Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 1 czerwca, 20.00

...

01.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Na stronie internetowej MSWiA opublikowano we wtorek stenogramy rozmów załogi Tu-154, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem.

- Bronisław Komorowski powiedział po posiedzeniu RBN, że żaden z jej członków nie wyraził sprzeciwu wobec decyzji o upublicznieniu zapisów z czarnych skrzynek prezydenckiego Tu-154. Jego zdaniem, w stenogramach nie ma "żadnych niebywałych sensacji".

- Słowa: "To będzie... makabra będzie. Nic nie będzie widać" oraz "Nie, no ziemię widać... coś tam widać... może nie będzie tragedii" odnotowuje stenogram rozmów w kokpicie samolotu Tu 154 M na około 40 minut przed tragedią.

- Sześć sekund dzieli zarejestrowany na "czarnych skrzynkach" odgłos zderzenia skrzydła samolotu z drzewami, od końca zapisu na rejestratorze. Dramatyczny zapis kończy się słowami przekleństw, wykrzyczanymi przez załogę.

- Załoga JAK-a 40, który wylądował wcześniej w Smoleńsku, informowała pilotów prezydenckiego samolotu, że są bardzo trudne warunki do lądowania - wynika z opublikowanych we wtorek stenogramów z zapisem rozmów utrwalonych na rejestratorze pokładowym.

- Opublikowany stenogram rozmów z kabiny pilotów Tu-154 nie wyjaśnia, dlaczego załoga zeszła poniżej wysokości decyzji, trzeba czekać na ustalenia komisji - powiedział PAP we wtorek doświadczony pilot komunikacyjny Tomasz Pietrzak.

- Szef SLD Grzegorz Napieralski powiedział we wtorek, że zaproponował premierowi Donaldowi Tuskowi, by opublikować - jeśli to możliwe i bezpieczne - w całości zapisy z czarnych skrzynek. Sam opuścił posiedzenie RBN, nie zapoznając się z materiałami przywiezionymi z Moskwy.

- Jarosław Kaczyński (PiS) nie wziął udziału we wtorkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. czarnych skrzynek z prezydenckiego samolotu. Oddelegował mec. Rafała Rogalskiego, pełnomocnika rodzin ofiar, który jednak nie został wpuszczony na posiedzenie.

- Prokuratura wojskowa badająca katastrofę prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem wystąpi do polskiej komisji badania wypadków lotniczych o udostępnienie nośników z zapisami treści rejestratorów pokładowych - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa.

- Zapis rozmów z kokpitu Tu-154 potwierdza, że samolot był sprawny i schodził do lądowania - powiedział PAP sekretarz Krajowej Rady Lotnictwa Tomasz Hypki.

- Od momentu opublikowania na stronie MSWiA stenogramów z rozmów załogi Tu-154, odnotowano na niej 220 tys. wejść. Plik ze stenogramami był pobierany 221 tys. razy.

- Padający od poniedziałku deszcz spowodował wzrost poziomu rzek na Podkarpaciu. Według służb wojewody na razie nie ma zagrożenia powodzią, możliwe są jednak lokalne podtopienia. Pogotowia przeciwpowodziowe ogłoszono w Krośnie, w gminie Skołyszyn i powiecie jasielskim.

- Od połowy czerwca ruszy program pomocy dla rolników poszkodowanych przez powódź - zdecydował rząd. Jednorazowy zasiłek dla gospodarstw do 5 hektarów wyniesie 2 tys. zł, dla większych - 4 tys. zł. Program zakłada też m.in. udzielanie kredytów preferencyjnych.

- Szef węgierskiego rządu Victor Orban zaprosił na wakacje na Węgry polskie dzieci z terenów dotkniętych powodzią. Orban przebywa w Polsce z oficjalną wizytą.

- Dziewięciu pilotów z 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, który odpowiada m.in. za transport najważniejszych osób w państwie, złożyło wypowiedzenia. Odejście rozważa blisko 30 osób; oprócz dziewięciu pilotów także technicy i nawigatorzy - powiedział PAP po spotkaniu z kadrą jednostki płk Wiesław Grzegorzewski z MON.

