Trwa ładowanie...
d2mmt1h
wydarzenia

Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 29 grudnia, 20.00

...

Share
d2mmt1h

29.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Rada Ministrów na czwartkowym posiedzeniu zajmie się kwestią reformy emerytalnej i OFE - zapowiedział w rozmowie z PAP rzecznik rządu Paweł Graś.

- Od przedstawienia przez rząd informacji o stanie finansów publicznych Sojusz Lewicy Demokratycznej uzależnia swe stanowisko wobec reformy systemu emerytalnego, o której rząd ma debatować w czwartek na specjalnym posiedzeniu.

d2mmt1h

- Cztery komitety wyborcze zarejestrowały swoich kandydatów w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu nr 37 w Pile - poinformowała w środę PAP Renata Kurzajczyk z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Pile.

- Raporty polskiej i rosyjskiej komisji ws. katastrofy smoleńskiej będą w części dot. m.in. działań załogi zbieżne - powiedział PAP płk Edmund Klich. Jak dodał, zgadza się z tezą, że więcej problemów mających wpływ na tragedię było po stronie polskiej.

- Od 1 stycznia wizy do Polski dla Białorusinów będą bezpłatne - poinformował rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Zapowiedział jednocześnie, że Polska rezerwuje sobie prawo do niewpuszczania na swe terytorium tych przedstawicieli władz białoruskich, którzy biorą udział w represjach wobec opozycji.

- W środę w nocy do Polski zostały dostarczone trzy z pięciu zakupionych w ramach "pakietu afgańskiego" śmigłowców transportowych Mi-17 - poinformował rzecznik MON Janusz Sejmej.

d2mmt1h

- Warszawski sąd odroczył w środę bez terminu decyzję w sprawie zażalenia na umorzenie śledztwa dotyczącego legalności działań CBA wobec Beaty Sawickiej. Pełnomocnik byłej posłanki PO poinformowała, że rozstrzygnięcie być może zapadnie w lutym.

- Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie uniewinniłl trzech b. sanitariuszy oskarżonych o niewykonanie rozkazu udzielenia pomocy rannym w zamachu na konwój w Iraku w 2007 r. Groziło im do pięciu lat więzienia.

- Prawo i Sprawiedliwość domaga się od rządu przedstawienia informacji w Sejmie na temat skutków finansowych anulowania 45 przetargów na budowę dróg krajowych i autostrad, co zapowiadał minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

- Klub Polska Jest Najważniejsza złoży do marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Nowela ponownie umożliwi łączenie emerytury z zatrudnieniem, bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy.

d2mmt1h

- Nadal więcej ankietowanych uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku, niż że w dobrym. Lepiej niż przed miesiącem respondenci oceniają sytuację polityczną, gorzej warunki materialne Polaków - wynika z sondażu CBOS, który PAP otrzymała w środę.

- Nowe władze Częstochowy rozważają wprowadzenie opłaty dla pielgrzymów i turystów odwiedzających miasto; mówi się wstępnie o 4 zł od osoby. Uzyskane w ten sposób środki byłyby przeznaczone na poprawę infrastruktury oraz promocję Częstochowy i jasnogórskiego klasztoru.

- Dzięki specjalnej karcie gdańskie rodziny posiadające trójkę i więcej dzieci, niezależnie od dochodów, będą mogły korzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską oraz zniżek w placówkach kulturalnych.

- Symbolicznym aktem usunięcia ostatniej z kotw podtrzymujących rusztowanie, zakończono w środę remont 82-metrowej wieży Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Prace trwały ponad dwa lata, w ich trakcie wykonano konserwację pięciu tysięcy metrów kwadratowych ceglanych ścian.

- Wznowiona Nagroda im. Dariusza Fikusa będzie przyznawana tylko dziennikarzom prasowym; współorganizatorem będzie Press Club Polska - poinformowali w środę członkowie kapituły.(PAP)

osz/

d2mmt1h

Podziel się opinią

Share
d2mmt1h
d2mmt1h