Trwa ładowanie...
d1gguto

Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 27 czerwca, 20.00

...

d1gguto
d1gguto

27.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- W grupie osób bezrobotnych największego wsparcia wymagają osoby po 50. roku życia i młodzi; do nich głównie kierowane będzie wsparcie z Funduszu Pracy - zapowiedział w środę minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Nie wolno poprzestawać na kontroli, trzeba wyciągać wnioski; nasze działania będą zmierzać w kierunku przeglądu całego systemu - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując sprawę Szymona, którego ciało znalezionego przed dwoma laty w Cieszynie.

- Czesław Kłosek, górnik ranny podczas pacyfikacji kopalni "Manifest Lipcowy" w 1981 r., uważa, że gen. Czesław Kiszczak "uciekł w starość" zamiast w procesie o przyczynienie się do śmierci górników z kopalni "Wujek" przyznać się do winy.

d1gguto

- Sąd Rejonowy w Będzinie zdecydował, że siostry nieżyjącego Szymona - 3 i 6-latka - do końca czerwca będą przebywały w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Następnie, do czasu zakończenia postępowania w sprawie opieki nad nimi, trafią do rodziny zastępczej.

- Kibice z zagranicy wysoko oceniają organizację Euro w Warszawie - wynika z sondażu zleconego przez władze miasta. Cudzoziemcy byli pytani o atmosferę podczas turnieju, komunikację miejską, bezpieczeństwo, pracę wolontariuszy i Strefę Kibica.

- Ministerstwo Sportu i Turystyki analizuje, czy zawiadomić prokuraturę w sprawie sprzedaży biletów z puli rządowej na portalu aukcyjnym. Chodzi o bilety na półfinał, ćwierćfinał i jedno ze spotkań grupowych Euro. Resort powiadomił już UEFA.

- Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w środę za ratyfikacją protokołu o zmianie polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przewiduje on wykreślenie z umowy niekorzystnej dla polskiego fiskusa tzw. klauzuli tax sparing.

d1gguto

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji zmian w Traktacie z Lizbony, które mają na celu powołanie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

- Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z goszczącym w Polsce amerykańskim politykiem i dyplomatą Henrym Kissingerem. Po spotkaniu Kissinger wziął udział w debacie pt. "Historia w służbie dyplomacji" zorganizowanej w ramach cyklu "Idee Nowego Wieku".

- Prezydent podpisał zmiany w ustawie o działalności leczniczej - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. W wyniku zmian organizacje prowadzące hospicja nie będą traktowane jak przedsiębiorstwa, a dodatkowe ubezpieczenia szpitali będą obowiązkowe dopiero od 2014 r.

d1gguto

- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu podpisał w środę umowę na przebudowę i udrożnienie przeciwpowodziowe Nysy Kłodzkiej. Wartość prac wynosi ponad 187 mln zł. To kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego regionu.

- Najważniejsze elementy warunkujące rozwój inteligentnej sieci energetycznej są sformułowane w projektach odpowiednich aktów prawnych - poinformowali w środę przedstawiciele URE i ministerstwa gospodarki na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. energetyki.

- W ocenie ekspertów, polski rynek nieruchomości komercyjnych jest przejrzysty - łatwo jest o informacje na temat wielkości inwestycji, cen, stawek najmu. Polska wypadła pod tym względem najlepiej w Europie Środkowo-Wschodniej.

d1gguto

- Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podkreślił w środę, że jeśli Centralny Wykaz Ubezpieczonych ma zostać uruchomiony jesienią, to ustawa wprowadzająca możliwość dostępu placówek medycznych do danych wykazu on-line powinna być szybko przyjęta.

- MSWiA, a teraz MAC prawidłowo i celowo dysponowały w zeszłym roku 112 mln. zł dotacji na kościoły i związki wyznaniowe oraz mniejszości narodowe i etniczne - taką ocenę NIK przedstawiono w środę na posiedzeniu sejmowej komisji ds. mniejszości.

- Premier Donald Tusk powołał Agnieszkę Pachciarz na stanowisko prezesa NFZ i odwołał ją z funkcji wiceministra zdrowia - poinformowało w środę CIR.

d1gguto

- Zamierzam zracjonalizować system wydawania pieniędzy, promowana będzie kompleksowość, jakość i efektywne leczenie - zapowiedziała nowa prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz.

- B. szef MSW gen. Czesław Kiszczak jest bezterminowo niezdolny do udziału w procesie za przyczynienie się do śmierci górników z kopalni "Wujek" w grudniu 1981 r. - uznali biegli lekarze. Teraz Sąd Okręgowy w Warszawie zawiesi jego proces - podał rzecznik sądu.

- PSL rusza z kampanią informacyjną dot. propozycji deregulacyjnych przygotowanych w ministerstwie gospodarki kierowanym przez Waldemara Pawlaka. Ludowcy chcą zorganizować kilkanaście konferencji w Sejmie; posłowie mają się spotykać z przedsiębiorcami w terenie.

d1gguto

- Największym zaufaniem społecznym wśród polityków cieszy się prezydent Bronisław Komorowski (68 proc.) - wynika z sondażu CBOS. Drugie miejsce zajmuje Radosław Sikorski (49 proc.), trzecie - Ryszard Kalisz (47 proc.). Ranking nieufności otwiera Janusz Palikot (55 proc.).

- "Nie dla likwidacji 79 sądów rejonowych w Polsce" - infografikę z takim hasłem mają rozpowszechniać posłowie PSL. W ramach kampanii przeciwko planom ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w przyszłym tygodniu ludowcy organizują w Sejmie spotkanie z samorządowcami.

- Nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa osób i imprez związanych m.in. z Euro 2012 - poinformowało MSW po tym, jak Straż Graniczna ujawniła na tratwie na Bugu pakunek zawierający materiały wybuchowe. Zdecydowano jednak o wprowadzeniu pierwszego stopnia alarmowego.

- Aby stać się supermocarstwem, UE musi wzmocnić swoje zdolności militarne - zgodzili się szef MSZ Radosław Sikorski i b. sekretarz stanu USA Henry Kissinger. Politycy rozmawiali też o relacjach z Rosją i Niemcami, roli USA i Chin oraz złożach gazu łupkowego.

- Platforma odkłada decyzję w kwestii in vitro. Projekt Małgorzaty Kidawy-Błońskiej zapewne nie trafi do marszałek Sejmu przed wakacjami parlamentarnymi. Z kolei konserwatywne skrzydło PO chce zgłosić konkurencyjny, dużo bardziej restrykcyjny projekt Jarosława Gowina.

- PiS złożyło w Sejmie dwa projekty ustaw zakazujące in vitro. Partia argumentuje, że metoda ta jest ryzykowna i stosuje się ją kosztem ludzkich zarodków. Jeden z projektów za stosowanie in vitro przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

- Klub Ruchu Palikota powołał parlamentarny zespół ds. państwa świeckiego. Jego główne cele to działanie na rzecz świeckości państwa polskiego i współpraca z organizacjami wspierającymi "demokrację wolną od wpływów instytucji religijnych" - poinformowali w środę posłowie RP.

(PAP)

pif/ jtt/ asa/

d1gguto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gguto