałka - jest mieć dobre relacje ze wszystkimi posłami i klubami parlamentarnymi. Zapewnił, że nie ma żadnego planu politycznego przeciągania posłów PiS do Platformy Obywatelskiej.
- Waldy Dzikowski, Bogdan Zdrojewski, Radosław Sikorski, Cezary Grabarczyk Hanna Gronkiewicz-Waltz, Ewa Kopacz, Paweł Olszewski i Urszula Augustyn - to kandydatury rozważane do zarządu krajowego PO w ramach ośmiu miejsc "wybieralnych" - poinformowały PAP źródła we władzach PO.
- Prokuratura generalna Rosji w czwartek przekaże Polsce 20 kolejnych tomów akt śledztwa w sprawie Katynia - dowiedziała się PAP ze źródła w tej prokuraturze.
- Oczekujemy jak najszybszego wydania Polsce przez stronę rosyjską wraku samolotu Tu-154 - poinformował w środę na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
- Piotr Ryba, jeden z oskarżonych w tzw. aferze gruntowej, powiedział w środę przed komisją śledczą ds. nacisków, że po aresztowaniu w 2007 roku był nakłaniany do złożenia zeznań obciążających b. ministra rolnictwa Andrzeja Leppera "w zamian za wolność".
- Zarząd TVP S.A. odwołał ze stanowiska wicedyrektora TVP1 Stanisława Janeckiego, zarzucając mu naruszenie zasad etyki w trakcie wyborów prezydenckich.
- Długoletni współpracownik Bronisława Komorowskiego Jerzy Smoliński najprawdopodobniej zostanie doradcą medialnym prezydenta - tę informację tygodnika "Polityka" potwierdziły PAP nieoficjalnie źródła zbliżone do Kancelarii Prezydenta.
- Decyzja o tym, że Donald Tusk weźmie udział w uroczystościach katyńskich, zapadła jeszcze zanim szef rządu otrzymał zaproszenie od premiera Rosji Władimira Putina - powiedział w środę b. wiceszef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Jacek Sasin.
- Młodzieżówka SLD - Federacja Młodych Socjaldemokratów - złożyła w środę do rzecznika praw obywatelskich skargę na pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbietę Radziszewską. Jak napisali w uzasadnieniu skargi, chodzi o "homofobiczne" wypowiedzi minister.
- Nie zgadzam się z zarzutami o homofobię; stoję na stanowisku, że żadna osoba w związku ze swoją orientacją seksualną nie może być dyskryminowana - powiedziała w środę dziennikarzom w Sejmie pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska.
- Z mieszkania w swoich miejscowościach zadowolonych jest 90 proc. ankietowanych; przeciwnego zdania jest 8 proc. badanych. Aż 71 proc. pozytywnie ocenia pracę obecnych włodarzy swoich miast; 17 proc. wystawia im negatywną opinię - wynika z sondażu CBOS.
- Dalajlama XIV zwiedził w środę przygotowaną z okazji 30-lecia powstania Solidarności wystawę "Solidarny Wrocław". Był to pierwszy punkt dwudniowej wizyty duchowego przywódcy Tybetańczyków we Wrocławiu. (PAP)
gor/ ana/