- Ulewny deszcz, mgła a w wyższych partiach gór opady śniegu - takie warunki panują we wtorek na Podhalu i w Tatrach. Intensywne opady deszczu spowodowały ponowne podwyższenie stanu wód na górskich potokach.

- W ciągu najbliższej doby na Wiśle po profil Dęblin spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich - powyżej ujścia Dunajca do stanów okołoostrzegawczych, a poniżej ujścia Dunajca przekroczenie stanach ostrzegawczych - podaje IMiGW.

- IPN złożył do sądu apelacyjnego odwołanie od orzeczenia ws. "kłamstwa lustracyjnego" senatora Zbigniewa Pawłowicza (PO). IPN zarzucił parlamentarzyście, że zataił współpracę z kontrwywiadem podczas udziału w misji wojskowej na Bliskim Wschodzie w 1977 r.

- Prawie całe Śródmieście Szczecina jest pozbawione prądu - poinformowała we wtorek PAP pełniąca obowiązki regionalnego rzecznika spółki Enea Sylwia Rycak. Powiedziała, że doszło do uszkodzenia 2 linii zasilania.

- Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o CBA, który m.in. doprecyzowuje definicję korupcji w ramach działalności gospodarczej oraz wprowadza przepisy, regulujące zakres i warunki gromadzenia przez Biuro danych osobowych. We wtorek rząd przerwał posiedzenie, będzie je kontynuował w piątek - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

- Zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego przepisów umożliwiających obniżenie przez sąd wysokości opłat komorniczych zapowiedział prezes Krajowej Rady Komorniczej Jarosław Świeczkowski. Przepisy mają wejść w życie 17 czerwca.

- Najważniejsza jest wiarygodność - to hasło wyborcze kandydata na prezydenta Marka Jurka, który zaprezentował je we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie. Według Jurka wiarygodność jest w polityce najważniejszą zasadą.

- Zdecydowana większość ankietowanych przez CBOS uważa, że polskie władze po katastrofie smoleńskiej zachowały się właściwie, odpowiednio do zaistniałej sytuacji. Niemal wszyscy pytani są zdania, że rządzący zrobili wszystko, by godnie pożegnać ofiary i uczcić ich pamięć.

- Od 1 lipca opłata za minutę połączenia w roamingu, wykonywanego na terenie UE, nie może być wyższa niż 0,39 euro. W 2011 r. będzie jeszcze taniej - nie więcej niż 0,35 euro za minutę połączenia. Operatorów telekomunikacyjnych do obniżek zmusza Komisja Europejska.

- Zgromadzenie wspólników Totalizatora Sportowego zaakceptowało trzy podmioty, z którymi będą prowadzone rozmowy w sprawie wyboru nowego operatora dla tej spółki - poinformował resort skarbu. Negocjacje w tej sprawie zaplanowano na 7 czerwca.

- Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosi kolejną prywatyzację Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Kielcach. Stanie się tak najpóźniej za dwa tygodnie, po zaktualizowaniu wyceny spółki - poinformował PAP we wtorek wiceminister SP Mikołaj Budzanowski.

- Jedna z prywatnych wyższych uczelni w Poznaniu ma zapłacić 3 tys. złotych odszkodowania autorowi pracy naukowej, która została bezprawnie skopiowana w jednym z wydawnictw uczelni - postanowił we wtorek Sąd Okręgowy w Poznaniu.

- Do Trybunału Konstytucyjnego trafiła sprawa Jarosława Kopcia, który za odmowę sprostowania został skazany na ograniczenie wolności. Zaskarżył on przepisy, dotyczące sprostowania i sankcji karnej za odmowę jego zamieszczenia.

- Kilka tysięcy przedszkolaków i uczniów wszystkich rodzajów szkół przeszło we wtorek ulicami Białegostoku w Wiosennej Paradzie Młodych. Marsz zakończył festyn z okazji Dnia Dziecka, zorganizowany w ramach Białostockiego Forum Szkół. (PAP)

zdz/ ana/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)